وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 5 آبان 1392 ساعت 10:19   |   کد مطلب: 3153
 استفاده از قلیان را با غلیان احساسات مجاز ندانید/ مسئولان، مسئولانه اظهار نظر کنند
عرضه و استفاده از قلیان که در سال های اخیر مورد توجه و اقبال جوانان قرار گرفته مسئله ای است که عواملی چون کم هزینه و در دسترس بودن، نبود قوانین کافی و ضمانت اجرایی لازم این قوانین و همچنین سیاست های یک بام و دوهوای مسئولان آن را رونق داده است.

به گزارش نافع، حال انتظار ما از مسئولان این است که با اظهار نظرهای غیر مسئولانه آتشی را که نمی توانند خاموش کنند شعله ورتر نسازند.

هرگاه سخن از اعتیاد و فرد معتاد به میان می آید ناخودآگاه ذهنمان به سمت انواع مخدرهای سنتی و صنعتی می رود و مصرف کننده این گونه مخدرها را معتاد به شمار می آوریم . اگر سوال شود که چرا تنها مصرف مخدرهایی مانند تریاک ،کراک ،کوکاین و شیشه و ... را جزء اعتیاد بشمار می آوریم و فرد مصرف کننده را معتاد می نامیم ؛ شاید پاسخ این باشد دفعات و میزان مصرف و زیان مالی و جانی که فرد به خود ،خانواده و جامعه می زند دلیل این برچسب است که تاحدودی می تواند پاسخ قانع کننده ای به نظر آید.

حال نکته ای که باید در مورد آن تأمل بیشتری کرد، عرضه و استفاده از قلیان با انواع تنباکو های طعم دار است که در سال های اخیر مورد توجه و اقبال جوانان قرار گرفته و عواملی همچون کم هزینه بودن، در دسترس بودن ، نبود قوانین کافی و نبود ضمانت اجرایی لازم این قوانین در ارتباط با عرضه کنندگان و مصرف کنندگان و همچنین سیاست های یک بام و دوهوای مسئولان در این امر؛ سبب رونق و گسترش استفاده از قلیان در بین قشر جوان شده است.

در مورد عدم ضمانت اجرایی قوانین مربوط به این امر می توان به قانون منع استفاده از قلیان در قهوه خانه ها و مکان های تفریحی اشاره کرد در صورتی که اگر این قانون به طور کامل اجرایی می شد، نه تنها دیگر هر روز شاهد اظهارنظرهای متفاوت و ضد و نقیض از مسئولان ذی ربط در این مورد نبودیم بلکه در کمال تأسف نمی دیدیم که در فرهنگ متعالی مردم ایران کهن که ریشه در تمدنی کهنسال دارد یک ضد ارزش به ارزش بین جوانان تبدیل شده است.

اما در کنار تمام این اتفاقات نامبارک، اظهارات برخی از مسئولان که نه تنها در قبح این گونه اعمال و هنجارشکنی ها سخن نمی رانند بلکه نوعی مشوق و حمایت کننده مستقیم درجهت ترویج این امر محسوب می شود، بسیار تعجب آور و ناراحت کننده است.

اظهارنظرات رییس اسبق آموزش و پرورش که باید دغدغه مند مسائل فرهنگی، تربیتی و آموزشی باشد دیگر جای هیچ گونه حرفی برای ما نمی گذارد.

اظهارنظری که شاید بیشتر زنان قلیان کش را مورد هدف قرار داده است و از حقوق آنها دفاع می کند !! موجب شکسته شدن قبح استفاده از قلیان در بین زنان جامعه به عنوان مادران و همسران این دیار است.

دختر جوان، همسر جوان و مادری که کودکی شیرخوار یا جنینی در شکم دارد در این اظهارنظر استثنا نشده است.

از بعد اجتماعی این قضیه که بگذریم, جناب نجفی یا اطلاعات کافی در مورد ضرر و زیان مصرف اینگونه مواد بر ریه و دستگاه تنفسی ندارند !! یا اصلا به ذهنشان نرسیده است که دختری که اکنون برای تفریح در تفرجگاه در هوای آزاد با دود قلیان شادی اش را نشان می دهد و قلیان می کشد، فردا در تنهایی و در برابر کوچک ترین پیش آمدی به سیگار و پک های آن پناهنده می شود و وای به روزی که چیزی بزرگ تر آزارش دهد در این صورت دیگر نیازی به پک زدن نیست بلکه مواد قوی تری روی کار خواهند آمد تا حقش را با خودکشی از خود بگیرد.

این دختر همان مادر فرزندانی است که باید سالم باشد تا بتواند جنینی سالم را در بدن خود رشد داده و باید درست تربیت شده باشد تا بتواند جامعه ای متعالی را تربیت کند.

مردم فهیم ایران اسلامی از مسئولان در سخنرانی هایشان این توقع را دارند که مسئولانه اظهارنظر کنند ؛ چرا که متأسفانه امروزه قشر خاصی از بانوان با انگیزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و روانشناسی گرایش به استفاده از قلیان را دارند.

و آنچه در این بین باید یادآور شد؛ باورهای سنتی و برداشت های سطحی است که در این رابطه وجود دارد. باورهایی که خطر و مضرات استفاده از قلیان را کم و ناچیز می شمرد و گاهی نیز حتی کمتر از سیگار !!

باید گفته شود که تنباکوهای طعم دار به دلیل مواد شیمایی که در طمع بخشی آن استفاده می شود و همچنین عبور این مواد شیمیایی از آب تأثیرات مخرب تری برای فرد دارد و هم اکنون در کشور سالانه ۶ نفر در اثر مصرف اینگونه دخانیت به بیماری های قلبی عروقی و تنگی نفس و انواع سرطان ها مبتلا می شوند و هزینه های درمانی سنگینی را خانواده و نظام بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می کنند.

حال باید به این نکته توجه داشت که اگر در جهت رفع و یا اصلاح یک ناهنجاری در جامعه کاری تاثیر گذار صورت نمی گیرد .نیازی هم به مصاحبه هایی که تنها مرجعی برای تصدیق این ناهنجاری در بین مصرف کنندگا ن می شود نیست .

توصیه ما در مورد این اظهارنظرهای عجیب و دور از ذهن! از طرف یک مسئول فرهنگی، تربیتی و آموزشی این است که « آتشی را که نمی توانید خاموش کنید آن را شعله ورتر نکنید.»

انتهای پیام/ح

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما