آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 15 فروردين 1394 ساعت 12:05   |   کد مطلب: 13734
سرپرستی کودکان دختر به زنان بدون همسر سپرده می شود:
شبه خانواده وتاثیر آن در جامعه
شبه خانواده
«شبه خانواده» یکی از طرح‌های بهزیستی به منظور حمایت از کودکان بی‌سرپرست است که با هدف پیشگیری از اقامت درازمدت کودکان در مراکز سازمان، وپیشگیری از ایجاد مشکلات عاطفی کودکان درمراکز شبانه‌روزی ایجاد شده است.

به گزارش نافع، به نقل از ایسنا: «شبه خانواده» یکی از طرح‌های بهزیستی به منظور حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست است که با هدف پیشگیری از اقامت درازمدت کودکان در مراکز سازمان، پیشگیری از ایجاد مشکلات عاطفی کودکان و در راستای کاهش تاسیس مراکز شبانه‌روزی ایجاد شده است.

بر اساس این طرح، یک تا سه کودک در خانواده بستگان یا خانواده داوطلب واجد صلاحیت، تحت مراقبت قرار گرفته و از سوی مددجویان بهزیستی به صورت مستمر بر زندگی آنان نظارت می‌شود.همچنین این طرح به تقویت روند موسسه زدایی و ایجاد پرورش فرزندان در دامان خانواده کمک کرده و در این راستا یکی از عمده‌ترین قالب‌های حمایت از کودکان بی‌سرپرست، طرح «شبه خانواده» است که کودکان مشمول این طرح نیز کودکان مقیم مراکز شبانه‌روزی‌ها هستند که با زمینه‌سازی مناسب مددکاری انتخاب و به صورت کوتاه‌مدت یا بلندمدت جهت زندگی به خانواه‌های داوطلب واجد صلاحیت منتقل می‌شوند.

خانواده‌های داوطلب در طرح شبه خانواده باید ایرانی،‌ مسلمان، متعهد، ‌معتقد به مبانی اعتقادی و اسلامی، فاقد سوءپیشینه کیفری، ‌مشهور به حسن اخلاق، دارای انسجام، توانایی و مهارت کافی در پرورش کودکان باشند. همچنین با توجه به سن و جنسیت فرزند و مدت نگهداری، ‌اعضای خانواده باید متعهد به رعایت دقیق موازین شرعی و پرورش اسلامی بوده و از سلامت روان و سلامت جسمانی در حد ایفای نقش و مسوولیت، نسبت به فرزندان و حقوق آنان برخوردار باشند.

شایان ذکر است که داوطلبان این مراکز حتما باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشند و همچنین بستگان سببی و نسبی کودک در صورت واجد شرایط بودن و داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی، روان‌شناسی،‌ جامعه‌شناسی و مددکاری در اولویت هستند.

زوجین علاوه بر داشتن تمکن مالی مناسب باید حداقل 25 سال و حداکثر 50 ساله باشند و پس از پذیرش فرزندان در خانواده،‌ تعداد اعضای خانواده نباید از هفت نفر تجاوز کند و زنان فاقد همسر نیز در صورت دارا بودن سایر شرایط با تایید کمیته شبه خانواده استان (که شامل مدیرکل استان، معاون امور اجتماعی استان، کارشناس شبه‌خانواده استان، مدیر بهریستی شهرستان و کارشناس حقوقی استان هستند) می‌توانند سرپرستی یک تا سه کودک دختر را عهده‌دار شوند.

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت