وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 22 شهريور 1393 ساعت 12:13   |   کد مطلب: 9448
مردم همدان خانه شهید مدنی را نمی‌شناسند
خانه‌ای کوچک و زیبا با دیوارهای کاهگلی که چشم هر بیننده‌‌ای را به خود معطوف می‌دارد.

به گزارش نافع، خانه‌ای که روزگاری شلوغ و پرازدحام بود و انبوه مبارزان انقلابی همدان به آن رفت و آمد می‌کردند، اما امروز این خانه ساکت و تنها در گوشه‌ای از شهر آرام گرفته و دیگر خبری از آن هیاهوها و آمد و شدها نیست.

حالا دیگر خبری از اسدالله مدنی با آن چهره نورانی، شجاع و باصفایش در این خانه نیست. تنها چند قطعه‌ای از وسایل شخصی شامل دست‌نوشته‌ها، عبا، عمامه و گوشی تلفن این شهید بزرگوار به چشم می‌خورد.

بیت آیت‌الله شهید اسدالله مدنی در خیابان شهدا و جنب مدرسه علمیه آیت‌الله آخوند واقع شده است. این خانه از سال 1341 به بعد که شهید مدنی به همدان رفت و آمد می‌کردند؛ محل سکونت ایشان بود و پس از آن نیز به پایگاه مبارزات انقلابی برضد رژیم طاغوت مبدل شد.

این خانه شامل دو بخش شمالی و جنوبی می‌شود که بخش جنوب محل اسکان و بخش شمالی محل کار شهید مدنی بود و مراجعات متعددی به آن صورت می‌گرفت، اما امروز و باوجود آنکه به عنوان "موزه شهید مدنی" مطرح شده، خلوت و کم‌تردد است

مسئول بیت شهید مدنی در همدان به خبرنگار ما گفت: این خانه نزدیک به 300 متر مربع مساحت داشته و در دو طبقه ساخته شده است.

سیدحسین حسینی افزود: این خانه دارای زیرزمین و حوضخانه‌ای قدیمی است که البته در چند سال اخیر مرمت شده و نمای سنتی خود را از دست داده است.

وی بیان کرد: در گذشته تعداد بازدیدکنندگان از این محل بیشتر بود، اما با کم شدن تعداد آن‌ها، شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 9 تا 13 باز است.

حسینی با بیان اینکه تبلیغات خوبی برای معرفی این محل نشده، تصریح کرد: بسیاری از مردم همدان از وجود چنین جایی اطلاع ندارند.

وی اظهارداشت: متأسفانه تنها تعداد کمی از آثار و وسایل شخصی شهید مدنی در بیت ایشان نگهداری می‌شود و با کمی تغییر می‌تواند به مرکز فرهنگی مهمی برای همدان تبدیل شود.

استاندار همدان نیز گفت: مدیریت این محل برعهده بنیاد شهید است و به تازگی اعلام کرده‌اند که برای بازسازی بیت شهید مدنی نیاز به اعتبار دارند.

محمدناصر نیکبخت افزود: بدین منظور 110 میلیون تومان بابت مرمت اين مكان با حفظ نمای سنتی از طرف استانداری اختصاص داده می‌شود.

وی اعلام کرد: مسئولان بنیاد شهید باید برای معرفی این بیت ارزشمند و تبدیل آن به مرکز فرهنگی برنامه‌ریزی کنند.

20 شهریور سالروز شهادت آیت‌الله مدنی بهانه‌ای شد تا مسئولان سری به بیت ایشان زده و از نزدیک در جریان مشکلات قرار گیرند. امیدواریم استانداری، بنیاد شهید و همه دستگاه‌های مربوطه برای معرفی این خانه مهم از نظر فرهنگی و سیاسی تلاش کرده و امکانات لازم برای حضور جوانان و گردشگران در آن را فراهم سازند.

گزارش از سمیه مظاهری

 

دیدگاه شما