وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 15 تير 1398 ساعت 09:08   |   کد مطلب: 8010
رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم همدان
مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در اجتماع بزرگ مردم همدان 15/4/1383

بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم الحمدللَّه ربّ العالمین والصّلاة والسّلام على سیّدنا و نبیّنا ابى القاسم المصطفى محمّد و على اله الأطیبین الأطهرین المعصومین سیّما بقیّة اللَّه فى الأرضین.

خداوند متعال را شکرگزارم که این توفیق را ارزانى داشت تا بتوانم با مردم عزیز و شریف دارالمؤمنین و دارالمجاهدینِ همدان بار دیگر در شهر خودشان ملاقات کنم. قبل از هر سخنى لازم مى دانم از شما برادران و خواهران عزیزتشکر کنم؛ چه مردم شهر همدان و چه مردم سایر شهرستانهاى استان؛ نهاوند، ملایر، کبودرآهنگ، تویسرکان، اسدآباد، رزن و بهار، که یقیناً در میان جمعیت حاضر در این مجموعه و نیز در میان جمعیت متراکمى که در طول مسیر اظهار محبت کردند، برادران و خواهرانى از این شهرستانها حضور داشتند. جمعى از فضلاى محترم هم از قم تشریف آورده اند که از همه ى شما عزیزان صمیمانه تشکر مى کنم..

مایلم مطالب لازم را در مدت زمانِ هرچه کوتاه تر عرض کنم؛ چون در این جا زیر آفتاب، جمعیت متراکمى جمع شده است و بعضى، از ساعتها قبل در این جا حضور پیدا کرده اند.

من براى شهر همدان و براى این مجموعه ى استانى از دو جهت احترام و ارزش قائلم: اول، از جنبه ى ارزش تاریخى و گذشته ى بسیار پُرشکوه مدنى و علمى. در میان همه ى شهرهاى عالم بندرت مى توان شهرى را پیدا کرد که با سابقه ى شهر همدان بر سر پا باشد. شهرى که شما در آن زندگى مى کنید، حداقل سه هزار و صد سال سابقه ى تاریخى دارد. شهرهاى معروف قدیمى دنیا، حدود دوهزار و هفتصد سال و دوهزار و نهصد سال سابقه دارند. بخشى از این مدت طولانىِ سه هزار ساله در ابهام و تاریکى است. قبل از اسلام خبر زیادى از فرآورده هاى علمى و فکرىِ این شهر و این منطقه در دست نیست؛ اما در دوران اسلامى، شهر شما مرکز شکوفایى تمدن اسلامى محسوب مى شده است. گذشته ى علمى این شهر جزو نمونه هاى کم نظیر در میان شهرهاى کشور ماست. از این شهر تعداد بى شمارى دانشمند برخاسته اند - چه فقیه، چه فیلسوف، چه عارف، چه ادیب، چه ریاضیدان، چه اخترشناس، چه طبیب، چه هنرمند، چه شاعر، چه خطاط، چه سیاستمدار، چه مورخ - این تعداد متنوع از شخصیتها و چهره هاى علمى، کم نظیر است. نامهاى معروفى که به نام همدان شناخته شده اند، کم نیستند؛ از قبیل عین القضات همدانى، بدیع الزمان همدانى، رشیدالدین فضل اللَّه همدانى، باباطاهر عریان و شخصیتهاى بسیار دیگر؛ که اگر کسى بخواهد فهرست این نامها را بخواند، شاید یک ساعت به طول بیانجامد.

جهت دوم، نقش آفرینىِ مردم همدان و شهر همدان در تاریخ معاصر ماست؛ چه در دوران نزدیک به انقلاب، و چه در دوران انقلاب. نام سیدجمال الدین اسدآبادى در همه ى دنیاى اسلام و فراتر از آن، به عظمت برده مى شود. سیدمحمد طباطبایى - یکى از دو رهبر مشروطه در تهران - همدانى است. در دوران انقلاب، شهداى نامدارى از این خطه برخاسته اند؛ شهید مفتح، شهید قدوسى، شهید حیدرى، شهید مدنى - که ایشان اگرچه همدانى نبود، اما همدانى ها او را از خود مى دانند و او هم خود را به یک معنا همدانى به حساب مى آورد - شهداى غیرروحانى، جوانان عزیزى که نامهاى بعضى از آنها در این میدان نصب شده است، و بسیارى دیگر که نامشان در دفتر کرام الکاتبین و در صحیفه ى حافظه ى ملت ایران ثبت است. همچنین شهداى لشکر انصارالحسین؛ شهید اسلامیان، شهید حاج بابایى، شهید شاه حسینى، شهید چیت سازان و شهداى بزرگ دیگر. علاوه بر اینها، شهر همدان و استان همدان در دوران دفاع مقدس، هشت سال نقش پشتیبانى کننده ى نزدیک جبهه ى دفاع را بر عهده داشت و چقدر آسیب دید. همین مجموعه ى ورزشى که امروز شما در آن گرد آمده اید، روز قدس از طرف دشمن بعثى موشکباران شد و عده یى در همین جا به شهادت رسیدند. در دوران دفاع مقدس، تقریباً سیصد حمله ى هوایى به شهر همدان شد؛ حدود دو هزار موشک و راکت و بمب به این شهر زدند و مردم همدان با جان و مالشان، با جوانهایشان، با غیرت دینى و حضور سیاسى شان، در مقابل تهاجم دشمن ایستادند. احترامى که بنده و امثال بنده براى همدان و مردم همدان قائل هستیم، به خاطر این ارزشهاى والاست. و شما بدانید - و مى دانید - که این ارزشها احترام مردم منصفِ همه جاى دنیا را به خود جلب مى کند. هر که بداند و آگاه باشد، براى چنین مردمى احترام قائل است.

مقیدم در همه دیدارهاى استانى، اجمالى از شناسنامه ى آن شهرستان را به یاد مردم عزیز آن خطه بیاورم تا احساس افتخار و هویت و شخصیت کنند. امروز یکى از برنامه هاى اصلى دشمن، جنگ روانى براى کوبیدن احساس هویت و شخصیت ملت عزیز ماست. مردم باید بدانند چه ارزشهاى والایى آنها را در طول زمان در اوج قله ى افتخار قرار داده است، و شما مى دانید؛ من هم اجمالى از آن را به یاد شما آوردم.

استان شما داراى ظرفیتهاى طبیعى و انسانى است؛ منطقه ى کشاورزىِ ممتاز، منطقه ى گردشگرىِ برجسته، داراى معادن بسیار مهم، مرکز مواصلاتى چندین استان و سر راه کربلاى معلّى و عتبات عالیات. سرزمین، ثروتمند و غنى و سرشار است؛ مردم استان هم - که سرمایه ى انسانى و باارزش تر از ظرفیتهاى طبیعى هستند - مؤمن، فداکار، جوان و پُرنشاطاند. این استان - آن طورى که من در آمارها مشاهده کردم - از لحاظ تعداد جوان و نسبت جوانى، در صدر فهرست استانهاى کشور است؛ یعنى نسبت طبقه ى جوان در این استان از همه جاى کشور بیشتر است. آنچه براى ملت عزیز ما و براى شما مردم استان همدان و براى مسؤولان و براى شخص بنده مهم است، این است که ما از این ظرفیت عظیم انسانى و از این ظرفیت بزرگ طبیعى براى آینده ى کشور، براى توسعه ى کشور و براى رفع مشکلاتِ امروز چشم انداز آینده ى کشور چگونه استفاده کنیم.

امید به بهبود اوضاع و اصلاح حقیقى در این کشور از گذشته بیشتر است. در یک سال گذشته سند چشم انداز بیست ساله ى کشور تنظیم شده است؛ سندهاى استانىِ هر استان جداگانه تنظیم شده است؛ برنامه ى چهارم مورد توجه و دقت همه جانبه قرار گرفته است؛ مجلس هفتم آمادگى خود را براى حرکت به سمت سازندگى کشور اعلام کرده است؛ بنابراین امیدها براى رفع اشکالات، از گذشته بیشتر است. باید ببینیم راه رسیدن به این آینده چیست.

شما بخوبى مى دانید که یکى از سیاستهاى اساسىِ جنگ روانىِ دشمنان انقلاب اسلامى این است که مشکلات کشور را به نحوى به نظام اسلامى نسبت دهند. این، دشمنىِ آشکار آنها با ملت ایران و اسلام و نظام اسلامى است. در دوران حاکمیت بیست و پنج ساله ى نظام اسلامى، چندین برابرِ صد سال گذشته در این کشور کار شده است؛ صد سالى که خاندانهاى ننگین قاجار و پهلوى بر این مملکت حکمروایىِ مستبدانه داشتند و براى این ملت کارى نکردند و ظرفیتها را یا بر باد دادند و یا استفاده نشده باقى گذاشتند. آنچه ملت و کشور را به سمت یک آینده ى مناسب با شأن این کشور حرکت داده، انقلاب اسلامى و نظام اسلامى است. اما در عین حال در کشور مشکلات وجود دارد و کم هم نیست. در نظرخواهى یى که دوستان ما قبل از سفر من از مردم سرتاسر این استان کردند، در درجه ى اول درخواست اشتغال مطرح شده است. اشتغال، مهمترین درخواست مردم است. مبارزه ى با اعتیاد و مبارزه ى با فساد ادارى، جزو درخواستهاى مردم است؛ اینها باید برآورده شود.

من اعتقاد راسخ دارم که آنچه در شأن ملت ایران است و چشم انداز آینده ى ما را تشکیل مى دهد، یک چیز ممکن و در دسترس است؛ به شرط این که ما به شرایط آن عمل کنیم. هم مسؤولان وظیفه دارند، هم مردم وظیفه دارند؛ هم وظایف اختصاصى دارند، هم وظایف مشترک دارند. من در این زمینه سخنان زیادى دارم که ان شاءاللَّه در طول چند روزى که در این استان خواهم بود، در دیدارهاى مختلف با جوانان، با نخبگان، با روحانیون و با قشرهاى مختلف کشور، بخشهاى گوناگون نظرات خودم را عرض خواهم کرد.

آنچه در مجمع عمومىِ شما مردم عزیز همدان لازم است عرض کنم، به طور مجمل این است که ما مى توانیم توسعه ى نمونه و مبتنى بر فرهنگ اسلامى و ملى خود را در این کشور به وجود بیاوریم؛ این یک آرزوى خام و یک خیال واهى نیست. مى توان ایران را به یک کشور پیشرفته تبدیل کرد؛ یعنى همین مسیرى را که انقلاب تا امروز پیموده است، با سرعت بیشتر و با جهتگیرىِ بهتر و قوى تر ادامه داد؛ اما این مشروط به شرط لازم آن است، که عبارت است از تلاش ملى و همه جانبه.

این تلاش همه جانبه و عمومى داراى سه ضلع اساسى است: یک ضلع عبارت است از همت و تلاش مسؤولان کشور؛ یک ضلع عبارت است از همکارى و شرکت مردم در بخشهایى که وظیفه ى اساسى آنهاست؛ و ضلع سوم عبارت است از ایجاد مناسبات صحیح اقتصادى و اجتماعى در کشور، که این، هم بر عهده ى مسؤولان و هم بر عهده ى مردم است. من توضیح مختصرى درباره ى هر کدام از این موارد عرض مى کنم.

در مورد این که مسؤولان باید همت بگمارند: همه ى همت و تلاش مسؤولان باید صرف سازندگى کشور شود. در درجه ى اول، آنچه براى این کار لازم است، هماهنگى و همدلى میان قواى سه گانه است؛ باید با هم همدل و همراه و همکار و مکمل یکدیگر باشند. این درست نقطه ى مقابل تلاش دشمنان کشور عزیز ما و نظام جمهورى اسلامى است که براى حاکمیت دوگانه تلاش کرده اند. الان چند سال است که در بلندگوهاى بیگانه و رادیوها و تلویزیون هایى که با تدبیر و سیاست صهیونیست ها و امریکایى ها و دشمنان ملت ایران اداره مى شود، روى حاکمیت دوگانه در این کشور تبلیغ مى کنند؛ مى گویند حاکمیت دوگانه هست و سعى مى کنند حاکمیت دوگانه را به وجود بیاورند. مسؤولان باید در نقطه ى مقابلِ حرکت دشمن حرکت کنند و نگذارند. کارى نکنند که دشمن بتواند وانمود کند که در حاکمیت نظام جمهورى اسلامى و در میان مسؤولان نظام، دودستگى و اختلاف و انشقاق ایجاد کرده است. اشتباهاتى در این مورد صورت گرفته است و کسانى حرفهایى زده اند و کارهایى کرده اند که به سود دشمن تمام شده است. این کارها را باید موقوف کنند. قوه ى مجریه، قوه ى مقننه و قوه ى قضاییه در محدوده ى وظایف خودشان با همدلى حرکت کنند و با یکدیگر هماهنگى داشته باشند. البته معنایش این نیست که قوه ى مقننه از قوه ى مجریه سؤال نکند، یا قوه ى قضاییه به خطاى اشخاصى از قواى دیگر نپردازد؛ معنایش این است که هر کدام در محدوده ى وظایفِ خود صادقانه با قواى دیگر همکارى کنند؛ جهتگیرى هاى خودشان را طورى تنظیم کنند که مکمل یکدیگر باشند؛ به اولویتهاى کشور توجه کنند - در بخشهاى مختلف کشور و در همین استان شما چیزهایى در اولویت قرار دارد؛ آنها را مقدم کنند؛ چیزهایى که ناظر به منافع عمومى و عدالت اجتماعى باشد - از طبقات ضعیف گره گشایى کنند و از اتلاف وقت و سرمایه پرهیز نمایند.

عده یى با جنجال و بحث، مدتى را صرف این کردند که ثابت کنند توسعه ى سیاسى بر توسعه ى اقتصادى مقدم است. این اتلاف وقت ملت است که بحث کنیم آیا توسعه ى سیاسى مقدم است یا توسعه ى اقتصادى. آنچه لازم است، آنچه مقدم است و آنچه بر گردن همه هست، رفع مشکلات مردم و پیشرفت دادن کشور است. این که ما بحثهاى سیاسى و جنجالهاى روزمره را وارد زندگىِ کارىِ مسؤولان و مردم بکنیم، هیچ کمکى به پیشرفت کشور نمى کند. حق مردم است که از مسؤولانشان کار و تلاش و ابتکار و اقدام بموقع و رفتار مسؤولانه بخواهند؛ و وظیفه ى مسؤولان است که پاسخگو باشند و آنچه را که وظیفه ى آنهاست، انجام دهند. این، ضلع اول است؛ اما کافى نیست.

در کنار این، وظیفه ى بزرگى که بر عهده ى مردم است، مطرح مى شود. وقتى این عزم و تلاش به نتیجه مى رسد که ضلع دیگر هم باشد. فرهنگ عمومى مردم، باورهاى مردم و سرمایه هاى معنوى و مادى مردم باید به صحنه آورده شود. آنچه بر عهده ى مردم است، این است که کار را ارزش بدانند؛ سرمایه گذارى را ارزش بدانند؛ دانشجو و دانش آموز درس خواندن را ارزش بداند؛ ایثار و مجاهدت را ارزش بدانیم؛ ترجیح مصالح عمومى بر مصالح فردى را ارزش بدانیم؛ وحدت و هماهنگى آحاد ملت را ارزش بدانیم؛ حضور در صحنه هاى سیاسى را ارزش بدانیم؛ اینها سرمایه هاى معنوى یک کشور و یک ملت است. یک ملت با این سرمایه هاست که پیروز مى شود.

عزیزان من! جوانانى که دوران دفاع مقدس را یا درک نکرده اید یا بدرستى درک نکرده اید! دفاع مقدس با این سرمایه هاى معنوى به نتیجه رسید. همه ى دنیاى استکبار پشت سر همین صدام حسینى که امروز چهره ى یک جنایتکار بین المللى را به خود گرفته است، جمع شدند، براى این که با نظام جمهورى اسلامى و ملت ایران بجنگند و مبارزه کنند. ملت ایران به برکت همین سرمایه ها در این جنگِ نابرابر پیروز شد. این ملت، ایمان و شجاعت و از خودگذشتگى و دین گرایى و غرور ملى خود را به صحنه آورد؛ همچنان که جوان و مال و سرمایه و امکانات خود را به صحنه آورد؛ مجموع اینها توانست این ملت را نجات دهد. اگر این ملت در دفاع مقدس پیروز نمى شد، ایران تا قرنها ممکن بود روى خوشبختى را نبیند.

دشمنان ما بیش از آن که به منابع طبیعى ما چشم طمع داشته باشند، به منابع انسانى - که منابع قدرت ما هستند - چشم طمع دارند. آنها مى دانند اگر این سرمایه هاى اجتماعى از دست یک ملت گرفته شود، اگر یک ملت غیرت ملى و ایمان و وحدت و همبستگى خود را از دست بدهد، اگر نشاط کار و ابتکار را از دست بدهد، اگر حرکت علمىِ رو به پیشرفت خود را از دست بدهد، کاملاً در دسترس دشمنان قرار خواهد گرفت؛ مى توانند راحت به او زور بگویند، مى توانند بر او سلطه پیدا کنند، مى توانند منابع طبیعى و مادى او را هم غارت کنند. آنچه سد مستحکمى در مقابل دشمنان قرار مى دهد، همین سرمایه هاى معنوى است که باید مراقب باشیم دچار شبیخون نشود.

من متأسفانه کسان بسیارى را دیده ام که در صحنه ى سیاسى و عرصه ى فرهنگى ادعا دارند که براى ملت کار مى کنند؛ اما از این سرمایه ها محافظت نمى کنند. شما دیدید که در بعضى از روزنامه هاى ما علیه مجاهدت، ایثار، فداکارى، شجاعت و ایمان قلم فرسایى کردند. اینها به نفع کیست؟ به نفع دشمن است؛ به نفع ملت ایران نیست. ملت را از ایمانش تهیدست بکنند؛ مثل این است که زره را در میدان جنگ از تن او بیرون آورده باشند. اگر مردم یک کشور را از غرور ملى و احساس مناعت و ایستادگى و استقامت تهیدست کنند، آنها را در مقابل دشمن خلع سلاح کرده اند؛ اینها سلاح معنوى دشمن است. نباید کسانى جهاد و شهادت را تحقیر و باورهاى دینى مردم را انکار کنند و مورد تشکیک قرار دهند. نباید دستاوردهاى انقلاب را کوچک بشمرند و تحقیر کنند.

کسانى که قلم به دست دارند و وظیفه ى فرهنگى دارند، باید روزبه روز علم و تحصیل را ترویج کنند. ما شعار نهضت نوآورى علمى و جنبش نرم افزارى را مطرح کرده ایم؛ انتظار این بوده است که اهل علم، اهل دین، اهل قلم، اهل دانشگاه و اهل حوزه در این جهت حرکت کنند، و بسیارى حرکت کرده اند؛ اما مى بینیم بعضى با این نیاز حقیقى - که حرکت علمى، نیاز حقیقىِ این کشور است - همراهى نکردند. اینها نشانه هاى خوبى از مجموعه هایى که این طورند، ارائه نمى دهد.

ما امروز احتیاج داریم مردم را با سرمایه هاى معنوىِ خود مجهز کنیم. البته رادیو و تلویزیون و سازمان تبلیغات و وزارت ارشاد و روحانیون و گویندگان و نویسندگان ما در این زمینه مسؤولیت دارند. باید این سرمایه هاى معنوى و اجتماعى را پشتوانه ى سرمایه هاى مادى و حفظ استقلال و پیشرفت کشور قرار دهیم. این هم ضلع دوم از مثلثى است که مى تواند کشور را به پیشرفت و توسعه ى مطلوب برساند.

ضلع سوم این است که مناسبات اقتصادى و اجتماعى سلامت پیدا کند؛ این، هم بر عهده ى مسؤولان است - بر عهده ى دولت، قوه ى قضاییه و مجلس شوراى اسلامى - و هم بر عهده ى آحاد مردم است. مناسبات اقتصادى و اجتماعى غلط یعنى چه؟ یعنى رواج قاچاق، رباخوارى، مصرف گرایىِ افراطى و گرایش به تفاخر در استفاده از مصنوعات خارجى در مقابل نمونه هاى داخلى آن، که معنایش این است که کارگر ایرانى را به نفع کارگر خارجى بیکار مى کند. باید افتخار به استفاده ى از مصنوعات داخلى در مردم و مسؤولان بیدار شود. در درجه ى اول خود مسؤولان و دستگاه هاى دولتى و قواى سه گانه، و در درجه ى بعد آحاد مردم به این نکته توجه کنند و اهمیت دهند.

وقتى مناسبات غلط اقتصادى در جامعه حاکم باشد، وقتى رانت خوارى رواج داشته باشد، وقتى سوءاستفاده ى از قدرت براى به دست آوردن ثروتهاى بادآورده رواج داشته باشد، کسى که تولید کننده و زحمتکش واقعى است، ناامید مى شود. کشاورزى که زحمت مى کشد، صنعتکارى که تولید مى کند، سرمایه دارى که سرمایه گذارى مى کند، معدنکارى که عرق مى ریزد، معلمى که در مدرسه درس مى گوید، استادى که در دانشگاه تدریس مى کند، قاضى یى که وقت و اعصاب خود را به کارِ صحیح صرف مى کند، وقتى ببینند راه براى مناسبات غلط اقتصادى در جامعه باز است و با آن برخورد نمى شود، مأیوس مى شوند. این که ما گفتیم و تأکید کردیم که باید با مفاسد اقتصادى و قاچاق مبارزه شود، به خاطر این است که این پدیده ها اساس پیشرفت کشور را دچار آسیبهاى جدى مى کنند.

شما ببینید ما تا دو سه سال پیش واردکننده ى گندم بودیم و دولت سالى حدود یک میلیارد دلار - و گاهى بیشتر - براى واردات گندم صرف مى کرد؛ اما امروز با تفضل پروردگار و باران رحمت الهى و با زحمت کشاورزان و با برنامه ریزى مسؤولان مربوط در جهاد کشاورزى و غیره، ما نه فقط احتیاج نداریم گندم وارد کنیم، بلکه در آستانه ى این تحول قرار گرفته ایم که گندم صادر کنیم. این یک میلیارد دلار را چه کسانى براى این کشور تولید و صرفه جویى کردند؟ آنها باید تشویق شوند. کشاورز باید تشویق شود؛ برنامه ریزِ خوب باید تشویق شود؛ مسؤولى که با علاقه مندى یک مسأله ى اساسى را دنبال مى کند، باید تشویق شود؛ ارزشها باید گرامى داشته شود؛ این، کشور را به پیش مى برد.

آنچه من عرض مى کنم، فقط این نیست که بخواهم زبانى مسؤولان را نصیحت کنم؛ به شما مردم عرض مى کنم تا بدانید و بخواهید و مطالبه کنید. به مسؤولان و دست اندرکاران و کارگزاران حکومتى در قواى سه گانه و به خودم این را مى گویم، براى این که خودمان را موظف بدانیم و عمل کنیم و پاسخگو باشیم.

گردآورندگان ثروتهاى نامشروع، زیاده خواهان، زیاده خواران و مفسدان اقتصادى نباید عرصه را بر کسانى تنگ کنند که یا سرمایه گذارى مى کنند، یا کار مى کنند، یا زحمت مى کشند، یا درس مى خوانند، یا علم را گسترش مى دهند و درآمدى بسیار کمتر از آنها دارند. نظام باید با مفاسد اقتصادى و با جریان فساد اقتصادى مبارزه کند؛ این وظیفه ى مجلس و دولت و قوه ى قضاییه است.

ما ملتى هستیم داراى سابقه ى فرهنگى و تاریخى و داراى شجاعت؛ ما یک ملت ترسو نیستیم. ما در میدانهاى سیاسى و نظامى نشان داده ایم که قدرت این را داریم که در مقابل دشمنان بایستیم؛ اینها ادعا نیست؛ تجربه شده و به صحنه ى عمل آمده است. ملت ما علاوه ى بر شجاعت و آمادگى اش، ملتى است با ایمان. من ان شاءاللَّه در جمع جوانان خواهم گفت؛ جوانان ما به طور عام دین گرا هستند؛ این براى ما روشن و ثابت شده است. اکثر ملت ما جوانند؛ غیرجوانان هم که جاى خود دارند.

ملت ما باایمان و به نظام اسلامى علاقه مند است. اجتماع انبوهى که در این جا جمع شده اند، اجتماع متراکمى که در خیابانها جمع شده اند، توجه و استقبالى که مردم نسبت به مسؤولانشان در اجتماعات مختلف سیاسى و در راه پیمایى ها نشان مى دهند، براى چیست؟ اینها علاقه مندى به نظام اسلامى است. این مردم به شخصها و به على خامنه اى ها ارادتى ندارند؛ به اسلام ارادت دارند. اگر به اشخاص هم اظهار محبتى مى کنند، به خاطر این است که آنها را نوکر اسلام، خدمتگزار مردم و در جهت خدمت به این انقلاب و نظام مى دانند؛ والّا اگر همین اشخاص و امثال بنده یک قدم کج بگذارند و از راه مستقیم منحرف شوند، همین مردم از آنها روى برمى گردانند. این مردم عاشق اسلامند. ماهواره هاى دشمن، این اجتماعات پُرشور و این احساسات گرم و صمیمى مردم را خوب ضبط کنند؛ ستون پنجم دشمن هم در داخل کشور چشمهاى کم سوى خود را باز کند و ببیند که این مردم چه مى خواهند و چه مى گویند. مردم به نظام اسلامى علاقه مندند.

ما مى خواهیم کشورمان را بسازیم. این ملت اراده کرده است روى پاى خود بایستد و به دستِ خود کشورش را اداره کند و به سمت قله هاى افتخارى که مناسب شأن اوست، با پاى خود حرکت کند. این ملت نمى خواهد پشت سر قدرتهاى بزرگ و با اشاره ى دست آنها حرکت کند.

مسؤولان باید طورى حرکت و عمل کنند که این اعتماد ارزشمند را در دلهاى مردم حفظ کنند؛ این اعتماد خیلى ارزش دارد. ایستادگى مردم، براى یک نظام و یک کشور، همه چیز است. با چنین پشتوانه و قدرت مردمىِ عظیم است که کشور و ملت مى تواند در مقابل هر قدرت و هر متجاوزى - در هر حدى که باشد - ایستادگى و متجاوز را از تجاوز پشیمان کند.

ما روى منافع کشور و ملتمان با هیچ کس در دنیا معامله نمى کنیم. دشمنان این کشور و این ملت براى این که براى دشمنىِ خودشان توجیه بتراشند، مى گویند نظام جمهورى اسلامى منافع ما را به خطر انداخته است. امریکایى ها مى گویند جمهورى اسلامى منافع ما را به خطر انداخته. ما ملت ایران در چهاردیوارى کشور خودمان، هر دستى که به سمت منافع ما - چه منافع علمى، چه منافع طبیعى، چه منافع انسانى، چه منافع فناورى - به تجاوز دراز شود، بى درنگ آن را قطع خواهیم کرد. ما در چهاردیوارى کشورمان اجازه نمى دهیم منافع هیچ قدرتى بر منافع ملى ما ترجیح پیدا کند و مقدم شود. و اما اگر دشمن، پُررویى و تعرض و تجاوز کند، آن وقت دیگر تعرض ما به چهاردیوارى کشورمان محدود نخواهد شد. اگر کسى به ملت ما تعرض و تجاوز کند، ما منافع او را در هر نقطه یى از دنیا که باشد، به خطر مى اندازیم.

و به شما مردم عزیز و به همه ى ملت ایران عرض مى کنم که بدانید شما مى توانید؛ هم در عرصه ى دفاع، هم در عرصه ى ایستادگى، هم در عرصه ى سازندگى. ملت ما نشان داده است که تواناست.

به خداى متعال توجه کنید؛ از خدا کمک بطلبید؛ راه صلاح و فلاح را، بخصوص جوانان ما، با محبت به خداى متعال طى کنند. من بارها گفته ام به یکدیگر رحم کنید تا خداى متعال هم به شما رحم کند. رابطه ى خود را با خداى متعال مستحکم نگاه داریم تا تفضل و کمک و توفیق و هدایت الهى شامل حال همه ى ما بشود.

ملت ما نشان داده است که در این راه، خوب حرکت مى کند و خوب پیش مى رود و خوب تصمیم مى گیرد و به همین دلیل است که ان شاءاللَّه آینده، روشن و افق، بسیار باز و درخشان است.

من یک بار دیگر از همه ى برادران و خواهران عزیزى که در این جا تشریف دارند و برادران و خواهران عزیزى که در خیابانها اجتماع کرده اند و کسانى که از شهرستانهاى دیگر آمده اند، صمیمانه تشکر مى کنم و از خداى متعال مى خواهم که روح مقدس شهداى گرانقدر ما، بزرگان ما، شخصیتهاى برجسته ى این استان و همچنین خانواده هاى عزیز شهیدان و ایثارگران و جانبازان و آزادگان و آحاد مردم و جوانان عزیز را مشمول رحمت و لطف خود قرار دهد.

والسّلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته 

دیدگاه شما