وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 16 مهر 1393 ساعت 09:33   |   کد مطلب: 10002
۸۲ درصد از جمعیت بخش مرکزی کبودراهنگ روستایی هستند
بخشدار مرکزی کبودراهنگ گفت: بخش مرکزی کبودراهنگ یکی از بخش های بزرگ استان همدان محسوب می شود که 82 درصد جمعیت آن را روستائیان تشکیل می دهد.

یدالله ابراهیم خانی به مناسبت روز روستا در گفتگو با خبرنگار کورنگ ضمن تبریک این روز به روستائیان گفت: روز روستا بهترین فرصت برای تجلیل از تلاش های روستائیان در عرصه های فرهنگ و اقتصاد مقاومتی است.

وی گفت: امروز به برکت جمهوری اسلامی اکثر امکانات رفاهی و زیرساختی مانند: آب، برق، تلفن، گاز و… در روستاها فراهم شده است و درچند سال اخیر در زمینه زیرسازی و جدول گذاری سطح روستاها حرکت های جهادی صورت گرفته و مردم روستاها نیز با عزم خود در این اقدامات مشارکت جدی داشته اند.

رفع مشکل اشتغال روستائیان از مهاجرت آنان جلوگیری می کند

ابراهیم خانی در بخش دیگر سخنان خود گفت: رفع مشکل اشتغال و کاهش نرخ بیکاری و ایجاد درآمد پایدار برای روستائیان از ﻣﻬﺎﺟﺮت آنان ﺑﻪ ﺷﻬﺮﻫﺎ جلوگیری می کند.

وی مهمترین عامل مهاجرت روستائیان را بیکاری و عدم درآمد پایدار در روستاها عنوان کرد و گفت: در روستاها زمینه ها و ظرفیت های تولید وجود دارد که ما با ایجاد زمینه اشتغال پایدار می توانیم از مهاجرت آنان جلوگیری کنیم.

وی به ذکر نمونه هایی از ظرفیت های روستایی در بخش مرکزی پرداخت و گفت: به عنوان مثال روستای کردآباد کبودراهنگ به عنوان خوشه صنعتی تولید لباس و پوشاک در کشور انتخاب شده است این در حالی است اشتغال جوانان روستای کردآباد یکی از مشکلات مهم این روستا قبل از دهه ۸۰ بود به طوری که قریب نیمی از جمعیت این روستا برای اشتغال به شهرهای دیگر مهاجرت کرده بودند که این موضوع امروزه عکس شده است.

ابراهیم خانی روستاهای ویان و نوآباد را از دیگر روستاهای فعال در تولید لباس و پوشاک عنوان کرد و گفت: در روستای طاهرلو نیز چندین واحد تولید کفش زنانه راه اندازی شده است که امیدواریم در آینده نزدیک به یک قطب تولید کفش تبدیل گردد.

وی روستاهای اورقین و خان آباد را در زمینه تولید خیارشور و ترشیجات نمونه عنوان کرد و گفت: اقدامات خوبی در روستای دستجرد برای تولید کیف های چرمی صورت گرفته است.

وی روستای کوریجان را در زمینه مجتمع ها و کشت های گلخانه ای سرآمد دانست و گفت: با استفاده بهینه از منابع آب و خاک، کشاورزی توسعه پیدا کند و باعث اشتغالزایی می شود.

 

خشکسالی و کمبود آب از مشکلات مهم روستاییان است

بخشدار مرکزی کبودراهنگ خشکسالی و کمبود آب را از مشکلات مهم روستاییان عنوان کرد و گفت: یکی دیگر از عوامل مهم مهاجرت روستائیان به شهرها مسئله کمبود آب و خشکسالی است.

وی اظهار کرد: خشکسالی های چند سال گذشته باعث خشک شدن بسیاری از چاه های کشاورزی و آب شرب برخی روستاها شده است و مردم نیز به این نتیجه رسیده اند که چاه های غیر مجاز برای آینده آب منطقه بسیار خطرناک است.

ابراهیم خانی ضمن تاکید بر مدیریت مصرف آب از سوی کشاورزان و خانواده ها گفت: کشاورزان منطقه به جای کشت های پرآب بر مانند سیب زمینی و هندوانه کشت های استراتژیک و کم آب بر مانند گندم که قیمت تضمینی نیز دارد، بکارند.

 

روستائیان در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیشتاز بودند

این مسئول با بیان این که مردم روستاهای این بخش در وقوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پیشتاز بودند گفت: مردم روستاهای کبودراهنگ به صورت خودجوش در قالب هیئت های عزاداری به سوی شهر کبودراهنگ حرکت می کردند و در راهپیمایی هایی که در شهر برگزار می شد شرکت می کردند.

وی افزود: مردم روستاهای بخش مرکزی کبودراهنگ با تقدیم ۴۷۵ شهید به انقلاب اسلامی نقش مهمی در دفاع مقدس داشتند که در این میان روستای داقداق آباد با تقدیم ۳۸ شهید و روستای قباق تپه با تقدیم ۳۵ شهید پیشگام هستند ضمن اینکه برخی روستاهای کوچک مانند روستای ولی محمد با تقدیم ۹ شهید با توجه به جمعیت بسیار کم روستا پیشتاز بوده است.

ابراهیم خانی بیشترین دانشجویان را متعلق به روستای قباق تپه عنوان کرد و گفت: روستای دستجرد نیز از نظر تحصیلات حوزوی بیشترنی تعداد طلبه را دارد.

وی زیرساخت های بهداشتی این بخش را مطلوب عنوان کرد و گفت: روستاهای ویان، داقداق آباد، قباق تپه، کوریجان، حصار، ایده لو و کوهین دارای مراکز بهداشتی و درمانی هستند و در آنها پزشک مستقر است و در سایر روستاها نیز خدمات بهداشتی از طریق خانه های بهداشت به روستائیان ارائه می شود.

وی تعداد روستاهایی که در این بخش از نعمت گاز خانگی بهره مند هستند را ۴۸ روستا عنوان کرد و گفت: گاز کشی به چهار روستای بالای ۲۰ خانوار قزلجه و قلی آباد، انجیرباغی، اخچلوی در دست اقدام است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت