آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 25 شهريور 1393 ساعت 08:16   |   کد مطلب: 9517
در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان همدان مطرح شد:
كاهش 7 درصدي ازدواج و افزايش 3 درصدي طلاق در همدان
كاهش 7 درصدي ازدواج و افزايش 3 درصدي طلاق در همدان
نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه همدان بر اجراي طرح خيرين حمايت از بنياد خانواده در استان تأكيد كرد.

آيت‌ا... غياث‌‌الدين طه‌محمدي در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان با اشاره به اينكه اجراي اين طرح مي‌تواند در بسياري از معضلات و مشكلات خانواده‌ها اثرگذار باشد، گفت: با شكل‌گيري اين طرح و استفاده از ديدگاه‌هاي صاحب‌نظران و اساتيد مي‌توان مشكلات و نيازهاي خانواده‌ها را شناسايي كرده و براي رفع آنها برنامه‌ريزي لازم را انجام داد.
وي افزود: اين طرح در جلوگيري از معضلات رايج در خانواده‌ها از قبيل طلاق و همچنين مسائل و مشكلات ازدواج مؤثر است.
آيت‌ا... محمدي در ادامه با ابراز تأسف از افزايش طلاق در جامعه اظهار داشت: مبتدي و ناشي بودن زوجين و در برخي مواقع دخالت‌هاي جاهلانه خانواده‌ها از علل طلاق است كه بايد در راستاي آگاه‌سازي زوجين و خانواده‌ها فرهنگسازي لازم انجام شود.
آيت‌ا... محمدي تعامل نهادهاي مرتبط در امر ازدواج را مهم عنوان خواند و خاطرنشان كرد: موضوع پرداختن به ازدواج آسان نبايد منحصر به يك اداره و نهاد شود بلكه بايد با تشكيل هيأتي توانمند و شعبه‌بندي روند كار در ادارات، ازدواج آسان را در جامعه عملياتي كنيم.
نماينده ولي‌فقيه در استان در خصوص طلاق نيز ابراز داشت: پديده شوم طلاق را بايد از ازدواج مجزا كرده و با نگاهي كلي علل و عوامل آن را به طور مدون بررسي كرده كه در اين زمينه نقش دادگستري پررنگ‌تر است.
* الهي‌تبار: مجمع خيرين ازدواج در همدان تشكيل مي‌شود
معاون سياسي امنيتي استاندار همدان نيز در اين نشست از تشكيل مجمع خيرين ازدواج در همدان خبر داد و گفت: رايزني‌هاي لازم در اين زمينه با نهادهاي مرتبط انجام شده كه از مهرماه سال جاري عملياتي مي‌شود.
الهي‌تبار افزود: اين طرح به منظور تسهيل در امر ازدواج و بناي ازدواج آسان در جامعه اجرايي مي‌شود و مسائلي از قبيل تأمين جهيزيه، مسكن و مشكلات پيرامون حوزه ازدواج در اين مجمع بررسي مي‌شود.
وي در ادامه به وضعيت ازدواج و طلاق در استان اشاره و تصريح كرد: هم‌اكنون استان همدان از لحاظ ازدواج و طلاق در وضعيت مطلوبي قرار دارد.
الهي‌تبار ادامه داد: استان البرز بيشترين نرخ طلاق و استان سيستان و بلوچستان كمترين نرخ طلاق را در كشور دارند كه اين ميزان خوشبختانه در همدان نسبت به ميانگين كشوري ضعيف است به گونه‌اي كه از 6 ازدواج يك مورد به طلاق منجر مي‌شود.
* ازدواج‌هاي امروز زيربناي مشاوره‌اي صحيح ندارد
مدير حوزه‌هاي علميه استان همدان نيز با انتقاد از روند شكل‌گيري ازدواج جوانان در آغاز زندگي اظهار داشت: متأسفانه يكي از دلايل افزايش طلاق در جامعه اين است كه ازدواج‌ها زيربناي مشاوره‌اي صحيح و سالم ندارند.
آيت‌ا... موسوي اصفهاني افزود: بايد در مركز استان حداقل 2 يا 3 مركز مشاوره با بهره‌گيري از كارشناسان مسائل شرعي تشكيل شود كه بتوانند زوجين را قبل از ازدواج كه در تعارض فكري قرار دارند راهنمايي كنند.
وي اضافه كرد: اين مراكز مشاوره مي‌تواند علاوه بر ارائه راهكارهاي مختلف براي زوجين در ترويج ازدواج آسان در جامعه نيز اثرگذار باشد.
* رباني‌مهر: برپايي نمايشگاه جهيزيه و ازدواج براي نخستين بار در همدان
معاون فرهنگي اداره كل ورزش و جوانان استان همدان نيز از برپايي نمايشگاه جهيزيه و ازدواج براي نخستين بار در همدان خبر داد و گفت: اين اقدام به منظور ترويج ازدواج آسان بهمن ماه سال جاري در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي همدان انجام مي‌شود.
اسدا... رباني‌مهر افزود: همچنين در راستاي گسترش ازدواج آسان تهيه كارت جهيزيه براي زوج‌هاي جوان در دست اقدام است كه با رايزني‌هاي انجام شده با بانك‌هاي عامل اين طرح نيز از ابتداي مهرماه در استان اجرايي مي‌شود.
وي در ادامه به مشكلات جوانان در امر ازدواج اشاره و خاطرنشان كرد: بالا رفتن سن ازدواج، نبود شغل، مسكن، تأخير در پرداخت وام ازدواج، نقش مراكز مشاوره و فاصله گرفتن از سبك زندگي اسلامي از جمله مشكلات رايج در حوزه ازدواج است كه متأسفانه شاهد كاهش ازدواج و افزايش طلاق در استان همدان هستيم.
* كاهش 7 درصدي ازدواج و افزايش 3 درصدي طلاق در استان همدان
رباني در ادامه به آخرين آمارهاي ازدواج و طلاق در استان اشاره و تصريح كرد: از ابتداي سال تاكنون 5 هزار و 43 ازدواج در استان انجام شده كه نسبت به مدت مشابه آن 7 درصد كاهش داشته و همچنين 775 مورد طلاق در استان ثبت شده كه 3 درصد نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته افزايش داشته است.
وي با اشاره به ميانگين كشوري استان در اين زمينه اظهار داشت: به طور متوسط در شبانه‌روز 54 ازدواج و 9 طلاق در استان انجام مي‌شود.
وي ادامه داد: تأخير در پرداخت وام ازدواج از جمله مشكلات جوانان است و متأسفانه برخي از بانك‌هاي عامل در پرداخت وام 5 ميليون توماني نيز كوتاهي مي‌كنند.
اين مقام مسؤول خاطرنشان كرد: پارسال 900 هزار فقره وام از طريق بانك‌هاي عامل ملي، ملت و صادرات به زوجين پرداخت شده كه متأسفانه تاكنون بيش از 3 هزار نفر از سال گذشته هنوز وام خود را دريافت نكرده‌اند.
* وجود 43 هزار و 300 مجرد بالاي 30 سال در استان همدان
معاون فرهنگي اداره كل ورزش و جوانان استان ادامه داد: 13 هزار دختر مجرد بين سنين 30 تا 35 سال نيز در استان وجود دارد و اين در حالي است كه مناسب‌ترين سن براي باروري سنين بين 15 تا 35 سال گزارش شده است.
وي اضافه كرد: در سطح استان همدان همچنين 4 هزار و 500 كارمند مجرد وجود دارد كه از اين تعداد دو هزار و 400 نفر دختر و بقيه پسر هستند.
رباني با بيان اينكه هم‌اكنون 64 تازه داماد نيز به دليل عدم پرداخت مهريه در زندان هستند، اظهار داشت: امروزه مشكلات فرهنگي، اقتصادي و اقتصادي دامن‌گير زندگي جوانان شده كه لازم است در جهت رفع اين مسائل علاوه بر نيازسنجي، فرهنگسازي نيز به شكل اصولي در جامعه پياده شود.
    
 

دیدگاه شما