آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 3 شهريور 1393 ساعت 14:46   |   کد مطلب: 9148
آیت الله سید احمد خاتمی در همدان:
نماز اول وقت در سبک زندگی دینی اهمیت بسیار دارد
نماز اول وقت در سبک زندگی دینی اهمیت بسیار دارد
سلسله نشست‌های دینی در مورد سبک زندگی دینی با سخنرانی عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری " آیت الله سید احمد خاتمی" در مسجد مهدیه همدان آغاز شد.

 آیت الله سید احمد خاتمی شامگاه یکشنبه در سلسله نشست های سبک زندگی دینی در مسجد مهدیه همدان اظهار کرد: اسلامی شدن یک جامعه مدیون 3 عنصر اساسی است و جامعه ای که این 3 عنصر را نداشته باشد اسلامی نیست.

خاتمی بیان کرد: عنصر اول قانون است که باید اسلامی باشد چرا که حکم خداوندی است که بشر را آفریده، ضمن اینکه عنصر دوم مجریان مسلمان است که اگر قانون اسلامی باشد مجریان مسلمان و با انگیزه نباشند قانون در انزوا قرار می‌گیرد.

وی افزود: یک نظریه در باب حکومت دینی که برخی علمای لبنان طرفدار آن هستند این مطلب است که اگر آیین نامه را به دست شخصی که توسط مردم انتخاب می شود بدهید حتی اگر آن شخص مسلمان نباشد ایرادی ندارد که این از نظر ما رد است چرا که شخص نامسلمان به هر حال قوانین را در جایی بر اساس میل خود و اعتقاد خود به پیش می برد.

خاتمی با اشاره به اینکه در مهندسی حکومت دینی پیامبر حاکم است، تصریح کرد: به برکت خون شهدا این دو عنصر در کشور ما شکل گرفت و قانون اساسی کاملا اسلامی با مجریان مسلمان در آن فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به ضعف در عنصر سومی به نام سبک زندگی دینی و اسلامی گفت: در کشور در این حوزه مشکل وجود دارد به طوری که شکل و ظاهر جامعه دینی نیست، ضمن اینکه در عرصه سیاست برخی عملکردهای سیاسی اسلامی نیست، در عرصه اقتصاد و حتی فرهنگ نیز عملکردها در برخی موارد سنخیتی با جامعه اسلامی ندارد.

خاتمی با اشاره به نقش بی بدیل رسانه ها در تبیین سبک زندگی دینی و اسلامی اظهار کرد: یک رسانه منبر است و در عرصه فرهنگی در برخی مواقع قلم رسانه ها نیز سنخیتی با جامعه شهید پرور ایران ندارد که جای ناراحتی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: کسی می تواند سخن از سبک زندگی دینی بزند که باور داشته باشد اسلام دین زندگی است.

خاتمی با اشاره به نظریه سکولارها مبنی بر اینکه دین کاری به دنیای شما ندارد و تنها آخرت مردم را آباد می‌کند، تصریح کرد: به این جریان جریان سکولار گفته می‌شود که به معنای جدایی دین از زندگی و حکومت است.

وی یادآور کرد: نگاه دوم برگرفته از نگاه امام راحل و اسلام ناب محمدی است که ایشان در حدود 12 درس اسلامی را در سال 48 آموختند و این نگاهی که می گوید دین کاری به زندگی افراد ندارد، نشأت گرفته از زندگی و عقیده صهیونیست هاست.

خاتمی گفت: موضوع سبک زندگی دینی با پذیرش این اصل است که آن را نه تنها مأمور آبادی دنیای مادی بلکه هر دو جهان می دانیم، ضمن اینکه بینش اساسی عمل ایت و رفتارخارجی انسان ها بر اساس یک فرهنگ شکل می‌گیرد و فرهنگ‌ها نیز براساس رفتارها مشخص می‌شوند.

وی بیان کرد: به نظر می‌رسد برای رسیدن به سبک زندگی دینی باید به فرهنگ بهای بیشتری داد ضمن اینک در سوره اسراء نیز به این مطلب نیز اشاره شده که رفتار انسان ها بر اساس شاکله فکری و فرهنگی است.

خاتمی با اشاره به وجود معنویت و سهم آن در زندگی انسان ها گفت: اهمیت دادن به نماز اول وقت در سبک زندگی دینی دارای اهمیت بسیاری است، ضمن اینکه در زمان جلسات  برخی ادارات و نهادها در موقع اذان متولیان به جلسه خود ادامه می دهند که با سبک زندگی دینی مغایر است

دیدگاه شما