آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 2 مرداد 1393 ساعت 17:04   |   کد مطلب: 8558
 بیش از ۶۶ درصد آب شرب در تویسرکان صرف مصارف غیر ضروری می شود
رئیس اداره آب و فاضلاب تویسرکان گفت: بیش از 66 درصد آب شرب در تویسرکان به علت عدم رعایت الگوی مصرف، صرف مصارف غیر ضروری می شود.

شمس الله سجاد منش در گفت و گو با خبرنگار نافع، اظهار کرد: بحران کم آبی و دغدغه همیشگی جیره بندی آب از مسائلی است که با رعایت نکردن الگوی صحیح مصرف مردم را نگران می کند.

وی عنوان کرد: کاهش بارش های جوی در سال آبی گذشته و جاری، افت سطح سفره های زیرزمینی که عمده ترین منابع تامین آب شهرستان هستند، افزایش جمعیت و رشد مصرف از عواملی هستند که در کنار رعایت نشدن روش های مصرف بهینه، این روزها زمینه ساز افت فشار شبکه آب در برخی نقاط تویسرکان شده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب تویسرکان با اشاره به قطعی آب در برخی روزهای اخیر، گفت: امسال تاکنون قطعی آب به دلیل جیره بندی آن صورت نگرفته است بلکه با توجه به افزایش دمای هوا و یا مسافران تابستانی در تویسرکان، مصرف آب به طور چشمگیری بالا رفته که سبب کاهش حجم مخازن ذخیره در بعضی از ساعت ها به ویژه در پیک مصرف شده و شاهد افت فشار و قطعی آب در ساعاتی از روز در برخی مناطق تویسرکان هستیم.
سجادمنش با بیان اینکه بیش از ۶۶ درصد آب شرب در تویسرکان صرف مصارف غیر ضروری می شود، افزود: به منظور برخورداری شهروندان از آب در تمامی ساعت های شبانه روز، رعایت الگوی مصرف بهینه و پرهیز از مصارف غیرضروری در حد امکان مورد تأکید است.

وی تصریح کرد: از دلایل مهم بالا بودن مصرف سرانه آب لوله کشی استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده برای سایر مصارف از جمله شستشوی لباس، ظرف، اتومبیل، استحمام و آبیاری باغچه ها است.

رئیس اداره آب و فاضلاب تویسرکان همچنین با بیان اینکه تعداد مشترکان آب در شهرهای تویسرکان و سرکان سرابی ۲۰ هزار مشترک است، افزود: سیستم آبرسانی شهر تویسرکان با ۱۲ کیلومتر خطر انتقال آب یکی از پرهزینه ترین سیستم های آبرسانی شهری در سطح استان است.

سجادمنش با اشاره به اینکه برای مدیریت مصرف آب و متعادل کردن فشار آب تاکنون ۱۳ حلقه فشار شکن بر روی شبکه توزیع آب دو شهر تویسرکان سرکان نصب شده است، عنوان کرد: آب شرب شهر تویسرکان از هشت حلقه چاه در دشت فرسفج تأمین می شود و در چهار مرحله تقریبا به نقطه آخر که شهر سرکان است می رسد.

وی از هدر رفت ۳۰ درصد از آب تولیدی به علل مختلف همچون فرسودگی و خرابی لوله ها و شیر های آب مشترکان در تویسرکان خبر داد و افزود: متأسفانه مصرف آب در سطح شهر تویسرکان بسیار بالا است و به ویژه از سوی ۴۰ مشترک غیرخانگی و اداری که با عدم رعایت الگوی مصرف بیشتر از ظرفیت خود آب استفاده می کنند.

به گزارش رودآور، رئیس اداره آب و فاضلاب تویسرکان با بیان اینکه راهکارهایی برای بهینه مصرف کردن آب شرب وجود دارد، از مشترکین خواست: حتی الامکان استفاده از آب شرب برای مصارف غیرضروری را کاهش دهند و کلیه شیرآلات و لوله های داخل منزل که نشت یا اتلاف آب دارند را مرمت کنند.
سجادمنش با تأکید بر اینکه مشترکان از مصرف آب شرب برای شستشوی ماشین و پارکینگ به جد خودداری کنند، افزود: برای بهینه مصرف کردن آب، هنگام شستشوی ظروف، البسه واستحمام از باز نگه داشتن مداوم شیر آب جلوگیری شود.
وی با بیان اینکه برای تغییر آب و هوا باتوجه به گرمای هوا ازشستشوی حیاط و دیوارهاخودداری شود، از مشترکین پرمصرف تقاضا کرد: با کاستن از میزان مصرف امکان آبرسانی به همه شهروندان را فراهم کنند.

دیدگاه شما