آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 25 خرداد 1393 ساعت 07:11   |   کد مطلب: 7788
مردی رزنی از روستای وفس که امام لقب "سلمان" به او داد+تصاویر
او در روستای وفس (رزن) متولد شد. پدرش مشهدی ابراهیم معصومی کشاورز بود. وی تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خویش رزن انجام داد و به تهران رفت و علوم اسلامی را فراگرفت.

به گزارش نافع، با ورود شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم به آن شهر رفت و در حوزه علمیه قم به تحصیل پرداخت. پس از ده سال تحصیل در قم به تدریس پرداخت. پدر ایشان مردی پرهیزکار و باتقوا به نام ابراهیم بود و پس از مشاهده ی هوش و نبوغ فرزندش آخوند ملاعلی را نزدمرحوم آخوند محمدتقی ثابتی برای آموختن و فراگیری قرآن فرستاد. آخوند همدانی پس از فراگیری مقدمات عازم شهر همدان شد و در حوزه علمیه آن شهر نزد عالمانی چون آیت الله میرزا عبدالرزاق محدث حائری و مرحوم حاج شیخ علی دامغانی به تحصیل پرداخت و از محضر عارف وارسته آیت الله شیخ علی گنبدی همدانی (از عرفای بزرگ و مدفون در قبرستان شیخان قم) بهره ها گرفت. همچنین در تهران نزد آیت الله شیخ عبدالنبی نوری و آیت الله العظمی تنکابنی به ادامه تحصیل پرداخت.

فقید سعید مرحوم آیت الله العظمی حاج ملاعلی معصومی همدانی (قده) ازفقهای نامدار و شاگردان فاضل مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری(قده) به شمار می رود. وی پس از طی مدارج کمال و نیل به بالاترین مدارج علمی، به شهر همدان بازگشت و در طول سالیان طولانی به تربیت طلاب و فضلای فراوان همت گماشت.
آن بزرگوار پس از دستگیری امام خمینی در 14 خرداد42، از جمله مراجعی بود که برای حمایت از رهبری نهضت اسلامی به تهران مهاجرت و مرجعیت ایشان را تائید فرمود. امام راحل در یکی از پیام های شفاهی و معروف خود به آیت الله معصومی، ایشان را «سلمان» لقب داد.
آیت الله معصومی بر اساس علاقه شدید به امام، بسیاری از کتب مخطوط ایشان از جمله «چهل حدیث» را استنساخ و در کتابخانه خویش در همدان نگهداری فرمود که این مسئله در ماه‌های آغازین انقلاب مورد اشاره رهبر کبیر انقلاب نیز قرار گرفت.
سرانجام آن بزرگوار پس از عمری خدمت به دین و جامعه و تربیت شاگردان فراوان، درنیمه شعبان 1357 بدرود حیات گفت. مراسم تشییع و ترحیم آن بزرگوار در همدان، صحنه ابراز خشم عمومی مردم از رژیم شاه بود. یادش گرامی باد.

(برای دیدن تصاویر در سایز اصلی بر روی آن کلیک کنید)

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت