وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 29 آبان 1392 ساعت 10:34   |   کد مطلب: 3695
 بی‌توجهی به دانش مدیریت مشکل اصلی ورزش شهرستان بهار است
اداره کردن ورزش به سازماندهی، ساختار سازمانی و مدیریت سازمانی به مفهوم جدی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار نافع در بهار، اداره کردن ورزش شاید مهمتر از وزارت نفت و آب و... باشد و باید یک نگاه سازمانی و تخصصی قوی داشته باشیم. اما، متاسفانه در موارد متعددی شاهد بوده‌ایم که افراد در میدان عمل معتقد بودند که اداره کردن ورزش اهمیت چندانی ندارد. در حالی که اداره ورزش دست کمی از اقتصاد ندارد و بدون اعتقاد و آگاهی از دانش ورزش و بدون برخورداری از نگاه تخصصی و علمی غیرممکن است. البته همواره چرخ ورزش خواهد چرخید و دستیابی به اهداف بلند ممکن نخواهد بود.

امروزه به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم از ورزش به عنوان زبان مشترک ملت‌های مختلف نام ببریم. ورزش ظرفیت‌های بالای فرهنگی و تربیتی دارد. اهمیت بخش ورزش در پر کردن اوقات فراغت و کاهش هزینه‌های ملی چشم‌گیر است. به طوری که تحقیقات نشان داده است که اگر یک دلار به توسعه ورزش کمک کنیم، سه دلار از هزینه‌های درمان کم می‌شود.

امروز در حالی که برخی می‌خواهند ایران را محدود کنند، ورزش یکی از دریچه‌هایی است که ایران توانسته است از طریق آن با دنیا ارتباط برقرار کند و قصور ایران در عرصه‌های ورزشی جهان بسیار ارزشمند است.

شهرستان بهار نیز به عنوان بخش کوچکی از کشور، ورزشکاران و قهرمانانی را در خود پرورش داده که توانسته اند در عرصه های ملی و بین المللی افتخار آفرینی کنند. اهمیت ورزش از دیدگاه های مختلف لزوم توجه و رفع مشکلات این بخش را بیش از پیش دوچندان می کند.

در راستای بررسی مشکلات ورزش شهرستان بهار با یکی از بازیکنان تیم والیبال بانوان بهار گفت و گویی انجام دادیم. این بازیکن تیم والیبال گفت: تعداد سانس هایی که به رشته والیبال اختصاص داده اند بسیار کم است، بنابراین تعداد نفراتی که در یک سانس حضور دارند بسیار بیشتر از استاندارد است واین باعث می شود تا نتوانیم آن طور که باید تمرین کنیم.

زهرا رستمی در خصوص امکانات ورزشی، افزود: وسایل ورزشی که برای تمرین در اختیار ورزشکاران قرار می دهند بسیار کم است و در عین حال از کیفیت پایینی برخوردار است.

رستمی با اشاره به اینکه برنامه ریزی و هماهنگی ها برای حضور در تمرینات به درستی صورت نمی گیرد، عنوان داشت: با وجود اینکه همیشه در مسابقات موفق بوده ایم و با کمی حمایت می توانستیم به مراحل بالاتر صعود کنیم اما هیچ حمایتی از ما صورت نگرفته است.

وی افزود: همیشه برای شرکت درمسابقات با مشکل بودجه روبرو بوده ایم و تمام هزینه ها را که شامل خرید لباس ورزشی و ایاب و ذهاب بوده را خود پرداخت کرده ایم.

یکی دیگر از جوانان بهاری که در رشته فوتبال فعالیت دارد نیز در گفت و گو با خبرنگار بهارانه گفت: کسی که در راس ورزش شهرستان قرار دارد،از تخصص،مهارت و سواد ورزشی برخوردار نیست، بنابراین نمی توان انتظار داشت که بتواند مشکلات و نواقص ورزش شهرستان را درک و برطرف کند.

علیرضا احمدی با اشاره به اینکه هیچ یک از ارگان های دولتی شهرستان از ورزش فوتبال حمایت نمی کنند، اظهار داشت: اسپانسر تیم فوتبال خود به تنهایی و بدون کمک و حمایت مسئولین، تیم فوتبال را اداره می کند و این عدم حمایت باعث شده تا مسئولین امر در استان نیز هیچ حمایتی از ما نداشته باشند.

احمدی با بیان اینکه تاکنون اسپانسر تیم، به تنهایی و با چنگ و دندان تیم را نگه داشته است،افزود: سال گذشته به دلیل نبود اعتبار تیم فوتبال شهرستان تعطیل شد و این تعطیلی هیچ عکس العملی را از طرف مسئولین در پی نداشت.

وی با اشاره به اینکه سابقه تیم داری اسپانسر تیم، در شهرستان به ۲۰ سال می رسد، گفت: اگر مسئولین امر به عدم حمایت های خود ادامه دهند این اسپانسر به درخواست هایی که از وی برای فعالیت در شهر همدان شده پاسخ مثبت خواهد داد.

احمدی گفت: شهرستان یک تیم بیشتر ندارد که ممکن است سال آینده، دیگر اثری از این تیم هم باقی نماند، چرا که نبود حمایت مادی و معنوی انگیزه ای برای بازکنان و اسپانسر تیم باقی نمی گذارد.

وی درخصوص وضعیت سالن های ورزشی گفت: سالن های ورزشی که دراختیار بخش خصوصی است با استقبال خوب ورزشکاران روبرو نیست چرا که قشر ضعیف توانایی پرداخت شهریه ها را ندارد و افراد پر درآمد نیز به تفریحات دیگری غیر از ورزش می پردازند.

یکی دیگر از بانوان ورزشکاری که در رشته تربیت بدنی در دانشگاه پیام نور مرکز بهار مشغول به تحصیل است، با بیان اینکه شهر بهار تنها یک سالن شنا دارد و دانشگاه مجبور است دانشجویان تربیت بدنی را برای گذراندن واحد درسی شنا به این سالن ببرد ، اظهار داشت: این سالن از کیفیت بهداشتی خوبی برخوردار نیست و ما را با مشکلات فراوانی روبرو ساخته است.

معصومه اسدی افزود: آب استخر این سالن به حدی کثیف و آلوده است که موجب بروز برخی بیماریها در افرادی شده است که بالاجبار باید به طور مداوم دراین استخر حضور یابند، این درحالی است که مسئولین هیچ توجهی به این مسئله ندارند.

چندی پیش برای پیگیری مشکلات ورزش شهرستان بهار به رئیس تربیت بدنی شهرستان بهار مراجعه نمودیم که وی به دلیل داشتن مشغله فراوان، وقتی برای مصاحبه تعیین نکرد و سوالات ما بی پاسخ ماند.

باتوجه به اینکه برخی مسئولین ورزشی شهرستان با ورزشکارانی که به نواقص و مشکلات ورزش این شهرستان می پردازند برخورد چکشی دارند اسامی ذکر شده در این مصاحبه مستعار است.

عدم توجه به مباحث علمی و توسعه علم ورزشی، فاصله بین بدنه ی علمی و اجرایی و ... از مهمترین مشکلات پیش روی پیشرفت ورزش شهرستان بهار هستند. اگر از همان ابتدا بر روی نوجوانان کار نکنیم و حمایت خود را از آنها دریغ کنیم، موفقیت و کسب مقام های درخشان در رشته های مختلف ورزشی امکان پذیر نخواهد بود. زمانی تغییر و تحول نتیجه بخش است که برای آن برنامه داشته باشیم، در غیر این صورت از تغییرات نتیجه نخواهیم گرفت.

 فاطمه ایپکلو

دیدگاه شما