وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 13 اسفند 1399 ساعت 13:42   |   کد مطلب: 40675
با جدی شدن راه‌اندازی دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان و با اعتراض شدید بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان همدان و شورای بسیج فرهنگیان استان همدان، رئیس بسیج اساتید استان همدان به شرح بایدهای و نبایدهای گشایش دفتر یونسکو در همدان پرداخت.

به گزارش نافع، با جدی شدن راه‌اندازی دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان حسن رحیمی روشن رئیس بسیج اساتید استان همدان و استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا در جمع اصحاب رسانه به بررسی بایدها و نبایدهای گشایش دفتر یونسکو در همدان پرداخت.

این استاد علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه در خبرهایی که جسته و گریخته در روزهای اخیر در فضای مجازی و واقعی منتشر شده است این نکته جلب توجه می‌کند که گویا قرار است با تصویب شورای محترم شهر همدان، دفتر منطقه ای یونسکو در همدان گشایش یابد اظهار داشت: انتشار این خبر که تا کنون قطعیت آن نیز هنوز مشخص نشده اظهار نظر های موافق  و مخالف را بر انگیخته است.

وی افزود: بدیهی است هر اقدامی از این نوع،که منافع احتمالی و مضرات احتمالی آن به قاطبه مردم کشور و در این موضوع خاص، با منافع و فرهنگ مردم استان همدان مربوط می‌شود، اقناع مردم از لحاظ ضرورت‌  کار و غیره توسط مجریان این برنامه لازم  است.

رئیس بسیج اساتید استان همدان عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران عضو سازمان ملل متحد است و به تبع این عضویت، اصل همکاری بانهادهای زیر مجموعه سازمان ملل مثل یونسکو، فائو و غیره فی‌نفسه  اشکالی ندارد. اما این نکته را نباید از یاد برد که پیوستن به سازمان‌های بین المللی به صورت کامل، یا با( حق تحفظ‌) حق کشور میزبان است و بر اساس حقوق بین الملل هیچ کشوری برای پیوستن به سازمان‌های بین المللی اجباری ندارد.

وی با اشاره به اینکه نکته‌ای که باقی می‌ماند و  نباید از ‌کنار آن به سادگی و بدون پاسخی قانع کننده عبور کرد همانا عایدی است که از اجرای منویات سازمان مربوطه ممکن است در کشور میزبان حاصل شود گفت: کنوانسیون وین در مورد حقوق معاهدات به  اصل تساوی حقوق ملت‌ها و حق آنها در تعیین سرنوشت خود، اصل تساوی حاکمیت کشورها و استقلال آنها، اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها، اصل ممنوعیت تهدید به اعمال زور یا اعمال زور و اصل احترام و رعایت جهانی حقوق بشر و آزادی‌های اساسی همه افراد اذعان  دارد. 

رحیمی روشن ادامه داد: هم چنین، اصل پذیرش تعهد کمتر توسط کشورها مورد تاکید حقوق بین الملل است. از این رو همه کشورها بر اساس محاسبات عقلائی و سنجش مضرات و منافع پیوستن به سازمان‌های بین المللی ( در کل) و اجرای خواسته‌ها و برنامه آن سازمان(به طور خاص ) به همکاری یا عدم همکاری اقدام می‌کنند.

وی بیان کرد: بنابراین، در مورد گشایش  دفتر یونسکو در همدان مجریان امر، از جمله شورای محترم شهر و استانداری محترم ،باید به پرسش‌های جدی در این مورد بری اقناع افکار عمومی و دلسوزان کشور و نظام قبل از هر اقدامی مبادرت کنند.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه یونسکو  به عنوان یکی از سازمان‌های وابسته به سازمان ملل متحد است که اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را دنبال می‌کند افزود: این اهداف ممکن است الزاما اهداف اعلام شده این سازمان‌ در مورد حمایت از صنعت گردشگری کشور یا شهر میزبان، برای بیشینه کردن منافع کشور میزبان، نباشد.

وی اظهار داشت: فراموش نشده است که سند 2030که قرار بود محتوای آموزشی نهاد آموزش و پرورش‌ را مدیریت کند از برنامه‌های بلند مدت این سازمان بود که با رهنمودهای رهبر انقلاب ظاهرا کنار گذاشته شد.

رئیس بسیج اساتید استان همدان با اشاره به اینکه با توجه به نکات پیش گفته، به طور خاص در این زمینه  سئوالات ذیل مطرح است عنوان کرد: آیا مجریان محترم این برنامه مضرات و محاسن گشایش دفتر یونسکو در همدان را سنجیده‌اند؟ اگر پاسخ مثبت است این معایب و منافع چیست؟

وی ادامه داد: اگر سوالات را ریز‌تر مطرح کنیم باید گفته شود که‌ به طور خاص دفتر یونسکو در همدان قرار است چه خدمتی به فرهنگ و صنعت گردشگری همدان ارائه دهد؟ چه نقصی در فرهنگ عمومی، گردشگری و سیاسی شهر و استان همدان وجود دارد که دفتر یونسکو می‌تواند این نقائص را مرتفع کند؟(منظور  این نیست که نقصی وجود ندارد)، آیا سنجشی علمی در این زمینه صورت پذیرفته است؟ از آنجایی که در سال‌های گذشته و به دفعات رهبر انقلاب، بر لزوم تهیه پیوست فرهنگی برای همه برنامه‌ها و پروژه ها تأکید کرده‌اند، آیا برای اجرای این امر، پیوست فرهنگی وجود دارد؟ آیا وجود  دفتر یونسکو  در همدان قرار است هزینه‌ای مادی، بر بیت المال و مالیات دهندگان استان تحمیل کند؟ اگر پاسخ مثبت  است دستاورد آن‌چیست؟ اصولا هزینه مالی آن در استان،  چگونه تأمین  می‌شود؟ اگر هزینه دفتر، از اعتبارات خود سازمان است در مقابل آن‌چه انتظاری وجود دارد؟ و قرار است دستاورد این سازمان برای خود چه باشد؟

وی تصریح کرد: این سوالات و ده‌ها پرسش دیگر که در این مجال نمی‌گنجد پرسش‌های مهمی است که  لازم است  مجریان محترم از جمله استانداری محترم و شورای محترم شهر برای آنها پاسخ داشته باشند و با توجه بحث عقلانی و  روز جامعه،  مبنی بر لزوم شفافیت به اطلاع همگان برسانند.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما