آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1398 ساعت 12:20   |   کد مطلب: 36199
برخی از کاربران «هرج و مرج طلب» فضای مجازی و «ناامن کنندگان» این محیط در اپلیکیشن «روبیکا» که اپلیکیشن ایرانی است با راه‌اندازی پیج هایی ‌از بهروز حاجیلو قاتل شرور و اوباش معروف همدانی حمایت می‌کنند.

 حمایت شبکه ای و سازمان یافته از «قاتل طلبه همدانی »در فضای مجازی رد پای «منافقین» فعال در فضای سایبر و «سلطنت طلبان» داخلی و خارجی که به نافرمانی مدنی و شورش علیه حکومت دعوت می کنند را نشان می دهد.
سوالاتی که در ذهن افکار و اذهان عمومی مطرح می شود این است که چرا فضای مجازی رصد، کنترل و نظارت نمی شود؟
چرا مسئولین و ناظران فضای مجازی با قانون شکنانی که فضای رعب و وحشت را به جامعه تزریق می کنند
برخورد قاطع و سریع ندارند؟
آیا با داشتن چنین فضایی که جای جلاد و شهید عوض می شود می توان به کمتر شدن آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها در جامعه امیدوار بود؟
با افزایش ضریب نفوذ اینترنت در کشور و دسترسی  افراد به فضای مجازی  آسیب های اجتماعی در فضای حقیقی بیشتر شده است و بسیاری از اتفاقات و رخدادهای تلخ دربطن جامعه از فضای مجازی نشات می گیرد، اتفاقات ناگواری همچون قتل طلبه همدانی به دست بهروز حاجیلو که بدون کمترین محدودیت و نظارتی در فضای مجازی عرض اندام می کند نمونه ای از جنایت ها و اقدامات نسنجیده و نابخردانه ای است که نه با فرهنگ و هویت دینی و نه با هویت ملی سازگار است.
با عدم نظارت بر فضای سایبری هویت دینی، ملی، فرهنگی و سبک زندگی مردم در معرض فروپاشی و فرسایش است و متولیان مربوطه باید در برابر این امر دغدغه مندانه و حساب شده ورود کنند.  هنگامی که کشورهای دیگر برای حفاظت از فرهنگ خود در استفاده از فضای مجازی چارچوب‌های قرار می‌دهند ما نباید فضای مجازی را رها کنیم. با وجود آسیب زا بودن فضای مجازی و گله مندی خانواده ها نسبت این فضا و تاکیدات و دغدغه های رهبر انقلاب تا کنون اقدامی درخور و شایسته فرهنگ دینی، بومی و ملی از سوی مسئولان و متولیان برای مدیریت صحیح و نظارت دقیق فضای مجازی انجام نگرفته است و دست اندرکاران باید در این خصوص اقدام عاجل و فوری انجام دهند.
 این وجیزه به هیچ وجه منکر ضرورت داشتن فضای مجازی نیست و راهکار مدیریت این فضا را که به تعبیر رهبر انقلاب یک «فرصت فوق العاده ای» است، فیلترینگ نمی داند اما اصل و اساس این است که این حوزه که باعث فروپاشی اخلاقی، فرهنگی و دینی خانواده ها، جوانان، نوجوانان و حتی کودکان شده و به دلیل استفاده سوء در واقع لغزشگاه خطرناکی محسوب می شود باید مدیریت، رصد، کنترل و تسویه و پالایش شود.

با توجه به مرقومه فوق آیا پلیس فتا، مرکز ملی فضای مجازی، شورای عالی فضای مجازی و سایر نهاد ها و سازمان ها آنطور که بایسته و شایسته است عمل کرده اند یا خیر؟
چیزی که واضح و فاضح است  این است که سازمان ها و نهاد هایی چون پلیس فتا که قرار است دیده بان و مسئول تأمین نظم، امنیت، آسایش عمومی و فردی در فضای مجازی باشد نباید به سادگی از فعالیت مجرمان و هنجار شکنان در اپلیکشن های خارجی و علی الخصوص داخلی عبور کند بلکه باید با تهدیدات فضای مجازی عالمانه و عاملانه برخورد قاطعی داشته باشد  و مرکز ملی فضای مجازی کشور باید بطورکامل و به‌روز بر فضای مجازی درونی و بیرونی اشراف داشته باشد و درباره نحوه رویارویی با آسیب‌های اینترنتی تصمیم بگیرد و شورای عالی فضای مجازی نیز باید برنامه‌ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب‌های ناشی از فضای مجازی و بهره‌گیری حداکثری از فرصت‌ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را داشته باشد تا شهروندان از فضای مجازی پاک و سالم بدون وجود «عناصر نامطلوب» و «هرج و مرج طلب» حداکثر بهره را ببرند.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت