آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 11 اسفند 1397 ساعت 08:43   |   کد مطلب: 35334
این روزها تکانه‌های شدید اقتصادی و افزایش افسار گسیخته قیمت‌های اقلام و کالاهای اساسی زندگی مردم نتیجه دیپلماسی خنده، ضعف مدیریت دولتی‌ها و اعتماد به غرب است.

به گزارش نافع، علت شوی کودکانه برخی از دولتی‌ها در لحظه دیدار بشار اسد با رهبر معظم انقلاب که به واقع جشن پیروزی مقاومت بود، مشخص نشد، جشنی می توانست تمام شبکه‌های جهانی را محو خود کند و تیتر یک رسانه‌ها شود، اما چه شد که عده‌ای آمدند با یک بازی پوپولیستی و عوام فریبانه آن را به حاشیه بردند و استعفای ظریف را پررنگ جلوه دادند که البته با عدم پذیرش حسن روحانی مواجه شد و وزیر امورخارجه خوش و خرم به سر کار برگشت.

 

* افزایش بیش از صددرصدی قیمت رب، سیب و گوجه‌ای که در داخل تولید می شود

بعد از بازی‌های سیاسی که در هفته گذشته شاهد آن بودیم اخبار دیگری را هم می‌شنویم و می‌بینیم، این روزها مرکز آمار قیمت 24 قلم خوراکی را که به طور عمده جز مایحتاج ضروری مردم است را با درصد تغییرایجاد شده نسبت به ماه مشابه خود در سال ۹۶ مقایسه و اعلام کرده است؛ رب گوجه فرنگی با ۲۳۱.۶ درصد افزایش، همچنان رکوددار  بالاترین افزایش قیمت سالانه بوده و سیب درختی با 128 درصد، گوجه فرنگی با 127.9 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

این همه افزایش قیمت با درصدی که خود مرکز آمار مشخص کرده، آن هم برای اقلامی که در داخل کشور تولید می‌شود سؤال‌برانگیز است در حالی که این محصولات تولید همین آب و خاک بوده و حاصل زحمات کشاورزان است، چه مشکلی در نظارت، بازرسی و تنظیم بازار وجود دارد و کجای کار می‌لنگد که نمی‌شود و یا نمی‌خواهند قیمت سیب و اقلام دیگر را کنترل کنند و چرا دولتی‌ها قدمی برای تنظیم بازار در راستای حمایت از مصرف‌کننده و تولیده‌کننده برنمی‌دارند.

در حال حاضر فکر و ذهن دولت به دنبال سیاسی بازی است یا گره‌گشایی از مشکلات مردم آن هم در آستانه نزدیک شدن به عید؟!

آنقدر وضع بازار وخیم و افسارگسیخته است که حتی مراجع تقلید بارها تذکر داده‌اند و "آیت‌الله نوری‌همدانی عنوان کرده‌اند: « گاهی در صدا و سیما گفته می‌شود که برای شیرینی شب عید فلان کار را کرده‌ایم؛ مردم نان ندارند بخورند، برخی دم از شیرینی شب عید می‌زنند، اینکه سبزی‌خوردن به ۱۵ هزار تومان برسد قابل تحمل نیست؛ مردم نباید در برابر این گرانی‌ها ساکت باشند؛ خیلی از مسائل تولید داخل است و ربطی به دلار و تحریم ندارد».

 

*ضعف مدیریتی و بازی های سیاسی، معیشت مردم را سخت کرده

این موارد در حالی است که به راحتی دولتی‌ها هر روز شوی کودکانه‌ای به راه می‌اندازند تا ذهن و فکر مردم را منحرف کنند و به مردم چیزی غیر از واقعیت را بگویند. این قهر و آشتی‌های کودکانه برخی مسئولان دولت نشان از ضعف عمیق مدیریتی دولتی‌ها دارد نه تحریم‌های دشمن.

دولت خوب می داند شب عید در راه است و با این همه گرانی و تنگ دستی، چرخ زندگی مردم به سختی می‌چرخد به طوری که حتی عده‌ای در تأمین نان شب خود مانده‌اند.

مسببان و عاملان اصلی این همه مشکلات چه کسی یا چه کسانی هستند، روزی عده‌ای روشنفکر و اهل سیاست زندگی و هستی و معیشت کشور حتی آب را به برجام ربط داده و وعده‌ها و امیدهایی به مردم در مورد ارزانی و فراوانی دادند اما بعد از گذشت چند سال از آن وعده و وعیدها این اتفاقات حاصل نشد که نشد و این نشدن‌ها و سختی شدن زندگی مردم به گفته کارشناسان حوزه اقتصادی نتیجه دل بستن به اقتصاد برجامی بود که فرجام ناخوشی داشت.

به نظر می‌رسد که استعفای ظریفی که مسبب برجام بی‌فرجام است در چنین آشفته بازار سیاسی و اقتصادی برای کاستن فشارها از روی وی که روزگاری او را قهرمان می‌دانستند، بوده هر چند گفته می‌شود این قهر وآشتی‌ها و رفتن و آمدن‌ها  به علت وجود اختلافاتی در بین دولتی‌ها است اما این بازی‌ها برای مردم نان و آب نمی‌شود و حتی  پس لرزه‌های پسابرجامی معیشت و زندگی مردم را در تنگنا قرار داده است.

تلفیق ضعف مدیریتی و اعتماد به دشمن در سایه دیپلماسی خنده دولتی‌ها باعث شده مردم دلگیر باشند. دولتمردان بداند که این مردم نجیب ایران سواد سیاسیشان بالا رفته و فریب رفتارهای کودکانه را نمی‌خورند و هرگز به غرب اعتماد نکرده و نخواهند کرد و مسئولان باید برای رفع مشکلات مردم از ظرفیت خود مردم استفاده کرده و چرخ تولید را به راه بیاندازند و حمایت همه جانبه داشته باشند و لبخند را بر لبان مردم برگردانند.

 ---------------------

فاطمه زنگنه

-----------------------

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت