آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 16 اسفند 1396 ساعت 12:25   |   کد مطلب: 31892
نامش را چهارشنبه سوری گذاشته ایم اما در حقیقت تبدیل به چهارشنبه سوزی شده است، می سوزانیم و آتش می زنیم و خاکستر می کنیم و گاه برای شعله ورتر کردن شعله هایش شعله به جان زندگی خود و دیگران می زنیم.

به گزارش نافع،از کجا و چرا آتش چهارشنبه سوری تبدیل به طغیان سر و صدای مواد منفجره و زبانه کشیدن مواد مشتعله شد نمی دانیم، فقط همین در رسم و روش چهارشنبه سوری هایمان جا گرفته که بسوزانیم و منفجر کنیم و سر و صدا ایجاد کنیم تا شاید هیجانات کاذبمان را پاسخ داده باشیم.

 

اینگونه است که آئین و سنت های آرام و بی تنش ما طی سال های اخیر یا درگیر تجمل گرایی و تشریفات شد یا حاشیه و تنش و اضطراب و رفتارهای هیجانی و نابهنجار شکل و شیوه این آئینها را برهم زد.

 

چهارشنبه سوری یکی از همین سنت ها بود که آرام و گرم و صمیمی بود اما حالا خطرساز و نگران کننده و پرتنش شده است، سالانه حدود ۲هزار نفر کشته و مجروح در حوادث چهارشنبه سوری ثمره همین آئین سنتی شده است.

 

به واقع، بد نیست گاهی با خود بیاندشیم برپاکردن آتشی با این ارتفاع و عمق که اثرات آن تا چند روز چهره شهر را مکدر می کند و اثر دود و تیرگی آن بر دیوار خانه ها مانند آثار جنگ می ماند چه حاصلی برای تبرک و تیمن توروزی که پیش رو داریم خواهد داشت؟

 

بد نیست به این فکر کنیم که هزینه این همه مواد آتش زای چینی که جیب چشم بادامی ها را پر می کند و خسارات مالی و جانی متعدد برای ما دارد کدام بساط شادی و نشاط را برای ما پهن می کند که راه دیگری برای تأمینش نیست؟

 

واقعا این هیجان آنی که گاه با جنون دیگر آزاری و خسارت زدن به خانه و مغازه و اموال مردم همراه می شود ارزش دلهره و اضطرابی را که به پدر ها و مادرها وارد می شود دارد؟

 

 سوختن دست و چشم و صورت ۲ هزار نفر در هر چهارشنبه سوری نتیجه ای نبوده که آئین سنتی چهارشنبه سوری آن را به تصویر کشیده باشد وگرنه نیاکان ما هرگز اجازه انتقال چنین سنتی را به نسل های بعد نمی دادند.

 

اما حالا هم می توان بدون جنگ بازی و آتش سوزی و خسارت زدن به خود و دیگران نشاط آفرید و شادی کرد، می توان به جای پرکردن جیب تولید کننده های چینی و دلالان و قاچاقچیان مواد محترقه غیر استاندارد لبخند به لب خانواده های هم وطن آورد.

 

می توان از دلهره پدر و مادرها کاست و بجای مجروح و مصدوم کردن دوست و برادر و همسایه، با هزینه هایی که برای جنگ افروزی در شهر می پردازیم قلب کودکی را با خرید لباس عید شاد کنیم.

 

مگر نمی شود بخشی از این هزینه های نابجا و خسارت بار برای ساختن و دل به دست آوردن صرف شود؟ مگر شاد کردن قلب کودکان کار کم از شادی پرش از روی آتش دارد؟

 

خون دوستان چینی ما از خون هم وطن مان رنگین تر است که او را لایق خرید اجناس بنجلش می بینیم و دلش را با پول خود به دست می آوریم و این را نه؟!

 

بیاییم امسال چهارشنبه سوری متفاوتی را در دفتر خاطرات عمر به ثبت برسانیم، بیایم خسارت زدن و مجروح شدن را پایان شب چهارشنبه سوری خط بزنیم، دستی را بگیریم و هزینه ای را که صرف سوختن و منفجر کردن پرداخت می کردیم به سفره ای برسانیم، دلی را شاد کنیم و لبی را بخندانیم.

چهارشنبه سوری ها در گذر عمر می آیند و می روند، و این هنر ماست که آن را به خاطره ای خوش و ماندگار بدل کنیم نه واقع ای تلخ و دلخراش.

 

بد نیست دید و بازدید عید را از همین چهارشنبه سوری آغاز کنیم و سری به گوشه گوشه های دل خود بزنیم آنجا که در رفتن دست کودکی نیازمند و نشاندن لبخندی بر لبش پر می کشد تا چهارشنبه ای بسازیم به گرما و صمیمت همبستگی و مهربانی مان.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت