آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 08:51   |   کد مطلب: 31775
در همه جای دنیا شهرهایی مثل روم، ونیز، پاریس، مشهد و اصفهان وقتی میزبان‌ رخدادهای گردشگری می‌شوند و یا در ایام خاصی پذیرش گردشگر قرار می‌گیرند تسهیلات و شرایط خاصی برای گردشگران و شهروندان شهر ایجاد می‌کنند که با توجه به نقش و الزامات این شهرها این موضوع جزء الزامات مدیریتی آن به‌شمار می‌رود.

به گزارش نافع،هر شهری نیازمند مبلمان فاخر، زیباسازی، نظافت و ... است اما شهرهای گردشگری نیازمند امکانات و شرایطی بیش از این هستند و از آنجا که همدان با برخورداری از عنوان زیبنده و شایسته "پایتخت تاریخ و تمدن ایران" شهری فرهنگی تاریخی و گردشگری محسوب می شود باید در این مورد هم به صورت خاص و ویژه دیده شود.

 

متأسفانه واقعیت به این زیبایی نیست و هنوز استان همدان با وجود ظرفیت های متعدد بالقوه در گردشگری شایسته عنوان "پایتخت تاریخ و تمدن" نیست و اغلب گردشگران، همدان را محلی برای عبور به استان های دیگر می بیینند.

 

استان همدان با همه ظرفیت های طبیعی و تاریخی که دارد می تواند مقصد مطمئن گردشگران باشد اما متأسفانه مشکلاتی از قبیل تأمین زیرساختهای گردشگری، ورودی های نامناسب که پیشانی و معرّف شهر هستند، عدم تبلیغات و معرفی مؤثر ظرفیت های گردشگری همه و همه دلیلی شده که این استان زیبا تنها معبر گردشگران شود و نه مقصد آنها.

 

یک هزار و ۸۰۰ بنای تاریخی، جاذبه های طبیعی بی نظیر از قبیل غار علیصدر و گنجنامه، روستاهای گردشگری زیبا، محورهای گردشگری علمی همچون دانشگاه D8 از جمله ظرفیت های بی نظیری هستند که هریک به تنهایی می توانند یک سهر و استان را به قطب گردشگری تبدیل کنند.

 

برگه برنده شهر همدان در مسائل اقتصادی و اشتغالزایی توجه به صنعت "گردشگری" است و از آنجا که همدان شهر صنعتی نیست توجه به موضوع گردشگری با توجه به ظرفیت‌های عظیمی که در این شهر و استان وجود دارد می‌تواند در رونق اقتصادی استان و افزایش اشتغالزایی بسیار مؤثر واقع شود.

 

در مباحث گردشگری موضوعی تحت عنوان "سفارت فرهنگی" وجود دارد که عنوان می کند چنانچه مردم و مسئولین یک شهر میزبانان خوبی برای گردشگران باشند، گردشگر به سفیر شهر تبدیل شده و در استان و محل زندگی خود عاملی تبلیغی برای جذب افراد دیگر به شهر مذکور خواهد بود.

 

بر این اساس گردشگرانی که از حضور در شهر راضی باشند به‌عنوان سفیر فرهنگی و تبلیغی شهر در دیگر مناطق کشور نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند البته همدان در ایامی مانند نوروز از وجود گردشگران و مسافران بی بهره نیست اما هنوز آنچه باید در حد و اندازه این شهر و استان اتفاق افتد محقق نشده و شاید یکی از دلایل آن عدم رضایت سفیران فرهنگی است.

سال۲۰۱۸ برای شهر و استان ما در موضوع گردشگری از اهمیت ویژه ای برخودار است چراکه ما در این سال میزبان دو رویداد مهم بین المللی هستیم، البته نمی توان توقع داشت تمام کمبودهای گردشگری استان ظرف این مدت کوتاه که تا زمان این دو رویداد باقی است احصا و جبران شود اما آیا همدان درخور میزبانی از این میهمانان ظاهر خواهد شد؟

 

از سوی دیگر ایام نوروز در پیش است و فرصت مغتنمی برای معرفی استان همدان در موضوع میزبانی از این دو رویداد مهم پیش می آید، آیا همدان موفق خواهد بود این استان و ظرفیت های آن را در حد انتظار سفیران فرهنگی که همان گردشگران داخلی و خارجی هستند آماده کرده و معرفی کند؟

 

امید است فرصت های مذکور شرایطی برای ارتقای این شهر و استان در صنعت گردشگری باشد و تنها نام و عناوین زیبا سهم این استان از رویدادهای تاریخی و گردشگری نباشد.

 

امید است همدان در حد عنوان و اندازه پایتخت تاریخ و تمدن بتواند از ظرفیت های موجود بهره مند شود و دیگر نه فقط محل عبور بلکه مقصد گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت