آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 7 اسفند 1396 ساعت 07:20   |   کد مطلب: 31757
ایران به سبب قرار گرفتن بر روی گسل های فعال از جمله کشورهایی است که با زلزله همواره دست به گریبان است و به همین سبب بایستی تمهیدات لازم و مدیریت شرایط بحرانی همواره مهیا باشد.

به گزارش نافع،کشور ما بر اساس اعلام آمارهای موسسات زمین شناسی دهمین کشور زلزله خیز جهان است که دارای گسل های مهمی چون زاگرس درکازرون، دنا، میناب، اردل، زردکوه، گسل آغاجاری، گسل مارون، گسل های فعال در ایران مرکزی نیز در درونه، بینالود، میامی، ترود، انجیلو ، کلمرد، پشت‌ بادام ، قم- زفره، ایندس، دهشیر، سروستان، شهداد، کوهبنان، جرجافک، گلباف، نایبند و گسل های فعال در مناطق خاور و جنوب خاوری ایران در نهبندان، بشاگرد، هریرود، کشف‌ رود، همچنین در استان های آذربایجان گسل ارومیه - زرینه‌رود، آستارا، تبریز، سلطانیه، همچنین گسل‌ های البرز، سمنان، مشاء - فشم، کندوان، شمال تهران، دامغان، عطاری است.

 

ایران به سبب قرار گرفتن بر روی گسل های فعال از جمله کشورهایی است که با زلزله همواره دست به گریبان خواهد بود، بدین خاطر بایستی تمهیدات لازم و مدیریت شرایط بحرانی همواره مهیا باشد.

 

21 آبان ماه سال 1396 در 30 کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب استان کرمانشاه زلزله ای رخ داد که تمامی مردم ایران را درگیر خود نمود؛ با همه شرایطی که برای مردمان این محدوده رخ داد همواره شاهد وعده هایی از سوی مسئولین مربوطه برای تهیه و آماده سازی شرایط زندگی ان ها داده شد و خانه امید اهالی این منطقه را روشن کرد.

 

اما به راستی وعده های داده شده، وعده هایی مسئولانه بود یا وعده هایی از جنس حرف و نه عمل؟

 

مهم ترین معضل پیش روی زلزله زدگان، اسکان آن ها و نجات آن ها از شرایط بحرانی سرمای زمستان بود؛ اما این اهالی هم سرمای پاییز و زمستان را با جان و دل لمس کردند، هم سیل واردچادرها و کانکس هایشان شد، هم برف جان چند تن از اهالی را گرفت.

 

مهم ترین دغدغه این بود که شب های سرد و نمناک را زلزله زدگان حس نکنند و مداوم سخنان مسئولین همراه با وعده هایی از جنس این دغدغه و نجات آن ها از این شرایط بود اما گام ها به سوی تحقق این اهداف تا چه حد برداشته شد؟

 

بهبود شرایط تنها نیازمند همتی مجدانه و پیگیری مستمر مسئولانه است، تا دیگر شاهد خبرهای خودکشی، مرگ بر اثر سرما، آتش سوزی در چادرهای زلزله زدگان و خبرهایی از این دست نباشیم.

 

بازسازی بخش های آسیب دیده ناشی از زلزله با کمک های بلاعوض و تسهیلات خاص می تواند راهی برای کمک به این اهالی برای احداث واحدهای مسکونی ایمن باشد که نباید به فراموشی سپرده شده و با حاشیه های دیگر کمرنگ گردد.

 

مهم ترین نیاز این افراد، مسکن هایی ایمن است و در کنار آن ساخت مجموعه های بهداشتی و درمانی  مناسب و تامین لوازم منزل در این شهرستان است که بایستی همواره مورد توجه مسولان باشد؛ در کنار این ها مشاغل از دست رفته، به سبب تخریب کارگاه ها و واحدهای تولیدی، از بین رفتن زمین های کشاورزی و دام های شهروندان مسئله اصلی است.

 

امیدست به زودی رسیدگی به وضعیت اسکان زلزله زدگان بهبود یابد و قدم های مسئولانه در این گوشه کشورمان را شاهد باشیم.

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت