آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 26 آبان 1396 ساعت 09:52   |   کد مطلب: 30151
از فرصت طولانی یک زندگی که می تواند با مطالعه ،عمیق تر و کارآ تر شود تنها هشت دقیقه را به مطالعه اختصاص می دهیم.

به گزارش نافع،زهرا بیگدلو در یادداشتی به اهمیت مطالعه وآثاروجودی آن پرداخت که در ادامه به آن اشاره شده است.

 

هشت دقیقه!!

میانگین مطالعه درکشورما تنها هشت دقیقه عنوان شده است که این در نگاه اول شبیه کورنومتری است که تا لحظه پایان تنها هشت دقیقه از زمان باقی مانده را نگاه داشته است اما درست در نقطه مقابل هشت دقیقه از فرصتی طولانی را حفظ کرده است.

 

از فرصت طولانی یک زندگی که می تواند با مطالعه ،عمیق تر و کارآ تر شود تنها هشت دقیقه از آن را به مطالعه اختصاص می دهیم.

 

روزها و شبهای عمر خود را در هر موضوع مفید و غیرمفیدی صرف می کنیم اما برای بهره وری بیشتردرزندگی که می توان با مطالعه و آگاهی بیشتر تعمیق کرد کمترین زمان و انرژی و هزینه را صرف می کنیم.

 

مسؤولین امر عمدتا فعالیت های خود را در این زمینه به تأمین زیرساختها اختصاص می دهند و گسترش کتابخانه ها و تعداد کتب را در موقعیت های مختلف بر نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی اولویت می دهند در حالی که وقتی فرهنگ مطالعه در کشور ما اصلاح نشود توسعه زیرساختها راه به جایی نخواهد برد.

 

مناسبت این روزها و این هفته، هفته کتاب و کتابخوانی است اما بد نیست به بهانه همین مناسبت، به درون خود و عملکرد خود نگاهی بیندازیم، آیا به واقع این میزان مطالعه و آگاهی برای جامعه ای که بر فرهنگ و تمدن خود می بالد شایسته است؟

 

نباید از نظر دور نگاه داشت که این روزها فضای مجازی، انگیزه مطالعه مکتوبات را در افراد کاهش داده و مانند فست فود بیشترین اطلاعات را در کوتاهترین زمان به افراد منتقل می کند اما آنچه به این روش به به عده کثیری از افراد منتقل می شود چندان قابل استناد و اطمینان نیست و به راحتی قابل انکار است.

 

از طرفی نشر اطلاعات به این روش نمی تواند به عمیق تر شدن زندگی فرد کمک چندانی کند در حالی که مهمترین هدف مطالعه، عمیق تر کردن زندگی و آگاهی افراد است نه تغذیه فست فودی روح و فکر.

 

مطالعه ای به این روش از اطلاعات ما دریایی می سازد به عمق یک بند انگشت! و این همان آفتی است که سبک زندگی، رفتارهای فردی و اجتماعی، فرهنگ و حتی اعتقادات مذهبی ما را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

وقتی حتی برای کشف شبهات دینی هم از وقت و زمان خود هزینه نمی کنیم چگونه انتظار داریم دین همه نیاز ما را در پرسش های ایدئولوژیکی و جهان بینی پاسخ دهد و این تنها گوشه ای از نتیجه مطالعه کم عمق و سطحی در جامعه ماست.

 

حتما شما هم این جمله اندیشمند غربی را شنیده اید که که می گوید "اگر می خواهید جامعه ای را به نابودی بکشانید کتاب را از دست افراد آن جامعه بگیرید" و حقیقت این است که تنها راه تعالی وو رشد جامعه عمیق کردن آن با مطالعه و ایجاد آگاهی است و راه زوال و نابودی آن همان کمرنگ کردن آگاهی و جایگزین کردن شایعات، خرافات و ... است.

 

ای کاش این هفته را فرصتی برای خود بدانیم که سری به نمایشگاه های کتاب بزنیم و به جای گله کردن از قیمت کتاب که شاید در برابر بسیاری از هزینه های اضافی و غیرمفید زندگی هایمان اصلا به چشم نیاید کمی به آنچه عمق زندگی ما از ما طلب می کند بیاندیشیم و مسیری مطالعاتی برای ادامه روند زندگی خود تعریف کنیم.

 

ای کاش نسل آینده خود را بر مبنای تربیت علمی و آگاه کردن تربیت کنیم و نه سرگرم کردن و سرخوش کردن آنها بر اساس بازی های روزمره و ابزارهای نوین سرگرمی.

 

ای کاش هریک از ما که در هر موقعیتی مسئول هستیم در کنار گسترش ابزارهای مطالعه، گامی هدفمند و برنامه محور برای نهادینه کردن مطالعه در جامعه برداریم.

 

کاش امروز کمی بیشتر به این هشت دقیقه مطالعه بیاندیشیم!!

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت