آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 25 آبان 1396 ساعت 07:58   |   کد مطلب: 30147
عده ای از هنرمندان بر این عقیده اند که تأثیر برخی جشنواره ها در روند پیشرفت هنر تئاتر کمرنگ شده است و برگزیده شدن در این جشنواره ها نمی تواند ملاک خوبی برای ارزیابی باشد.

به گزارش نافع،این روزها جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان آماده ورود به 24 سالگی اش می شود اما قامت این جوان بیست و اندی ساله همچنان کوتاه مانده است.

 

چند سالی است که متولیان امر با برگزاری برنامه هایی روتین سعی در رفع تکیف از خود دارند غافل از اینکه این جشنواره ،غیر از صرف بیت المال ،قرار بود برای همگان و به ویژه اهالی فرهنگ و هنر آورده ای را به دنبال داشته باشد.

 

انگار یاد گرفته ایم هر سال برگزیده  ای انتخاب کنیم و جایزه ای بدهیم و آنگاه بگوییم قطار جشنواراه ی فلان به ایستگاه آخر رسید.

 

عده ای از هنرمندان بر این عقیده اند که تأثیر جشنواره های اینچنینی در روند پیشرفت هنر تئاتر کمرنگ شده است و برگزیده شدن در این جشنواره ها  نمی تواند ملاک خوبی برای ارزیابی باشد.

 

شاید بتوان این گونه گفت که؛ جشنواره بین المللی تئاتر کودک ونوجوان ،حالا محلی شده است برای  برنامه های روتین و نمایشی که عموما اهداف خاصی را دنبال نمی کنند و در هر دوره نیز شرکت کنندگان قبل تکرار می شوند.

 

به نظر می رسد متولیان امرتنها سعی دارند عنوان جشنواره را برای همدان حفظ کنند در حالی که این نوع نگرش جز صرف هزینه های گزاف، خروجی دیگری نخواهد داشت.

 

هرسال همان بخشها،همان گروههای نمایشی،همان سطح از نمایش ها،همان طرح ها وایده ها و دست آخرهم،اختتامیه و خداحافظ جشنواره تا سال آینده!

 

در این بین اما دبیران جشنواره سال به سال عوض می شوند و هر دبیر که می آید سیاستگذاری های دبیر پیش از خود را تغیییر می دهد، گویی که دبیر قبلی همه ی کارهایش اشتباه بوده است!

 

خلاصه اینکه سالهای قبل ،از زبان هنرمندان می شنیدیم که هنر تئاتر ناخوش احوال است اما این روزها باید بگوییم جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به کما رفته است.

 

متولیان امر باید بدانند که صرف برگزاری جشنواره تئاتر بدون برنامه ریزی طبیعتا نتایج مثبتی را به دنبال نخواهد داشت و این گونه برنامه ها نیازمند نوآوری و ابتکار عمل هستند.

 

این روزها کودکان و نوجوانان ما مصرف کننده دائم انیمیشن های غربی ای شده اند که دست فروشان انواع واقسامشان را کنار خیابانها نیز عرضه می کنند حال آنکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان هنوزاندرخم یک کوچه است.

 

به نظر می رسد،بهتر است به جای سهم خواهی ازجشنواره، باید به دنبال کیفیت افزایی این جوان مادر مرده باشیم چرا که اگر قرار باشد جشنواره با همین روند پیش برود باید خواب شکوفایی اش را ببینیم!

 

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت