آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 8 مهر 1396 ساعت 14:07   |   کد مطلب: 29375
حسن رحیمی‌روشن در یادداشتی به نامه‌ صادق زیباکلام که به حضرت آیت‌الله‌العظمی سیدعلی حسینی سیستانی پیرامون موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان داده چنین نوشت.

به گزارش نافع به نقل از خبرنگار آوای سیدجمال؛ در نامه صادق زیباکلام آمده است که:

"بسمه‌تعالی

سرور مکرم حضرت آیت‌الله‌العظمی سید علی حسینی سیستانی

زعیم عالی‌مقام جهان تشییع

با سلام و عرض ادب، می‌خواستم از پیشگاهتان استدعا نمایم تا چنانچه مصلحت بدانند موضعی غیرخصمانه نسبت به موضوع همه‌پرسی در اقلیم کردستان اتخاذ بفرمایند.

حضرت آیت‌الله سیستانی!

تولد کردستانی مستقل در شمال عراق امری اجتناب‌پذیر است. اگر امروز هم تحقق پیدا نکند سرانجام فردا اتفاق خواهد افتاد. امروز روز سرنوشت‌سازی برای فردای عراق است. آینده مناسبات کشور کردستان با همسایگانش در گرو رفتار امروز ماست. توهین به افراد و مزدور، صهیونیست و خائن خطاب کردن رهبرانشان، در حقیقت پاشیدن تخم نفاق و دشمنی میان کردها و سایر ملیت‌ها در منطقه است. این استعمارگران نیستند که تخم کین و نفاق را میان مسلمانان پخش می‌کنند بلکه تنگ‌نظری‌ها و خود را قیم دیگران تصور نمودن است که آتش نفاق را برمی‌انگیزد.

استدعا دارم از شیعیان عراق و پیروانتان در ایران بخواهید تا با احترام گذاردن به خواسته افراد، به ده‌ها سال مبارزات آزادی‌خواهانه آنان، به ۱۸۰هزار نفر قربانیان قتل‌عام‌های صدام حسین در جریان نسل‌کشی‌های عملیات انفال در دهه ۱۳۶۰و قربانیان بمباران‌های شیمیایی در حلبچه، زمینه دوستی میان اعراب و کشور کردستان بتواند فراهم آید. به‌کارگیری زور، تهدید، تحریم، بستن مرزها و سایر فشارهای دیگر علیه کردها تنها نتیجه‌ای که به بار خواهد آورد محکم‌تر ساختن عزم و اراده کردها برای کسب استقلالشان است. قدرت دولت جناب حیدر عبادی نه از صدام بیشتر است و نه خشونتی که می‌تواند و یا حاضر است علیه افراد بکار گیرد به‌پای صدام می‌رسد.

تجزیه‌طلب خواندن کردها همان‌قدر بی‌معناست که اصرار بر یکپارچگی کشوری به نام عراق. نه عراق، نه سوریه، نه اردن، نه فلسطین، نه لبنان و نه سایر سرزمین‌هایی که امروز در منطقه خاورمیانه «کشور» خوانده می‌شوند دارای پیشینه تاریخی نبوده‌اند. عراق تا قبل از تشکیل آن در حدود ۶۰سال پیش، به مدت ۵۰۰سال بخشی از امپراتوری عثمانی ‌بود. پیش‌تر به مدت ۷۰۰سال بخشی از قلمرو امپراتوری اسلامی ‌بود و قبل‌تر هم بخشی از امپراتوری روم. عراق بیش از آنکه محصول تاریخ باشد، حاصل قرارداد «سایکس-پیکو» بعد از پایان جنگ جهانی اول است. استدعا دارم کمک به تحقق خواسته تاریخی افراد بنمایند.

با تقدیم شایسته‌ترین احترامات

صادق زیباکلام

ششم مهر ۱۳۹۶

 

و پاسخ حسن رحیمی روشن عضو هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان به صادق زیباکلام:

 

جناب زیباکلام

عراق صدها سال عضو امپراطوری ایران بود و هنوز خرابه‌های کاخ حکومتی ایران در آنجا باقی است.

شما چگونه این بخش از تاریخ را ندیدی.

عراق جزو روم نبود بلکه بخشی از ایران بود.

و نمونه آن شهر الانبار عراق است. که ایم آن هنوز فارسی است.  و برگرفته از انبار است. آخرین شهر یا پایگاه  مرزی با روم. که انبار تجهیزات و تدارکات ارتش ایران بود.

در ثانی شما قبلاً  پافشاری ایران برای حفظ جزایر سه‌گانه را تلاش یک کچل برای تصاحب یک شانه خوانده بودی.!!!  بنابراین عجیب نیست که اینجا هم بدون توجه به منافع گشود تجزیه‌طلبی را توصیه کنی.

 

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت