آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 31 تير 1396 ساعت 10:25   |   کد مطلب: 28234
در سالگرد پذیرش قطعنامه توسط امام( ره) یا به تعبیر ایشان نوشیدن جام زهر می باشد صفحه اینستاگرام رئیس جمهور لحظاتی از یکی از دیدارهای هاشمی رفسنجانی را با جمعی را پخش کرده است.

به گزارش نافع،در این میان چند مسئله اساسی در خصوص قطعنامه و انتشار این کلیپ آن هم در روزهایی که از سوی موافقان و مخالفان  سعی میشود از برجام به عنوان قطعنامه 598 دیگر یاد شود قابل توجه است.

 

از سوی طرفداران دولت و اتاق های فکر آنها  دو مشابهت سازی تاریخی صورت میگیرد تا از این طریف حقانیت برجام و اشتباه مخالفین برجام در نقد به  آن اثبات گردد.

 

باید گفت ؛نخست انکه برجام یا قطعنامه 598 هر کدام در دوره ای زمانه با شرایط زمان خود منعقد شده اند و نمی توان بر اساس یکی از آنها دیگری را مورد تصدیق قرار داد.

 

نکته جالب در این میان بخشی از سخنان هاشمی است که با صراحت میگوید این جام زهری که میگویند من و روحانی انجام دادیم.

البته هاشمی در ادامه برای اینکه از فن بیان بدل استفاده کند و بار منفی سخن خود را کم کند تاکید میکند ما با این کار از ریزش همچون برگ جوانانمان جلوگیری کردیم.

اهمیت این سخن هاشمی در تاریخ معاصر ایران بسیار بالاست زیرا تا مدتها محققین و کارشناسان بر روی دلیل قبول قطعنامه توسط امام با هم بحث و اختلافات اساسی داشتند و با این بیان مرحوم هاشمی که صراحتا خود و روحانی را مسئول ایجاد جام زهر معرفی میکند دیگر نیازی به این شک و بحثها نیست.

 

 

بر همگان با این سخنان روشن شده است که هاشمی با ارائه دلایلی مختلف به امام از ایشان خواسته اند تا این معاهده پذیرفته شود.

 

پس دیگر دعوایی در تاریخ بر این نکته نخواهد بود زیرا ایشان صراحتا و با افتخار مسئولیت نوشاندن جام زهر به امام را متوجه خود و جناب روحانی کرده اند.

در واقع یکی از معماهای مهم تاریخ معاصار با این سخنان مکشوف و هویدا شده است.

منتقدین پذیرش قطعنامه با داده های بسیار معتقدند وضعیت کشور آنی که مسئولین به امام گفتند نبوده است و کشور توانایی ادامه نبرد برای ریشه کنی فتنه را داشته است.

 

اما مهمتر از این مسئله  مشابهت سازی جناب روحانی میان آن جام زهر و این برجام  است.

چند سوال در این میان مطرح است:آیا انتشار این فیلم به معنی این است که روحانی در برجام باز هم به دنبال جام زهر است؟

چه شباهتی میان برجام و جام زهری است که هاشمی از ابتکار خود و روحانی در آن می گوید؟

آیا شرایط ایران امروز به عنوان قدرت  برتر منطقه ای در ابعاد سیاسی ،نظامی،امنیتی و استرتژیک  با شرایط پذیرش قطعنامه یکی است؟بگذریم که اساسا قطعنامه را خوب بدانیم یا بد.

آیا جناب روحانی میخواهد با مشابهت سازی بین تهدید به استفاده از شیمیایی عراقی ها و تهدید به جنگ آمریکاییها نمونه سازی تاریخی کند؟

به نظر می رسد روحانی با انتشار این ویدیو هر چند به دنبال نشان دادند درستی برجام بوده باشد اما باب جدیدی از سوالات اساسی در خصوص خواستگاه عملکرد خود و هاشمی را در یکی از مهمترین برهه های تاریخ معصار را باز کرده است.

در واقع روحانی به جای ایجاد ااقتدار در استدلالش برای برجام ناخواسته موجب ایجاد شبهات و چالش های جدی تر در خصوص گذشته عملکردی خود و هاشمی  نیز شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه شما