آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 14 تير 1396 ساعت 08:13   |   کد مطلب: 27937
یادداشتی به بهانه روز قلم
نیشتر قلم ابزاری برای زدودن کج فکری ها
قلم یکی از مخلوقاتیست که خداوندمتعال بدان قسم خورده است وبی گمان آنچه با قلم رقم میخورد کمتربا سلاح اتفاق می افتد، امروزقلم زدن برای جبهه حق یک ضرورت است.

به گزارش نافع، قلم یکی از مخلوقاتیست که خداوندمتعال بدان قسم خورده است وبی گمان آنچه با قلم رقم میخورد کمتر با سلاح اتفاق می افتد، امروزقلم زدن برای جبهه حق یک ضرورت است.

 

به اهمیتی که قلم زدن دارد نباید بی توجه بود. سرنوشت بشریت در گروقلم است. چه ظلمها که باقلم دفع نشده وچه عدالت طلبی ها که باقلم استیفاشده .

 

امروز در جبهه جنگ نرم این قلمهاهستند که به مصاف میروند واگر جبهه حق واهل مسجداهل قلم شدنابسامانی هااصلاح خواهدشد.

باید بسراغ قلم رفت تابن دندان بدان مسلح شد وبامنظوم کردن واژگان در جبهه جنگ نرم آرایشی دوباره رقم زد.قدرت فکر واندیشه ما باسلاح قلم بروزپیدامیکند.

 

اگربااین وسیله اندیشه های تشنه حقیقت راسیراب کنیم بدون تردید غبارازعقایدجوانان ونسل جدیدخواهیم زدود.بمنظوردرک این مساله کافیست اهمیت قلم را دراسلام مطالعه کنیم.گرچه سخن بسیاراست ومجال طرح نیست اما بقدروسع دراین یادداشت به جایگاه قلم واهمیت آن خواهم پرداخت.

 

اهمیت قلم و کتابت در اسلام تا چه حد است؟

 

با نزول آیات ابتدایى سوره«علق» فصل تازه اى در زندگى بشر آغاز شد، در عین این که پیامبر (صلى الله علیه وآله) «امّى» و درس نخوانده بود، و محیط «حجاز» را یکپارچه جهل و نادانى فرا گرفته بود، در نخستین آیات وحى تکیه بر مساله «علم» و «قلم» می شود، که بلافاصله بعد از نعمت بزرگ خلقت و آفرینش در این آیات ذکر شده است!

 

در حقیقت این آیات نخست، از تکامل جسم انسان از یک موجود بى ارزش مانند «علقه» خبر مى دهد، و از سوى دیگر، از تکامل «روح» به وسیله تعلیم و تعلّم، مخصوصاً از طریق قلم سخن مى گوید.

 

آن روز که این آیات نازل مى شد، نه تنها در محیط «حجاز» که محیط جهل بود، کسى ارزشى براى قلم قایل نبود، در دنیاى متمدن آن زمان نیز، قلم از اهمیت کمى برخوردار بود.

 

اما امروز مى دانیم تمام تمدن ها، علوم، دانش ها و پیشرفت هایى که در هر زمینه نصیب بشر شده، بر محور قلم دور مى زند، و به راستى «مداد علماء» بر «دماء شهداء» پیشى گرفته؛ چرا که هم زیربناى خون شهید، و هم پشتوانه آن، مُرکّب هاى قلم هاى دانشمندان است، و اصولاً سرنوشت اجتماعات انسانى در درجه اول، به نیش قلم ها بسته است.امروزاگرسرنوشت عراق پس هجوم جریان تکفیری،وضعیتی متفاوت یافت همه ازبرکت قلم(فتوای مرجعیت شیعه)ومقاومت اندیشه است.

 

اصلاحات جوامع انسانى از قلم هاى مومن و متعهد شروع مى شود، و فساد و تباهى اجتماعات نیز، از قلم هاى مسموم و فاسد مایه مى گیرد.
بى جهت نیست که قرآن مجید سوگند به قلم و آنچه با قلم مى نویسند، یاد کرده، یعنى هم به «ابزار» و هم به «محصول» آن ابزار، آنجا که مى فرماید: «ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُون».

 

از مهم ترین رویدادهاى زندگى بشر پیدایش «خط»، و راه افتادن قلم بر صفحه کاغذها یا سنگ ها بود، و همان بود که دوران تاریخ را، از ما قبل از تاریخ جدا کرد.

 

گردش نیش قلم بر صفحه کاغذ، سرنوشت بشر را رقم مى زند، لذا پیروزى و شکست جوامع انسانى به نوک قلم ها بسته است.

 

«قلم»، حافظ علوم و دانش ها، پاسدار افکار اندیشمندان، حلقه اتصال فکرى علماء، و پل ارتباطى گذشته و آینده بشر است، و حتى ارتباط آسمان و زمین نیز، از طریق لوح و قلم حاصل شده است!

 

«قلم»، انسان هایى را که جدا از هم، از نظر زمان و مکان زندگى مى کنند به یکدیگر پیوند مى دهد، گویى همه متفکران بشر را در تمام طول تاریخ، و در تمام صفحه روى زمین، در یک کتابخانه بزرگ جمع مى بینى!

 

«قلم»، رازدار بشر، خزانه دار علوم، و جمع آورى کننده تجربیات قرون و اعصار است و اگر قرآن به آن سوگند یاد مى کند به همین دلیل است؛ زیرا همیشه سوگند به یک امر بسیار عظیم و پرارزش یاد مى شود.

 

و البته «قلم»، وسیله اى است براى «ما یَسْطُرُون»و نوشته ها، که قرآن به هر دو سوگند یاد کرده است، هم به «ابزار» و هم به «محصول» ابزار.

 

در بعضى از روایات آمده است: «اِنَّ اَوَّلَ ما خَلَقَ اللّهُ الْقَلَمَ»؛ (نخستین چیزى را که خداآفرید قلم بود) ومن امیدوارم نسل جدیدارزش محورماباسلاح قلم وباقدرت اندیشه به سراغ اندیشه  های مهاجم وتفکرالحادی بدخواهان برود وآرزومیکنم بجای هیاهوی های توخالی وپرداختن به امورسطحی قلم راپاس بداریم وازنیشتر قلم برای زدودن کج فکری هااستفاده کنیم همان فرهنگی که مثل هواست امروزبرای سم زدایی نیازمندبه قلم است.

 

به قلم احمد ورمزیار

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما