دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 14 دی 1395 ساعت 08:34   |   کد مطلب: 24326
خبری در رسانه‌ها منتشر شد که مورد توجه قرار گرفت. در رسانه‌ها مطرح شد که مرکز مطالعات امنیت ملی اسرائیل (INSS) ارزیابی استراتژیک اسرائیل برای سال 17-2016 را منتشر کرده است.

به گزارش نافع، . بر اساس متن اولیه (نه متن کامل) منتشر شده از این گزارش، سه بازیگر به ترتیب اولویت تهدید علیه تل‌آویو معرفی شده اند که عبارت‌اند از: حزب‌الله، ایران و حماس. 

در این گزارش سالانه که بخش‌هایی از آن منتشر شده و هنوز متن کامل انگلیسی در خروجی وبگاه این مرکز مطالعاتی قرار نگرفته، آمده است: «گروه «حزب‌الله» لبنان مهم‌ترین و جدی‌ترین خطر سنتی برای اسرائیل است که قصد نابودی آن را دارد.» و در خصوص تهدید دوم یعنی ایران آمده است: «به‌واسطه توافق هسته‌ای ایران و 6 قدرت جهانی، اسرائیل با بیشترین خطر برای دوره‌های متوسط و طولانی‌مدت از سوی ایران مواجه خواهد شد.» در ادامه این گزارش ضمن معرفی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» به‌عنوان سومین تهدید جدی برای اسرائیل، تأکید شده که منافع مشترک میان اسرائیل و جهان عملگرای عرب افزایش یافته است.

 

حزب‌الله یا ایران؟

یکی از موضوعاتی که پس از برجام و تحولات سوریه در محافل سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی بسیار مورد بحث و چالش بوده است، اولویت هدف‌گذاری در میان دشمنان برای تقابل بوده است. در این خصوص برخی معتقدند حزب‌الله و حماس( جنبش‌ها) دشمن اصلی و نخست رژیم‌اند اما برخی دیگر معتقدند که ایران دشمن اصلی تل‌آویو است.

در خصوص دیدگاه آنانی که معتقدند جنبش‌ها دشمن نخست اسرائیل‌اند، گادی آیزنکوک رئیس ستاد کل ارتش رژیم صهیونیستی را می‌توان نام برد. وی در سخنانی پس از برجام تأکید کرد که با توجه به وضعیت و محدودیت‌های پیش روی ایران پس از برجام، این کشور به‌سوی افزایش سطح جنگ نیابتی در قالب حمایت از حزب‌الله، حماس و فلسطینیان کرانه باختری به‌جای تلاش برای حمله مستقیم هسته‌ای پیش خواهد رفت. لذا دشمن اصلی رژیم گروه‌های غیردولتی خواهند بود و به همین دلیل رژیم صهیونیستی هم باید در راهبرد منطقه‌ای خویش بازنگری نماید.

دسته دوم که معتقدند همچنان ایران تهدید نخست رژیم است. از این گروه می‌توان افرادی  چون نتانیاهو و برخی تندروهای راست‌گرا نام برد. یکی از این افراد موشه یعلون وزیر پیشین جنگ نتانیاهوست. یعلون سال گذشته با اختلافاتی که با نتانیاهو در شیوه سرکوب انتفاضه سوم و کنترل نوار غزه پیدا نمود از کابینه، کنست و حزب لیکود استعفا نمود. وی از آن زمان بارها قصد خود در رقابت با نتانیاهو و ناتمام گذاشتن دولتش را علنی نموده است. یعلون در  واکنش به دیدگاه و سخنان آیزنکوک در سخنانی صریحاً تأکید نموده است: «ایران دشمن اصلی ماست، درحالی که شنیده‌ام برخی دیگر حرف‌های دیگری می‌زنند، حزب‌الله تنها نایب ایران است و توان اعلام جنگ را هم دارد.» موشه یعلون در ادامه صحبت خود در واکنش به قسمتی از سخنان گادی آیزنکوت که معتقد بود گروه‌های اسلام‌گرا دشمن اصلی است، این‌گونه پاسخ داد: «من داعش را بر ایران ترجیح می‌دهم»

دو سخن بالا به‌خوبی نشان می‌دهد که در اولویت «دشمن اصلی و خطرناک‌تر در شرایط فعلی»، در میان سیاست‌مداران صهیونیست اختلاف وجود دارد. این اختلاف با منتشر شدن متن کامل گزارش باری دیگر می‌تواند موجب بحث و چالش شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما