آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 15 دى 1394 ساعت 14:47   |   کد مطلب: 18000
به بهانه اتفاقات بعد از توافقنامه هسته‌ای؛ از مصوبات کنگره تا سپهسالاری جیبوتی
آقای ظریف، اسب ها را برگردانید!
دوستی می گفت آن شهروند عزیز اردبیلی اگر می دانست ادامه ماجرای برجام و آقای ظریف به دردسرهای تازه تری در حوزه سیاست خارجی، همانند بسته شدن انواع سفارتخانه های عربی و مصوبه های اخیر کنگره منجر می شود، خیلی سریع تماس می گرفت و از آقای وزیر می خواست تا اسب اهدایی اش را بر گرداند؛ چرا که ظاهرا اشتباهی رخ داده است.

به گزارش نافع، ماجرای اعطای اسب شهروند یکی از شهروندان کشورمان از شهر اردبیل به وزیر امور خارجه در زمان امضای توافقنامه هسته ای بین ایران و کشورهای 1+5 از همان واکنش های جالبی  بود که نشان می داد از میان مردم، هستند کسانی که امیدها بسته اند به شرایط آتی و این که این توافق ها در نهایت، شرایط جدیدی را در کشور رقم بزند، اما حوادث بعد از این توافقنامه، شرایط را به جایی رساند که یک همکار می گفت هیچ بعید نیست آن شهروند بیچاره اردبیلی دنبال آن باشد تا تماسی با آقای ظریف گرفته و از او بخواهد تا لطف کند و اسبش را بر گرداند و این برگرداندن اسب به معنای باز پس گرفتن همه تقدیر و تشکرها از حادثه توافقنامه ای بود که تاکنون چیزی برای کشور به همراه نداشته است که بر عکس در حوزه هایی باعث اتفاقات ناگوتری هم شده است.

صحنه ای که در تصویر می بینید، مربوط است به لحظه تماس شهروند اردبیلی با وزیر محترم امور خارجه به واسطه نماینده شهرشنا و اعلام این که یک اسب ویژه را تقدیم ایشان کرده است.

 

حالا با بازخوانی همه وقایع بعد از توافقنامه، انگار باید آقای ظریف  همه اسب های اهدایی را با صاحبانشان برگرداند چرا که این اتفاق نه تنها تاثیری در بهبود اوضاع نداشته است، بلکه شرایط را هر روز به سمت ناگوارتری برده و کار را به جایی رسانده است که علاوه بر کنگره و آمریکا، اتفاقا فشارها از نواحی بسیار ضعیف هم به سمت ایران بیشتر شود تا جایی که ناگهان عربستان با وجود همه زشت کاریها و بدکارگی هایش، سفیر ایران را اخراج می کند و به دنبال آن چند کشور مختصر عربی هم دست به چنین کاری می زنند و کشور مختصرتر دیگری، روابطش را با ایران می کاهد و جیبوتی 800 هزار نفری هم از این که سفارتی در تهران ندارد ابراز خوشحالی و خوشبختی کند.

این داستانی است که گاه و بیگاه درزمانه انفعال دستگاه دیپلماسی، یقه کشور را خواهد چسبید و گریبان وزارت خارجه را رها نخواهد کرد.

بله، اتفاقا آقای ظریف، آدم کار کشته ای در سیاست خارجی است و اتفاقا کارهایی که انجام می دهند، بسیار نزدیک تر به عرف دیپلماتیک است، آداب را بلد است و خیلی خوب می داند در مواجهه با چهره های متعدد، چه فتاری از خود باید نشان بدهد که موجه تر از همه باشد، اما عجیب است که نتیجه این همه اقدام به علم دیپلماسی نزدیک تر، چیز دیگری است و برآیندش می شود این که در حوض بی ماهی قدرت، جیبوتی بشود، "قورباغه سپهسالار" و حکم کند و خیالش راحت باشد از این که ایران هیچ سفارتخانه ای در این کشور ندارد تا از شر این کشور در امان باشد!

اسب ها باید برگردد، یعنی نه این که ممنون تلاش های وزارت خارجه و دولت محترم نیستیم، اتفاقا یعنی این که نگاهها را برگردانید و واقعیت های جاری جهان را خوب ببینید؛ خوب ببینید و خوب تماشا کنید که نتیجه کارهای ما و ثمره لبخندهای همیشگی ما و در نهایت مصافحه های اتفاقی، کار را به کدامین سمت کی برد.

این که علم یادگرفته ما در دیار فرنگ، تبدیل به وسیله ای در اختیار خودما شود که در برابر همان فرنگیها پیروز شویم، خیلی عجیب و دور از ذهن می نماید. آنها هیچگاه به ما یاد نخواهند داد که چگونه در برابرشان پیروز شویم که اگر یادمان دهند باید تعجب کرد.

ظاهرا باید به سمتی دیگر نگاه دوخت و از علم و تجربه سرزمین و مردمان دیگری بهره گرفت تا شاید از رهگذر آن، نتایج بهتری برایمان رقم بخورد و بتوانیم اسب های اهدایی را همچنان پیش خودمان نگاه داریم.

یادداشت از رضا هاتفی

پایان پیام/م.ت

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت