وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 10 آذر 1398 ساعت 07:43   |   کد مطلب: 38326
‍ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از کاهش بار مراجعات ناشی از بیماری‌های تنفسی شامل سرماخوردگی و آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی ـ درمانی استان خبر داد و گفت: از ابتدای سال تاکنون 100 بیمار ابتلا به آنفلوآنزای فصلی در همدان شناسایی شده است.

منوچهر کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما از کاهش بار مراجعات ناشی از بیماری‌های تنفسی شامل سرماخوردگی و آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی ـ درمانی استان همدان خبر داد و اظهار کرد: دلیل کاهش بار مراجعات به دلیل اطلاع‌رسانی‌های مختلف بوده است.

وی با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی در خصوص نرفتن دانش‌آموزان به مدارس و افراد به محل کار در حین ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر بوده است گفت: اقدامات پیچیده‌ای هم در بیمارستان‌ها از مدت‌ها قبل مانند ترایاژ و سطح‌بندی انجام  شده است.

‍ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: اگر شک کرده‌ایم که افرادی به آنفلوآنزا دچار شده‌اند با بیماران دیگر در یک جا نگهداری و مراقبت نمی‌کرده‌ایم بلکه محل نگهداری بیماران مشکوک به آنفلوآنزا جدا بوده که این موضوع نیز در کاهش بار مراجعات موثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۰۰ مبتلا به آنفلوآنزای فصلی را شناسایی کرده‌ایم گفت: چهارشنبه هفته گذشته اعلام شد از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۴۸۶ مورد بیمار شدید تنفسی در بیمارستان‌های استان‌ بستری و تحت درمان‌های لازم قرار گرفته‌اند که نتایج آزمایشات مربوطه، ابتلای ۸۹ نفر از این تعداد بیمار را به آنفلوآنزای فصلی تایید می‌کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یا کمبود واکسن آنفلوآنزا در استان صحت دارد ؟ گفت: واکسن آنفلوآنزا باید در ابتدای فصل پاییز زده شود و آن زمان به اندازه کافی وجود داشت تا افراد پرخطر استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی مانند سالمندان، کودکان، زنان باردار و کسانی که مشکل ایمنی و بیماری زمینه‌ای نظیر مبتلا به ایدز و سرطان، باید در ابتدای فصل واکسن را تزریق کنند.

کرمی با اشاره به اینکه واکسن آنفلوآنزا در این فصل در مراکز بخش خصوصی وجود داشته و هرفردی که مایل بوده تهیه کرده و آن را استفاده کرده است افزود: در آن زمان آموزش‌های لازم نیز به آنها ارائه شده است.

وی تصریح کرد: واکسن موجود در سیستم بهداشتی برای پرسنل ماست که در چنین مواقع بحرانی از قبل واکسینه شده باشند که در این خصوص هیچ مشکلی نبوده و اگر هم فردی استفاده نکرده اعلام کند تزریق می‌شود.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با توصیه به رعایت اقدامات پیشگیرانه و آداب تنفسی و نیز اجتناب از حضور در محل کار و مدرسه در صورتی که علایم تنفسی دیده می‌شود گفت: افراد در ارتباط با تب بسیار بالا، خلط خونی و کم آوردن نفس هوشیار باشند و حتما به مرکز درمانی مراجعه کنند تا اینکه عوارض شدید بیماری را شاهد نباشیم چون مراجعه دیرهنگام در صورت وجود این علایم بسیار خطرناک است.

وی با تاکید به اینکه آنفلوآنزا صرفا در ۲ الی ۳ درصد موارد می‌تواند منجر به عوارض شود بیان کرد: اکثر موارد ابتلا به آنفلوآنزا با مراجعه به پزشک عمومی و درمان‌های ساده قابل علاج است اما افرادی که دارای علائم پرخطر مانند تنگی نفس و خلط خونی هستند حتما و در اولین فرصت به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منطقه خود مراجعه کنند.

 کرمی از آمادگی کامل تمام واحدهای دانشگاه برای تامین، توزیع و مصرف دارو و سایر لوازم و تجهیزات در مورد این بیماری سخن گفت و افزود: هماهنگی‌ لازم از ابتدای فصل پاییز مطابق روال هر ساله در سطح استان انجام شده و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت