وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 19 خرداد 1398 ساعت 07:41   |   کد مطلب: 36682
یک جوان همدانی با انگیزه شخصی اقدام به جمع‌آوری خاطرات و اظهارات افراد مطلع در مورد حجت‌الاسلام مصطفی قاسمی، طلبه شهید همدانی کرده؛ حرکتی زیبا که نیاز به حمایت دستگاه‌های فرهنگی دارد تا ابعاد ناشناخته شخصیت این طلبه قربانی ترور برای همگان روشن شود.

به گزارش نافع، چندی پیش بود که طلبه جوان همدانی به دست یکی از اشرار سابقه‌دار به شهادت رسید؛ فردی که پس از ارتکاب قتل، آن را به‌عنوان سند افتخاری در صفحه شخصی‌اش به نمایش گذاشت.

هرچند قاتل این طلبه جوان در درگیری با مأموران پلیس کشته شد، اما وی پس از ارتکاب قتل فیلمی از خود منتشر کرده بود که در آن ز کشتن یک آخوند خبر می‌داد و تصاویری با اسلحه‌های جنگی هم از خود منتشر کرده بود.

اسناد به‌جای مانده از قاتل، اظهارات شاهدان عینی و شواهد موجود همگی ثابت کرد که قاتل به‌طور اتفاقی و برای ایجاد رعب و وحشت و خودنمایی دست به این جنایت زده و حجت‌الاسلام مصطفی قاسمی را که در ساعتی خلوت از حوزه بیرون آمده در عرض چند دقیقه و بدون درگیری لفظی یا مسئله دیگر با شلیک گلوله به قتل رسانده است.

روحانی جوانی که گمنام زیست و نه‌تنها در هیچ دستگاه اداری، قضائی یا امنیتی پست و مقام نداشت؛ بلکه در حوزه هم کمتر او را می‌شناختند و اهل خودنمایی نبود و تنها به تحصیل علم و اقامه نماز در مسجد حاج کربعلی همدان اکتفا کرده بود.

شاید همین گمنامی و اخلاص بود که او را به این درجه از کمال رساند و رمز شهادتش شد؛ «شیخ مصطفی» با حضور انبوه مردم تشییع و خاکسپاری شد و نامش برای همیشه در تاریخ استان ماندگار شد.

درواقع پروردگار مهربان برای او که همیشه سعی در گمنام ماندن داشت؛ بلندآوازگی را پس از ترک این دنیا رقم زد و نامش جاودانه شد تا آنجا یکی از طلاب جوان مدرسه آیت‌الله آخوند را بر آن داشت تا به پژوهش در ابعاد زندگی او و یافتن راز شهادتش بپردازد.

ساده زیستی، اخلاص و ادب رمز ماندگاری «شیخ مصطفی»

حجت‌الاسلام احمد ترک در 40 روز اخیر با انگیزه شخصی دست به کاری جالب زده است؛ اقدامی که اگر به سرانجام برسد؛ مرهمی بر قبل مجروح همسر و فرزندانش و مادر و پدر شهید است؛ پیرمردی که یعقوب وار باید فراق تلخ یوسف را تحمل کند.

حجت‌الاسلام احمد ترک، طلبه جوان مدرسه علمیه آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی در روزهای اخیر تلاش کرده تا با جمع‌آوری خاطرات، تصاویر و اظهارات افراد مطلع پرده از گمنامی این شهید بزرگوار بکاهد.

چرا طلبه همدانی شهید ترور است؟

وی با اشاره به انگیزه خود از این کار گفت: پس از تشییع باشکوه و مراسم یادبود این طلبه شهید برایم سئواال شد که شهید قاسمی چه ویژگی مهمی داشت که به فیض شهادت نائل آمد و همین انگیزه‌ای شد تا به جست و جوی بیشتر در مورد ایشان بپردازم.

حجت‌الاسلام ترک بیان کرد: البته درست چند لحظه پس از حمله به این شهید بزرگوار بالای سرش رسیدم؛ صحنه دل‌خراشی بود و پیکر بی‌جان یک طلبه روی زمین افتاده، خون گرم بر زمین جاری شده و عمامه از سرش افتاده بود.

وی افزود: نزدیک‌تر که رفتم دیدم همان طلبه مؤدب خودمان است؛ فردی که پیش از شهادت تنها سلام و علیکی با او داشته و هیچ شناختی از او نداشتم، اما ادب خاصی داشت و بسیار کم‌حرف بود تا جایی که من و دوستانم تعجب می‌کردیم.

حجت‌الاسلام ترک مطرح کرد: وقتی کار پژوهش را شروع کردم ابتدا برخی موافق نبوده و می‌گفتند ایشان فرد شاخصی نیست که بتوان در موردش کار کرد یا اگر هم باشد چیزی در دسترس نیست؛ به خود شهید متوسل شده و کار را آغاز کردم.

وی گفت: شهید قاسمی 18 سال امام جماعت مسجد حاج کربعلی در همدان بود و همین نشان می‌دهد از او رضایت داشته‌اند که این همه سال تغییر نکرد و در تحقیقاتم به همین نکته هم رسیدم.

حجت‌الاسلام ترک اعلام کرد: ظهرها هم در امور شعب بانک تجارت اقامه نماز می‌کرد و وقتی به آنجا هم مراجعه کردم؛ یکی از کارمندان گفت: ویژگی مهم شهید قاسمی ساده زیستی وی بود و در همه این چند سال یک دست لباس بیشتر بر تن او ندیدیم؛ موضوعی که البته خود من هم در برخوردهای گذرای حوزه به آن پی برده بودم.

وی گفت: خانواده و روستای زادگاه ایشان هم رفته و با پدر و مادر و خواهر و برادرانش در «میهمله» صحبت کردم و بی توقع بودن، تواضع و سادگی و خدمت به خانواده را از حرف‌های دیگران دریافتم.

حجت‌الاسلام ترک بیان کرد: نکات مهمی از زندگی طلبه شهید قاسمی در خلال گفت‌وگوها به دست آمد که بارزترین آن‌ها اخلاص و گمنامی، ادب، تواضع در خانواده و نداشتن توقع از دیگران و ساده زیستی و بی‌آلایشی ایشان بود که تصور می‌کنم همین ویژگی‌ها سبب شده تا فیض شهادت نصیبشان شود.

وی اعلام کرد: درمجموع 83 خاطره از افراد مختلف شامل خانواده گرفته تا طلبه‌ها، نمازگزاران مسجد حاج کربعلی و کارکنان بانک تاکنون جمع‌آوری‌شده و تعدادی عکس هم از این طلبه شهید گردآوری‌شده که پس از ویرایش گفتگوها باید در یک مجموعه به چاپ رسد.

حجت‌الاسلام ترک با بیان اینکه چاپ کتاب شهید قاسمی نیاز به حمایت مالی دارد، افزود: بنا دارم پس از ویرایش، ابتدا از معاونت تهذیب حوزه علمیه یا ستاد حفظ آثار شهدا کمک بگیرم، اما برای اینکه کار به ثمر رسیده و در سطح گسترده منتشر شود؛ نیاز به حمایت دستگاه‌های اجرایی است.
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

دیدگاه شما