وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 25 ارديبهشت 1398 ساعت 11:16   |   کد مطلب: 36338
تصاویر بی نظیراز آبشارهای استان لرستان دیدنش خالی از لطف نیست.

به گزارش نافع،
آبشار وارک در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد قرار دارد و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد حدود ۴۸ کیلومتر است. سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود ۱۵ متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می‌آورد. آبشار وارک در نزدیکی آبشار نوژیان قرار دارد. در فصل کم‌آبی ارتفاع قسمت اول ۷ متر با عرض حدود ۱۲ متر و قسمت دوم ۱۵/۵ متر با عرض ۵/۵۶ متر یکی از زیباترین منظره‌ها را در این منطقه می‌توان دید. حداکثر ارتفاع آن به ۵۷ متر می‌رسد و عرضی معادل ۵۰ متر را در بر می‌گیرد. اطراف این آبشار پوشیده از درختان بلوط، گلابی و زالزالک است.

آبشار نای انگیز در جنوب‌شرقی شهرستان خرم‌آباد و در ميان رشته كوه‌های سر به فلک كشيده‌ هشتاد پهلو قرار دارد. برای رسيدن به آبشار بايد جاده‌ خرم‌آباد به سپيددشت را تا ۴۵ كيلومتری پيمود و پس از آن از طريق جاده‌ فرعی كه از سمت چپ جاده‌ اصلی منشعب می‌شود. آب آبشار نای‌انگيز از چشمه‌سارهای واقع در ارتفاعات كوه‌های مجاور سرچشمه می‌گيرد. دست يافتن به چشمه‌ي اصلی تنها از طريق كوهنوردی امكانپذير است. اين جويبار در مسير كوهستان به حركت درآمده و ده‌ها آبشار پله‌ای بزرگ و كوچک و حوضچه‌های متعددی را تشكيل می‌دهد. طبيعت بكر منطقه به همراه پوشش گياهی متنوع آن بسيار جذاب و جالب توجه است. آب آبشار نای‌انگيز پس از پيمودن مسيری در سمت شرق به رودخانه‌ سزار می‌ريزد.

تنگه دره شیرز در بخش زردلان و در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار دارد و از روستای گدارگه تا کناره رود سیمره کشیده شده‌است. تنگه دره شیزر ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه‌ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره می‌پیوندد.

این مکان با دیواره‌هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده به طوریکه شیب این دیواره‌ها با ارتفاعی کمتر از ده متر در نزدیکی روستای گُدارگَه آغاز می‌شود و در پرتگاه هفت رَک و انتهای دره به اوج خود می‌رسد. چشمه‌های کوچک و بزرگ و یک آبشار به نام شیرز نیز در این تنگه جای گرفته‌است.
تالاب ازگن به تالاب قارون نیز شناخته می‌شود، یکی از تالاب‌های استان لرستان است که در دامنه کوه پریز در دورود قرار گرفته‌است. این تالاب فصلی است و عموماً تا اواخر بهار آب دارد و پس از آن خشک می‌شود. این تالاب از طریق جمع شدن آب باران یا ذوب شدن برف‌ها در دامنه کوه قارون شکل گرفته و چشم‌انداز زیبایی را به‌وجود آورده‌است. مسیر دسترسی به تالاب از طریق را آهن در ایستگاه چمچید و جاده پیر عبدالله است.
حالا به تماشای این مناظر بنشینید

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت