وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 11 ارديبهشت 1398 ساعت 06:56   |   کد مطلب: 36106
نشست هم‌اندیشی جوانان با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور قشرهای مختلف برگزار شد؛ جلسه‌ای که سرشار از صمیمیت بود و هرچند بیشتر مسئولان نیامدند، سخنان قابل‌تأملی در آن مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نخستین نشست هم‌اندیشی آیت‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان و جوان‌ترین امام جمعه با جوانان، بعد از ظهر گذشته  با حضور قشرهای مختلف برگزار شد؛ نشستی به‌دور از حاشیه‌های سیاسی و در فضایی صمیمی و مطالبه‌گرانه.

جلسه در مجتمع بوعلی سینا و در ساعت اعلام‌شده برگزار شد؛ سالن پر از جمعیت بود؛ تشکل‌های دانشجویی، ورزشکاران، هلال‌احمری‌ها، طلاب و روحانیون، فعالان قرآنی، هنرمندان، کارگران، فعالان فرهنگی و اجتماعی، مداحان و سازمان‌های مردم‌نهاد همه آمده بودند.

طیف‌های مختلف دعوت شده بودند؛ اصلاح‌طلب و اصولگرا یا به‌تعبیر نماینده یکی از تشکل‌های دانشجویی، صلح‌طلب و عمل‌گرا. رنگ و شکل لباس‌ها یکی نبود؛ از عمامه‌به‌سرها گرفته تا کت‌و‌شلواری‌ها؛ چادری‌ها و غیرچادری‌ها و رزمی‌کاران در پوشش ورزشی، همگی حاضر بودند.

بانوان هم مانند همیشه بخش مهمی از جمعیت را به خود اختصاص داده بودند؛ هرچند وقتی نوبت به صحبت نمایندگان تشکل‌ها و قشرهای مختلف رسید جز یکی، همگی آقا بودند.

میزبان دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در استان بود، اما ظاهراً قشرهای مختلف ترجیح داده بودند مردان را به‌نمایندگی از خود پشت تریبون بفرستند و تنها ورزشکاران بودند که ضمن توجه به جوان‌گرایی به توانمندی بانوان اعتراف کرده بودند.

خبرنگاران و عکاسان هم مانند همیشه پای ثابت جلسه بودند؛ هرچند نماینده این قشر هم که بیش از 70درصدشان را بانوان جوان تشکیل می‌دهند از بین آقایان انتخاب شده بود و از قضا وقت کمی هم به او اختصاص دادند و فرصت طرح درددل‌های دغدغه‌مندان جامعه فراهم نشد.

فضا دوستانه بود و خشک و رسمی نبود؛ وسط صحبت‌های نمایندگان قشرها گاه‌گاهی امام جمعه پاسخ می‌داد و گاه مزاح می‌کرد؛ سعی می‌کرد هوای قشرهای مختلف را داشته باشد و انصاف را رعایت کند.

از صحبت‌های خود کاست تا فرصت بیشتری در اختیار جوانان باشد؛ برخی افراد بیش از زمان تعیین‌شده صحبت کردند و وقت به برخی‌ها نرسید؛ نماینده ولی‌فقیه بعد از صحبت‌های خود اجازه حضور افراد جامانده را پشت تریبون داد.

تعدادی هم از شهرستان‌ها آمده بودند و گلایه کردند از اینکه سخنرانان همگی از مرکز استان بودند و نوبت به آن‌ها نرسیده که آیت‌الله شعبانی با دعوت از یک شهروند ملایری به‌نمایندگی از سمن‌های استان به این مطالبه پاسخ عملی داد.

مسئولان حضور کمرنگی در جلسه داشتند و هرچند برگزارکنندگان برنامه می‌گفتند از همه آن‌ها دعوت شده؛ جز دو نماینده مردم همدان در مجلس و نماینده کبودرآهنگ، دادگستری، ورزش و جوانان، شورای شهر، اوقاف، کانون‌های مساجد و اداره کل فرهنگ و ارشاد نیامدند.

از طلبه شهید هم سخن به‌میان آمد؛ روحانی جوانی که گمنام زیست و مظلومانه به شهادت رسید، اما نامش جاودانه شد چراکه برای احیای شریعت اسلام و زنده نگه داشتن فریضه امر به معروف و نهی از منکر گام برداشته بود.

جلسه با صحبت نماینده بنیاد نخبگان آغاز شد؛ خزل‌پور از ضرورت میدان دادن به جوانان سخن گفت و برای اجرایی کردن بیانیه گام دوم به‌وسیله قشر دانشگاهی و نخبه استان اعلام آمادگی کرد.

وی بیکاری، ضرورت تبدیل‌شدن بحث اشتغال‌زایی به طرحی ملی، تسهیل ازدواج جوانان و ارائه راهکارهای تشویقی برای افزایش نسل را از مواردی دانست که باید به آن اهمیت داد.

مه‌لقا جامه‌بزرگ، قهرمان المپیکی هم به‌نمایندگی از جامعه ورزشی، افزایش امکانات ورزشی برای مناطق حاشیه شهر را خواستار شد و بر ضرورت اختصاص مکان‌های ورزشی به بانوان، تسهیل فضای اشتغال قهرمانان ورزشی تأکید کرد.

وی از نبود بیمه عمر و اختصاص ندادن مسکن وعده‌داده‌شده به قهرمانان ورزشی هم گلایه کرد که معاون ورزش و جوانان استان که از طرف امام جمعه مورد پرسش قرار گرفت؛ وعده محقق شدن این وعده را داد.

آیت‌الله شعبانی هم به‌مزاح گفت که "ما مشکل اسلام و مسلمانان را به همین سادگی برطرف می‌کنیم" و فضای جلسه سرشار از خنده و شادمانی شد.

حجت‌الاسلام عظیم‌وند، نماینده طلاب و روحانیون هم پشت تریبون رفت و با خواندن آیه‌ای از قرآن به جایگاه رفیع شهدا اشاره کرد.

وی تصریح کرد: حوزه امروز عزادار است و قلب ما داغدار و جگرهای ما از آتش نادانی سوزان و تنها مرهم ما در شهادت این روحانی بزرگوار، کلام گهربار امام راحل است که فرمود: با ریختن خون این عزیزان، خدا دین خودش را تأیید کرد.

نماینده طلاب و روحانیون جوان همدان ضمن بیان پیشنهاداتی برای مدیریت بهتر حوزه فرهنگ تأکید کرد: از بزرگ‌ترین مشکلات این عرصه، حاکمیت نگاه جزیره‌ای کشور و استان است و در مورد وحدت و حوزه و دانشگاه هم اقدام عملی دیده نمی‌شود.

حجت‌الاسلام عظیم‌وند با تأکید بر لزوم شفافیت اعتبارات فرهنگی اعلام کرد: نهادهایی چون شهرداری و سازمان تبلیغات برای مردم توضیح دهند که این مبالغ را کجا هزینه کرده‌اند.

 فؤاد ابراهیمیان، نماینده جامعه هنری هم ضمن محکومیت ترور روحانی شهید همدانی به بیان گزارشی خلاصه از اقدامات این قشر پرداخت و گفت: بردن برنامه‌های هنری به مساجد، کتابت قرآن و چاپ کتاب و اجرای برنامه‌های هنری در حاشیه شهر را از مهم‌ترین اقدامات این قشر عنوان کرد.

وی اضافه کرد: اثر بسیار زیبای شبیه‌خوانی شهدا به‌وسیله هنرمندان اهل شهر مریانج هم به تقریظ سردار سلیمانی مزین شد و کارهای ارزشمندی در حوزه هنر انجام شده؛ هرچند کمترین بودجه استان به بخش هنر اختصاص یافته است.

ابراهیمیان متذکر شد: برنامه منسجم و هدفمند و نقشه راهی برای جنگ نرم وجود ندارد و دفاع مناسبی در برابر تهاجم فرهنگی و روانی دشمن نمی‌شود.

وی تأکید کرد: جای خالی پاتوقی برای هنرمندان عرصه انقلاب اسلامی احساس می‌شود و نیاز است تا مکانی برای شکل‌گیری این تشکل و تبادل تجربه‌ها اختصاص داده شود.

از جنبش دانشجویی جسم نیمه‌جانی باقی ‌مانده/ مشاوران جوان به کمک امام جمعه بیایند

شیخ‌الاسلامی از انجمن اسلامی دانشجویان تحول‌خواه دانشگاه صنعتی همدان هم به‌نمایندگی از تشکل‌های دانشجویی پشت تربیون رفت و با عنوان "تشکل اصلاح‌طلب" از طرف مجری برنامه خطاب شد؛ عنوانی که شیخ‌الاسلامی آن را اصلاح کرد و گفت: دیگر اصلاح‌طلب و نه اصولگرا وجود ندارد و صلح‌طلب و عمل‌گرا هستیم.

وی تصریح کرد: امروز از جنبش دانشجویی و قشر دانشجو جز جسم نیمه‌جانی باقی نمانده و جوانان دچار ناامیدی شده‌اند.

شیخ‌الاسلامی بیان کرد: برخوردهای سلیقه‌ای با تشکل‌های دانشجویی و ترس دانشجویان از پرونده‌سازی روح پویایی را از آن‌ها گرفته و برخی فرصت‌طلبان بر کرسی‌هایی نشسته‌اند که لیاقت آن را ندارند و حق اندیشه‌ورزان و دلسوزان را غصب کرده‌اند.

سعید کورش‌رحیم، دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان هم دیگر نماینده قشر دانشجو بود که به صحبت پرداخت و از حضور پررنگ جوانان در اردوهای جهادی و خدمت به مناطق محروم استان سخن گفت.

وی با گلایه از زدن برچسب‌های سیاسی به دانشجویان مطالبه‌گر و عدالت‌خواه تصریح کرد: برخی مسئولان استان حتی زحمت پاسخ دادن به نامه‌ها و درخواست‌های جوانان را به خود نمی‌دهند.

کورش‌رحیم مطرح کرد: سکونت مسئولان در مناطق حاشیه و متوسط شهر کم است و باید پرسید چند درصدشان بالای شهر زندگی کرده یا از خودروی اداری استفاده می‌کنند.

وی خطاب به نماینده ولی فقیه در استان گفت: اگر سخنانتان در جلسات رسمی به جایی نرسید از جوانان برای مطالبه‌گری کمک بگیرید و انتظار داریم برای استفاده از ظرفیت جوانان در مجموعه‌های مختلف اقدامی کنید.

کورش‌رحیم تصریح کرد که "امام جمعه همدان نباید مختص روزهای جمعه باشد و در خطبه‌های نماز جمعه باید تن مسئولان ناکارآمد به‌لرزه بیفتد."، جمله‌ای که با تشویق حضار روبه‌رو شد.

سعیدی، نماینده فعالان قرآنی هم با اشاره به مشکلات این حوزه گفت: اعتبارات فعالیت‌های قرآنی استان، سال به سال کاهش می‌یابد و از تالار قرآن هم استفاده مرتبط نمی‌شود.

وی اختصاص جلسه‌ای مجزا برای دیدار فعالان قرآنی با نماینده ولی‌فقیه در آستانه ماه مبارک رمضان را خواستار شد و پیشنهاد داد که آیت‌الله شعبانی از هر قشر یک مشاور برای خود برگزیند.

ابراهیمی، نماینده جوانان عضو جمعیت هلال‌احمر هم کمبود امکانات و تجهیزات را از مشکلات این بخش دانست و گفت: فضا یا سالن اختصاصی برای ورزش امدادگران وجود ندارد.

وی فرصت را مغتنم شمرده و فرم عضویت در هلال‌احمر را تقدیم امام جمعه جوان کرد.

بختیاری، نماینده جامعه کارگری هم با بیان اینکه کارگران خط مقدم تولید هستند، گفت: با این حال وقتی از صحبت از تقسیم منابع اقتصاد مقاومتی می‌شود در مرحله آخر قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: امنیت شغلی، تأمین معیشت و تشکل‌یابی را سه ضلع مطالبه‌های کارگران دانست و افزود: این قشر نقش مهمی در جامعه دارند.

ورزنده، نماینده فعالان اجتماعی و فرهنگی هم گفت: رسالت اصلی برای تحقق گام دوم انقلاب به‌عهده جوانان است، اما با وجود دعوت از مسئولان برای حضور در جلسه جوانان، بیشترشان نیامدند و این توهین به جوانان است.

امیر غلامی، نماینده جامعه رسانه‌ای هم اصحاب رسانه را پل ارتباطی مردم و مسئولان و جوانان و مدیران دانست و گفت: جوانان رگ‌های پیکر جامعه‌اند که باید به آن‌ها توجه شود.

مهدی شریفی از خانه جوانان استان هم گفت: خانه جوانان ظرفیت مهمی در زمینه‌های مختلف دارد و از این قشر استقبال می‌کند.

مؤمنی هم به‌نمایندگی از سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان استان تصریح کرد: سمن‌ها همواره مطالبه‌گرند و چون دولت در حال پوست‌اندازی است؛ ضرورت دارد برای پویایی جامعه از جوانان استفاده شود.

روحی، نماینده محلات شهر همدان هم تغییر رویکرد خدمت‌رسانی به مسجد را کارگشا دانست و گفت: مسجد باید بتواند پاسخگوی نیازهای علمی، فرهنگی و اجتماعی محله باشد.

وی ابراز کرد: ارتباط دفتر امام جمعه با دانشگاه و مدرسان تاکنون بیشتر رسمی بوده و باید به تغییر این رویه توجه شده و دبیرخانه وحدت حوزه و دانشگاه در استان راه‌اندازی شود.
روحی اعلام کرد: راه‌اندازی آکادمی هنر برای تربیت هنرمند تراز انقلاب در استان ضرورت دارد و در خطبه‌‌های نماز جمعه هم بهتر است مفاهیم کاربردی برای برطرف کردن مشکلات جامعه مطرح شود.

 

شکل‌گیری هیئت اندیشه‌ورز در دفتر نماینده ولی‌فقیه/ جایگاه مدیریتی را باید به جوانان سپرد

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان هم در جمع‌بندی صحبت‌های مطرح‌شده در جلسه گفت: سخنان مطرح‌شده نشان‌گر روحیه مطالبه‌گری، عدالت‌خواهی، توجه به پیشرفت استان، شایسته‌سالاری، مبارزه با اشرافیت و فهم درست از مشکلات استان است.

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثّقی افزود: برخی صحبت‌ها به مسئولان برمی‌گشت و ضرورت دارد در جلسات این‌چنینی باشند تا حرف‌ها به نتیجه برسد.

وی با تأکید بر ضرورت اعتماد به جوانان تصریح کرد: مدیران آینده استان باید در همین جمع‌ها تربیت شوند و اجازه حضور در عرصه‌های مدیریتی استان به جوانان داده شود.

امام‌جمعه همدان با اشاره به کمبود سرانه ورزشی ویژه بانوان اعلام کرد: ضرورت دارد تا بوستان و مکان تفریحی مختص بانوان در همدان طراحی شود و برای ایجاد انسجام بین نیروهای انقلابی و فرهنگی هم به برنامه و راهکار عملیاتی نیاز است و حرف‌زدن به جایی نمی‌رسد.

حجت‌الاسلام شعبانی موثّقی بیان کرد: هیئت اندیشه‌ورز و مشاوران و کمیته‌های تخصصی در دفتر نمایندگی ولی‌فقیه شکل‌گرفته و  هر قشر هم می‌تواند یک نفر را به‌عنوان مشاور یا رابط برای حضور در هیئت اندیشه‌ورز یا کمیته‌های تخصصی معرفی کند.

وی مطرح کرد: اگر قرار است تریبون نماز جمعه جایگاه مطالبه‌گری باشد؛ جوانان باید همراه ما بوده و ما را یاری کنند.

به گزارش تسنیم، تجلیل از سیدمیثم موسویان چهره شاخص هنر انقلاب اسلامی در استان از دیگر بخش‌های این مراسم بود و در پایان جلسه هم جوانان با نماینده ولی‌فقیه عکس یادگاری گرفتند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت