دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 14 دى 1397 ساعت 08:58   |   کد مطلب: 34600
دبیر هیئت رئیسه مجلس گفت: بار بودجه‌ای دولت از درآمدهای نفتی رو به کاهش بوده و منابع اعتباری بودجه متکی به درآمدهای دولت از محل فروش واگذاری‌ها، مالیات و کوچک‌سازی دولت تنظیم شده است.

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار نافع گفت: لایحه بودجه ۹۸ حدود ۴۰۷ هزار میلیارد تومان است که قبل از بازنگری ۴۳۷ هزار میلیارد تومان بود، البته اگر مازاد بر درآمد داشته باشیم ممکن است بودجه دفاعی هم که کم شده بود را افزایش دهیم و مجلس تدابیری برای آن خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بار بودجه‌ای دولت از درآمدهای نفتی رو به کاهش است و منابع اعتباری بودجه متکی به درآمدهای دولت از محل فروش واگذاری‌ها و مالیات و کوچک سازی دولت تنظیم شده است.

دبیر هیئت رئیسه مجلس با تآکید بر ترمیم حقوق بازنشستگان، گفت: کشور دستخوش تورم شده و طبیعتاً استان همدان هم دامن‌گیر آن است که این موضوع به کنترل بازار و نوسانات ارزی برمی‌گردد.
 
وی با بیان اینکه نرخ تورم کالاهای مصرفی به دو حالت بستگی دارد، افزود: یکی اینکه همه کالاهای مصرفی با ارز دولتی 4 هزار و 200 باید تأمین شده و مابقی از طریق ارز ترجیحی که زیر 10 هزار تومان است، تأمین می‌شود.

رنجبرزاده گفت: انتظار می‌رفت که شاخص قیمتی کالاهای مصرفی افزایش بی‌رویه نداشته باشد و حتی کاهش یابد که البته کنترل بازار می‌توانست اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه عدم درآمد، فقر، مشکلات معیشتی و بیکاری می‌تواتند در افزایش نرخ تورم مداخله داشته باشند، اظهار کرد: البته تورم انتظاری هم بی‌تأثیر نیست؛ در جاهایی که نگرانی مالی و مادی یا فقر و مشکلات مالی وجود داشته باشد تورم روانی بیشتر خود را نشان می‌دهد، چرا که دستان مردم خالی بوده و از طرفی هجوم مردم به بازار زیاد شده و کالاهای غیرضروری بیشتری خریداری می‌شود و کمبود در بازار ایجاد شده و اینجاست که تعادل بین عرضه و تقاضا به هم می‌خورد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس ادامه داد: استان‌هایی با دارای کمبود شاخص‌های منابع مالی و اعتباری هستند حضور و وجود سرمایه‌گذاری قوی در آنها کم بوده و معمولا تورم انتظاریشان هم بالاتر است.

وی با اشاره به حذف یارانه دهک‌های بالا، گفت: اگر این یارانه‌ها با ظرافت و دقت لازم مدیریت  شود قطعاً شاهد رضایتمندی افراد جامعه بویژه در تأمین کالاهای اساسی  و مورد نیاز هستیم.

انتهای پیام/ن/10

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما