دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 22 خرداد 1397 ساعت 10:14   |   کد مطلب: 32603
مهندسان دانشگاه ام آی تی آمریکا یک سیستم جدید را طراحی کردند که امکان بازیافت آب آشامیدنی را از آب مورد استفاده در نیروگاه ها فراهم می کند و موجب کاهش هزینه های عملیاتی نیروگاه ها هم می گردد.

به گزارش نافع،و به نقل از سایت تک اکسپلور سیستم جدیدی که توسط مهندسان MIT طراحی شده است می تواند منابع ارزان قیمت آب آشامیدنی را برای شهر های پراکنده در سراسر جهان فراهم کند و هزینه های عملیاتی نیروگاه را کاهش دهد.

 

تقریبا 39 درصد از کل آب های تازه از رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن موجود در ایالات متحده برای نیازهای خنک کننده نیروگاه های برق که از سوخت های فسیلی یا انرژی هسته ای استفاده می کنند اختصاص داده می شود و بیشتر آن آب تبخیر می شود . اما سیستم جدید MIT به طور بالقوه می تواند یک مقدار قابل توجهی از آب از دست رفته را نجات دهد و حتی می تواند به منبع مهم آب آشامیدنی تمیز و مطمئن برای شهرهای ساحلی که از آب دریا برای خنک کردن نیروگاه های محلی استفاده می شود تبدیل شود.

 

اصل شیوه کار ساده است: هنگامی که هوا با غبار در مه با پرتو ذرات باردار الکتریکی شناخته می شود، به نام یون ها، قطرات آب به صورت الکتریکی شارژ می شوند و به همین ترتیب می توانند به سمت مش سیم، شبیه به یک پنجره صفحه نمایش، قرار داده شده در مسیر خود حرکت کنند. سپس قطره ها در آن مش جمع می شود، به داخل ظرف جمع آوری می شود و می تواند در نیروگاه مجددا استفاده شود یا به سیستم تامین آب شهرستان منتقل شود.

 

چشم انداز کار برای توسعه سیستم های بازیافت آب بسیار کارآمد با گرفتن قطره های آب از هر دو مهد های طبیعی و آلودگی برج های صنعتی صنعتی بود. این پروژه به عنوان بخشی از پایاننامه دکترای Damak آغاز شد که هدف آن بهبود بهره وری از سیستم های مه برداشت است که در بسیاری از مناطق ساحلی کم آب به عنوان منبع آب آشامیدنی استفاده     می شود. این سیستم ها که عموما شامل نوعی از پلاستیکی یا مش فلزی هستند که به صورت عمودی در مسیر fogbanks که به طور منظم از دریا رانده می شوند، به شدت ناکارآمد هستند و فقط حدود 1 تا 3 درصد قطرات آب را از بین می برند.

منبع:خبرگزاری عم و فناوری

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما