آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 08:11   |   کد مطلب: 30513
"شانزدهم آذرماه" در تقویم ایران اسلامی، روزی است که با نام دانشجو گره خورده است و بر همین اساس؛نشستی با عنوان"جنبش دانشجویی ؛دیروز،امروز، فردا" با حضور نمایندگان برخی تشکل های دانشجویی استان همدان، در محل دفتر "پایگاه خبری تحلیلی نافع "برگزار شد.

به گزارش نافع،دراین گفتگو؛ نافع؛ سعی کرد، نشست مذکوررا با هدف؛ تحلیل وضعیت پیشین و فعلی جنبش های دانشجویی دردانشگاه ها، علل رخوت و سستی تشکلهای دانشجویی،چگونگی اثرگذارنمودن این تشکلها، علل فاصله گرفتن دانشجویان با فعالیت های تشکیلاتی و ارائه راهکار برون رفت از این وضعیت را مدیریت نماید که در ادامه مطلب به آن پرداخته شده است.

 

خبرنگارنافع، درابتدای این نشست، دیدگاه نمایندگان تشکلهای دانشجویی را درخصوص وضعیت تشکلهای مذکوردر طول هفت دهه جویا شد.

 

شیخ الاسلامی:جنبش های دانشجویی در حال حاضر رنگ باخته و بی اثر شده اند

شیخ الاسلامی دبیر سیاسی انجمن اسلامی تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان در پاسخ به نخستین سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه "آیا می توان فعالیت های دانشجویی در طول هفت دهه گذشته، را به جنبش دانشجویی تعبیر نمود"  گفت: در این رابطه باید چنین عنوان کرد که؛جنبش های دانشجویی در همان سالهای آغازین انقلاب پی ریزی شدند و تاکنون نقش عظیمی در تحولات سیاسی داخلی داشته اند.

 

وی با بیان اینکه درابتدای انقلاب جنبش های دانشجویی جرات ابراز عقیده نداشتند،اظهار کرد:حمایت قاطعانه حضرت امام(ره) از دانشجویان موجب شد تا چنین تشکل هایی بیش از گذشته قدرت ابراز وجود پیدا کنند.

 

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه البته در چند سال گذشته در رابطه با جنبش های دانشجویی سیاست یکسانی وجود نداشته است،عنوان کرد:این شرایط موجب شده تا یک جنبش نتواند تماما از یک شخص و یا یک جناح دفاع کند.

 

وی در قیاس جنبش های دانشجویی گذشته با حال حاضر گفت: در اوایل انقلاب تا سال 78 و تتمه ای که ازاین جنبش تا سال 82 باقی مانده بود، با توجه به تاثیرات گسترده ای که جنبش های مذکور در تحولات سیاسی کشور داشتند می توانستیم عنوان"جنبش" را برچنین فعالیت هایی اطلاق کنیم اما به نظر می رسد در حال حاضر جنبش های دانشجویی رنگ و بویی از جنبش ندارند.

 

وی افزود:با نگاهی گذرا به فعالیت های دانشجویی در طول سالهای اخیر،به نظر می رسد که سالهااست که چنین فعالیت هایی دیگر خواص یک جنبش را دارا نیست.

 

احسانی:ماهیت جنبش های دانشجویی به سمت تشکل های یکبار مصرف سوق پیدا کرده است

در ادامه عرفان احسانی دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی همدان در پاسخ به سوال خبرنگار ما و در قیاس عملکرد جنبش های دانشجویی در طول هفت دهه گذشته،اظهار کرد: در طول هفت دهه مذکور؛ جنبش های دانشجویی را میتوان به سه دوره پس از تبعید رضا شاه ،پیش از انقلاب و پس از انقلاب تقسیم کرد.

 

وی ادامه داد: جنبش های دانشجویی در دوران پس از انقلاب با ورود به جنگ تحمیلی دچار افت محسوس فعالیت شدند اما پس از آن با گذر ایام و رسیدن به جنبش خردادیان، فضای باز سیاسی بار دیگرایجاد شد و بهترین فضا برای جنبش های دانشجویی در سال 84 فراهم گردید.

 

احسانی با بیان اینکه به عقیده  من از سال 84 به بعد؛ دیگر چیزی به عنوان :جنبش" وجود نداشته و هرآنچه بوده تنها همراهی ها  بوده است،عنوان کرد: در حال حاضر تشکل های مختلفی در دانشگاههامشغول به فعالیت هستند و گاها حتی برخی از این تشکل ها به تشکل های یکبار مصرف تبدیل شده اند!

 

وی با اشاره به اینکه ساماندهی جنبش های دانشجویی و حذف تشکل های یکبار مصرف ازجمله وظایف متولیان امر در این حوزه است،خاطرنشان کرد:به عقیده من در طول هفت دهه اخیر تنها سه جنبش دانشجویی صاحب اثر داشته ایم و مابقی به هیچ گاه به اثرگذاری نرسیدند.

 

سرمدی: جنبش های دانشجویی از اوج به سقوط رسیدند/سرکوب، جنبش ها رابه آتش زیر خاکستر تبدیل می کند

سرمدی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در پاسخ به سوال مذکور،در ابتدا ضمن ارائه تعریفی از "جنبش"گفت: چنانچه تغییرات در لایه متوسط جامعه  نظیر دانشگاهها اتفاق افتد عنوان جنبش به آن اطلاق می شود که در چنینی شرایطی دانشجویان سعی میکنند با اقدام به حرکاتی صاحب اثر، تغییراتی را در سطح وسیع ایجاد نمایند.

 

سرمدی با اشاره به اینکه چنانچه بخواهیم فعالیت تشکلهای دانشجویی را در طول هفت دهه گذشته مورد بررسی قرار دهیم؛غیر طبیعی است که بگوییم جنبشی در طول 70 سال مذکور وجود نداشته، اظهار کرد:در این رابطه باید گفت برخی از جنبش ها صاحب اثر و برخی بدون اثر بوده اند به طوری که جنبش دانشجویی در ابتدای انقلاب بعضا وارد مبارزات مسلحانه  و یا تسخیر لانه جاسوسی شد.

 

وی ادامه داد: البته پس از این دوران، جنبش دانشجویی از نقطه اوج به سقوط رسید و البته در این خصوص عوامل متعددی تاثیر گذار بود و نمی توان مشخصا اعلام کرد که رکود فعالیت های دانشجویی به آقای ایکس و یا وای بر میگردد هرچند آنها نیز بی تاثیر نبوده اند.

 

سرمدی با بیان اینکه البته من بر این عقیده ام که جنبش های دانشجویی در ادوار مختلف سرکوب نیز شده اند،گفت: این سرکوبها موجب میشوند تا جنبش ها مانند آتش زیر خاکستر شوند.

 

در ادامه این گفتگو؛ فعالان دانشجویی، به این سوال که "کارکرد یک جنبش دانشجویی چییست و یک جنبش دانشجویی سالم چه تاثیراتی را می تواند در جامعه ایجاد نماید؟"، پاسخ دادند؛

 

شیخ الاسلامی:جنبش دانشجویی نباید به پلی سیاسی برای عبورمسئولان تبدیل شود

شیخ الاسلامی دبیر سیاسی انجمن اسلامی تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان در پاسخ به این سوال با بیان اینکه باید دانست که دانشگاه تنها محل تحصیل نیست،گفت: متاسفانه در حال حاضر دانشجویان تنها مدرک گرا شده اند و این درحالی است که دانشگاه این ظرفیت را دارد که محل رشد باشد.

 

وی ادامه داد: در چنین فضایی دانشجویان دارای رسالت هستند که متاسفانه این رسالت درحال حاضر از سوی دانشجویان فراموش شده و دانشجویان ما فراموش کرده اند که علاوه بر شخصیت حقیقی دارای شخصیت حقوقی نیز هست.

 

شیخ الاسلامی با اذعان به اینکه چنینی نگرشی موجب شده تا جامعه به دانشجویان به چشم یک محصل نگاه کند اظهار کرد: دانشجویان در قالب یک جنبش،باید خواستار اصلاح امور باشند و این در حالی است که هیچ یک از رسالت ها توسط دانشجویان پیگیری نمی شود.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر ازدانشجویان تنها به عنوان پلی در راستای تحقق اهداف سیاسی استفاده می شود،گفت: به عنوان مثال در فضای انتخابات شاهد حضور پررنگ دانشجویان در ستادهای انتخاباتی هستیم کما اینکه در انتخابات اخیر به بیان دکتر روحانی"دانشجویان تاثیر اصلی را در به ثمر نشستن دولت تدبیر و امید داشتند"

 

شیخ الاسلامی افزود:متاسفانه پس از انتخابات بسیاری از افراد، دانشجویان را فراموش میکنند واز این پل سیاسی به راحتی عبور می کنند.

 

احسانی: جنبش دانشجویی باید وارد فاز عملیاتی شود

در ادامه عرفان احسانی دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی همدان با بیان اینکه جنبش دانشجویی میتواند در ابعاد مختلف دارای کارکرد باشد،گفت:به عنوان مثال این جنبش میتواند در حوزه اقتصاد مقاومتی که بسیار مورد تاکید مقام معظم رهبری است ورود کند که البته متاسفانه تاکنون هیچ جنبش دانشجویی به این مقوله ورود جدی پیدا نکرده است.

 

وی افزود:نشر محتوا در ابعاد مختلف از جمله وظایف تشکل های دانشجویی است ضمن اینکه میتوان از حضوراساتید در کلاس های درس به منظور نشر بهترین ویژگی های رفتاری نیزبهره گرفت.

 

احسانی تصریح کرد:به عقیده من مهم ترین کارکرد یک جنبش دانشجویی ورود آن به فازعملیاتی است.

 

سرمدی: ترویج مطالبه گری از کارکردهای یک جنبش دانشجویی موثر است

سرمدی نیزدرپاسخ به سوال مذکور با بیان اینکه اساسا جنبش های دانشجویی دارای نیروهایی جوان و آرمانگرا هستند،گفت: گسترش علم وتحقیق،حرکت دادن جامعه به سمت رشد، بصیرت افزایی در فضای سیاسی،روشنگری،مطالبه گری وترویج آن درسطوح مختلف جامعه از جمله کارکردهای یک جنبش دانشجویی موثر است.

 

وی افزود:یک جنبش دانشجویی سالم و صاحب اثر میتواند، اشتباهاتی که بین مسئولین و یا توده های مختلف جامعه درحال رواج است را مدیریت نماید و یا به تصحیح رفتارهای مخاطره انگیزبپردازد.

 

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی علاوه براهداف ترسیم شده برای آن، می تواند منافعی را نیز برای آینده کشوربه دنبال داشته باشد،اظهار کرد:پرورش نیرو درابعاد مختلف وجلوگیری ازضعف های مدیریتی، تربیت مدیرانی پاکدست برای آینده، تبدیل جهان بینی به ایدئولوژی و جلوگیری ازایجاد ضعف در گفتمان انقلاب و نظریه پردازی در ابعاد مختلف میتواند از دیگر کارکردهای جنبش دانشجویی باشد.

 

در ادامه هر سه مدعو به این سوال که آیا به عقیده شما"جنبش دانشجویی در شرایط فعلی در رخوت و سستی فرو رفته است و در این صورت چه باید کرد؟" پاسخ دادند؛

 

شیخ الاسلامی: جنبش دانشجویی ناخوش احوال است/ نبود مقام معظم رهبری، خلا بزرگی برای نظام است

شیخ الاسلامی دبیرسیاسی انجمن اسلامی تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان در پاسخ به سومین سوال خبرنگار نافع، با بیان اینکه به عقیده من،جنبش دانشجویی در مقایسه با گذشته در رخوت نسبی فرو رفته است،گفت:درگذشته دانشگاه محلی برای پرورش افکار بود درحالی که در شرایط کنونی دانشگاهها؛ دخانیات،قرص های روانگردان، روابط ناسالم دختر و پسر، بی بندو باری های اخلاقی را تجربه می کند و این موجب شده تا امروز رفتارهای ناهنجاری را در سطوح مختلف دانشگاهها شاهد باشیم.

 

وی با اذعان به اینکه هم اکنون جنبش دانشجویی روزهای خوبی را تجربه نمی کند،افزود: این شرایط زنگ خطری برای ظهور آینده ای بدتر است.

 

شیخ الاسلامی با بیان اینکه به نظرمی رسد درحال حاضر کسانی وارد دانشگاها می شوند که صلاحیت حضور در این مکان را ندارند، خاطرنشان کرد: بدون هدف وارد شدن به دانشگاه ها، موجب شده تا دانشجویان ما نتوانند در ابعاد مختلف جامعه اثرگذار باشند.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه گاها در این شرایط، به برخی جنبش ها انگ مخرب بودن زده می شود در حالی که اگر ما مخرب هستیم پس چرا به دنبال اصلاح امورهستیم،گفت: ما همه انقلاب را قبول داریم و می دانیم که بدون شک،نبود مقام معظم رهبری خلاء بزرگی برای نظام است و خداوند سایه ایشان را از سرما کم نکند.

 

شیخ الاسلامی ادامه داد: این گونه برچسب زدن ها تنها موجب ترس می شود و دانشجویان درچنین شرایطی از بیان عقاید خود ترس خواهند داشت.

 

وی تصریح کرد:باید دانست که یک دانشجوی نقاد می تواند در به وجود آمدن یک جنبش فعال، مثمر ثمر باشد.

 

احسانی:تشکل های یکبار مصرف،اوضاع جنبش دانشجویی را فلاکت بار کرده اند

عرفان احسانی دبیر تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی همدان نیز در پاسخ به این سوال با بیان اینکه در گذشته با تشکلهای اصیل دانشجویی مواجه بودیم،عنوان کرد: این تشکل ها؛ متشکل از افرادی صاحب فکر بودند.

 

وی ادامه داد:جنبش دانشجویی اصیل و انقلابی، دارای تحرک و تفکرات آیت الله مطهری و شهید بهشتی است اگرچه کاستی هایی نیز در این تشکل ها وجود دارد، اما برخی تشکل های یک بار مصرف معلوم نیست با چه مجوزی در حال فعالیت هستند و ممکن است این نوع تشکل ها گرفتار تفکرات معاند شوند.

 

احسانی با بیان اینکه در حال حاضر با انواع و اقسام تشکلها مواجه هستیم،اظهار کرد:عمده این تشکل ها با تفکرات پوچ اداره میشوند و اینکه جنبش دانشجویی در حال حاضر وضعیت فلاکت باری پیدا کرده است به دلیل وجود چنین تشکل هایی است.

 

سرمدی: برخی از هزینه کردن برای خدا و انقلاب خسته شده اند

سرمدی مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان در پاسخ به سوال مذکور با بیان اینکه، پیش از پاسخ به این سوال، در ابتدا باید دانست که رسالت جنبش دانشجویی چیست،گفت:امربه معرف و نهی از منکر بخشی از این رسالت است و برخی عمل به این رسالت به نفعشان نیست.

 

وی افزود:وقتی رسالت جنبش دانشجویی مبارزه با ظلم و اصلاح امور جامعه است، باید دید این به نفع چه کسانی است که جنبش مذکور به اهدافش نرسد،هرچند در این رابطه نقش عومال داخلی و خارجی به یک اندازه است.

 

سرمدی یادآورشد:برخی از هزینه کردن برای خدا و انقلاب خسته شده اند و به دنبال سود و منفعت های شخصی هستندو البته در بعد خارجی نیز با دنیایی مواجه هستیم که در آن آمریکا،اسرائیل و عربستان خود نمایی می کنند و اینها نیز برای توقف این نوع جنبش ها ساکت ننشسته اند.

 

وی عنوان کرد: نبود اخلاق جمعی و فردی در فضای تشکل هایی دانشجویی موجب رخوت و سستی این تشکل ها می شود.

 

سرمدی همچنین با بیان اینکه به عقیده من؛ شخص محور بودن، بی بصیرتی، غفلت از تاثیر رسانه ها،ضعف تئوریک و ایدئولوژیک، وجود شبهات فراوان در جامعه، درگیری با مادیات،ضعف خلاقیت وکم شدن تقوای سیاسی رامی توان از موانع شکوفا شدن جنبش های دانشجویی برشمرد و گفت: این عوامل به یقیین تشکیلات دانشجو محور را زمین گیر خواهد کرد.  

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت