آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 14 آذر 1396 ساعت 08:15   |   کد مطلب: 30474
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم با اشاره به عملکرد خنثی و ضعیف فراکسیون امید در مجلس دهم گفت:عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم به حدی نبود که بتواند وزنه و اعتباری برای این مجموعه کسب کند.

به گزارش نافع، عمر مجلس دهم حدودا به نیمه خود می‌رسد و حالا فرصت مناسبی است تا عملکرد فراکسیون های مختلف در این دوره از مجلس مورد بازنگری قرار گیرد.

 

یکی از فراکسیون‌های حال حاضر مجلس که از ابتدا با تب و تاب فراوان شکل گرفت و حتی برای تصاحب کرسی ریاست مجلس نیز دورخیز کرد، فراکسیون امید بود.

 

این فراکسیون به رهبری "محمدرضا عارف" نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد اما متأسفانه  شواهد حاکی از عملکرد ضعیف فراکسیون مذکوراست و به نظر می رسد انتظاری که در بدو امر از عملکرد این فراکسیون بود محقق نشد.

 

به همین منظورخبرنگار ما تلاش کرد تا علل عملکرد ضعیف فراکسیون امید و انفعال رهبر این فراکسیون را در گفتگو با یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی به بوته نقد و بررسی گذارد که شرح آن را در ادامه می‌خوانید: 

 

بن مایه ضعیف و حضور افراد غیرپایبند، فراکسیون امید را به انفعال برد

احمد بخشایش اردستانی در گفتگو با خبرنگار نافع، ضمن اشاره به وجود سه فراکسیون در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: فراکسیون مستقلین مجلس دهم حدود ۴۰ تا ۵۰ عضو دارد و فراکسیون امید بین ۹۰ تا ۱۱۰ عضو پایبند دارد و فراکسیون ولایت نیز از عضویت حدود ۹۰ نفر از نمایندگان برخوردار است و مابقی نمایندگان مجلس به صورت کاملا مستقل فعال بوده و در هیچ فراکسیونی عضو نیستند.

 

وی به اساس شکل گیری فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی اشاره و بیان کرد: متأسفانه از ابتدای شکل گیری این فراکسیون، بن مایه ، تعهد و وفاداری لازم در بین اعضا وجود نداشت و همین موضوع سبب شد علی رغم برنامه‌ریزی‌های فراکسیون مذکور برای ریاست عارف در مجلس دهم، بازهم لاریجانی رئیس مجلس شود.

 

انفعال فراکسیون امید از بدو انتخابات ریاست مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم ادامه داد: در همان روزهای آغازین کار مجلس دهم، لاریجانی موفق شد رأی فراکسیون ولایی و بخشی از فراکسیون مستقلین را که به فراکسیون امید گرایش داشتند از آن خود کرده و ریاست مجلس را به دست گیرد و این نشان از ضعف و سستی در فراکسیون امید داشت.

 

وی با بیان اینکه پس از همان انتخابات ریاست مجلس و با عملکردی که فراکسیون امید داشت، این مجموعه به انفعال کشیده شد عنوان کرد: متأسفانه این انفعال فراکسیون امید تاکنون ادامه داشته و عملکرد و بروز و ظهور جدی را از این فراکسیون شاهد نیستیم.

 

سکوت و محافظه کاری عارف عاملی بر انفعال فراکسیون امید

بخشایش اردستانی عمده علت این انفعال فراکسیونی را انفعال «عارف» رهبر فراکسیون امید برشمرد و افزود: عارف شاید به دلیل روحیه محافظه‌کاری، شاید به دلیل خصایص رفتاری و اخلاقی خود و شاید به دلیل خیالاتی که برای کسب منصب ریاست جمهوری در انتخابات آینده دارد بروز و ظهور جدی در مسایل مجلس ندارد.

 

وی متذکر شد: ما از وجود ۲۸۰ حزب مختلف در کشور برخورداریم اما حقیقت امر آن است که احزاب واقعا کار حزبی انجام نمی‌ دهند و متأسفانه عملکرد و اثر فراکسیون‌‌های مختلف در مجلس نیز چنین است.

 

عملکرد فراکسیون‌های مجلس شأنی و لحظه ای است

نماینده مردم اردستان در مجلس نهم با بیان اینکه اغلب فراکسیون‌‌های مجلس، به ویژه فراکسیون امید عملکرد شأنی و آنی دارند گفت: فراکسیون‌‌های مجلس می‌‌توانند نسبت به موضوعات مختلف واکنش و عملکرد عمیق‌تری داشته باشند اما آنچه ما شاهد هستیم این است که اغلب عملکرد فراکسیونی ندارند.‌

 

وی تشریح کرد: اغلب نمایندگان شهرستان‌ها وقتی ببینند منافع شهر آنها در فراکسیونی پیگیری و محقق می‌شود عمدتا جذب فراکسیون مذکور می‌شوند و فراکسیون امید می‌توانست از این طرفیت بهره بیشتری ببرد به عنوان مثال ماده۱۸۰ که در مجلس نهم به نمایندگان بودجه ای را تحت عنوان بودجه عمرانی اعتباربخشی می‌کرد در مجلس دهم حذف شد و فراکسیون امید می‌توانست با احیاء این ماده در عملکرد انفعالی خود تحولی ایجاد کند که نشد.

 

سیاسی کاری، آفت فراکسیون امید

بخشایش اردستانی "سیاسی کاری" را دیگر نقطه ضعف فراکسیون امید برشمرد و عنوان کرد: اگر بروز و ظهور این فراکسیون در مسائل اقتصادی یا اجتماعی بیشتر می‌شد و لوایح و طرح‌هایی را در این زمینه‌ها پیگیری و تصویب می‌کردند مقبولیت بیشتری داشتند اما با انفعال این فراکسیون در این حوزه ‌ها جامعه متعلق به آن هم از عملکردشان راضی نیست.

 

وی با بیان اینکه در کشور ما فراکسیون‌ها و احزاب غالبا در سیره عملکرد به شخصیت رهبرانشان رجوع می‌کنند خاطرنشان کرد: بخش عمده ای از عملکرد ضعیف فراکسیون امید به شخصیت عارف، رهبر این فراکسیون بازمی‌گردد که در سکوت و انفعال سر می‌کند و شاید مایل است فضای تنش ‌زایی ایجاد نکند که در انتخابات دوره بعد اسباب رد صلاحیت او در شورای نگهبان شود.

 

مستقلین، فراکسیون برنده مجلس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم تبیین کرد: اگرچه فراکسیون امید در مجلس دهم اقداماتی هم داشته است اما متأسفانه این اقدامات به حدی نبوده که وزنه و اعتباری برای عملکرد این فراکسیون محسوب شود و چنانچه بخواهد یاران و طرفداران خود را حفظ کند باید تغییراتی جدی در عملکرد خود ایجاد نماید.

 

وی احتمال انحلال این فراکسیون را بعید عنوان کرد و افزود: از این فراکسیون در انتخابات‌ها و موقعیت‌های دیگر بهره برده می‌شود اما احتمال اتحاد اعضا با دیگر مجموعه‌‌ها بالاست چراکه در حال حاضر برنده اصلی فراکسیون‌ها در مجلس، فراکسیون مستقلین هستند که هم پست‌ها را تصاحب می‌کنند و هم لابی‌های خوبی در مجلس دارند و با چرخش‌هایی که دارند حتی در انتصاب رئیس مجلس نقش ایفا می‌کنند.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما