آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 18 آبان 1396 ساعت 08:33   |   کد مطلب: 30051
اقیانوسی به وسعت عشق حسین(ع)
اینجا موکب داران قصه دلدادگی سر داده اند
خدمت درموکب‌های اربعین ، جلوه‌ای از عشق و ارادت عاشقان و دلباختگان به سالار شهیدان است.

به گزارش نافع،محرم و صفر، در تقویم ما شیعیان، هماره یادآور مصائب اهل بیت علیهم می باشند وعلاوه بر سوگواری و عزاداری در ماه‌های مذکور،اغلب شیعیان در این ایام تلاش می‌کنند به هر طریق، عشق و ارادت خود را نسبت به حضرات آل ا... به اثبات برسانند.

 

گاه این ارادت و عشق در نذرهای عاشورایی و برپایی هیئت و مراسم سوگواری خودنمایی می‌کند، گاه شتافتن به زیارت خاندان عشق (ع) خود را نشان می‌دهد و یا به انحاء و انواع مختلف دیگر جلوه‌های این عشق و ارادت بی پایان را شاهد هستیم.

 

چند سالی است حسب سفارشاتی که در احادیث و روایات معصومین مبنی بر زیارت اربعین شده است بیش از سال‌های قبل ارادتمندان حضرتش در تلاش هستند تا خود را با پای پیاده به آستان مقدس سرور و سالار شهیدان برسانند.

 

در کنار خیل عظیمی که تلاش می‌کنند از طریق زیارت، ارادت و عشق خود را به حضرت اباعبدالله نشان دهند عده‌ای هم هستند که سعی می‌کنند این عشق شورانگیز را با خدمت به زوّار سیدالشهدا(ع) به منصه ظهور برسانند.

 

خدمت در موکب‌های اربعین جلوه‌ای از همان عشق و ارادت عظیم است که با توجه به حضور میلیونی مشتاقان حضرت اباعبدالله(ع) در صحن و سرای آن حضرت، این موکب‌ها در مسیر زائران در شهرهای مختلف برپا شده و ارائه خدمت می‌کنند.

 

شهر و استان همدان با موقعیت جغرافیایی که دارد در مسیر تعداد بسیاری از زائران اربعین قرار گرفته که گاه این تعداد را تا دو میلیون نفر تخمین زده‌اند، از این رو وجود شرایطی که زوّار بتوانند در آنجا لختی بیاساند و گلویی تازه کنند و چیزی بخورند اجتناب ناپذیر می‌نماید.

 

بر این اساس موکب‌هایی که با عشق حسینی در جای جای شهر و استان برپا شده‌اند برای خدمت به زوّار آماده پذیرایی و میزبانی شده‌اند.

 

فرصتی دست داد تا به سراغ برخی از متولیان یا به تعبیر خودشان خادمان موکب‌های اربعینی برویم تا از آنها در خصوص انگیزه و شرایط خدمت رسانی به زوّار امام حسین (ع) جویا شویم:

 

نان تنوری در موکب عشق

علی شهبازی خادم موکب شهر جورقان با اشاره به اینکه در این موکب خدمات تغذیه‌ای در وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی ارائه می‌شود گفت: علاوه بر پذیرایی از حدود هزار نفر از زوّار در وعده‌های غذایی در این موکب شرایط اسکان و استراحت برای تعداد ۷ هزار نفر فراهم است.

 

وی به حضور پزشک و تأمین داروی مورد نیاز زوّار در این موکب هم اشاره کرد و گفت: با همکاری مرکز بهداشت موفق شدیم شرایط استقرار یک پزشک را در مرکز بهداشت فراهم آوریم تا خدمات مطلوبی هم در رفاه و سلامتی زائرین ارائه شود.

 

خادم موکب شهر جورقان افزود: اقدام شاخصی که در این موکب صورت گرفته و شاید در کشور بی نظیر باشد این است که در موکب جورقان، شرایط پخت نان تنوری داغ برای زوّار فراهم آمده‌است و ۵،۶ نفر هر روز از تنور داغ موکب، نان تازه به دست زوار می‌رسانند.

 

اربعین، زمینه‌ساز جامعه مهدوی می‌شود

شهبازی با اشاره به خدمت رسانی ۶۰ نفر خادم در موکب شهر جورقان عنوان کرد: عشق به اباعبدالله کوچک و بزرگ نمی‌‌شناسد و مردم از هر سن و در هر قشری برای خدمت‌رسانی به زوّار داوطلبانه در این فضا حاضر می‌شوند.

 

وی ضمن اشاره به برنامه‌های فرهنگی موکب تصریح کرد: یک غرفه پاسخگویی به سوالات شرعی در این موکب دیده شده و علاوه بر آن غرفه تبلیغ خطبه‌های نهج البلاغه نیز تعبیه شده تا علاوه بر پذیرایی از زائران، تبلیغ معارف و احکام دین هم در دستور اجرا قرار گیرد.

 

خادم موکب شهر جورقان ادامه داد: زیارت اباعبدالله الحسین (ع) اگرچه در وهله نخست عشق و شور است اما باید آن را با معرفت و شعور حسینی همراه کرد و پرورش داد تا همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند از این فرصت برای آماده‌سازی جامعه مهدوی بهره‌ برد.

 

چه انگیزه‌ای بالاتر از عشق به حسین(ع)

خسرو طالبی، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرستان بهار با بیان اینکه ما به عنوان پشتیبانی از ستاد اربعین با ایجاد ۴ ایستگاه صلواتی یا همان موکب در شهرستان بهار به زوّار حسینی خدمت می‌کنیم گفت: در ورودی شهار بهار، در شهر مقدس کربلا، در دوراهی روستای زاغه، روستای آبرومند و مجاور پلیس راه صالح آباد ایستگاه‌های صلواتی به همت همشهریان بهاری برپاشده‌است.

وی با اشاره به برپایی موکب آیت الله بهاری در ورودی شهر بهار عنوان کرد: در این موکب علاوه بر اسکان و پذیرایی در وعده‌ها ی غذایی، بیمارستان صحرایی نیز به همت بسیج جامعه پزشکی و ایستگاه هلال احمر برپا شده‌است.

 

متولی موکب آیت الله بهاری عشق به امام حسین(ع) را در بین مردم شهر بهار چنان توصیف کرد که علاوه بر ظرفیت موکب، مردم داوطلبانه برای اسکان و پذیرایی از زوّار امام حسین(ع) در منازل خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

وی با اشاره به ظرفیت اسکان ۷هزار نفر در موکب و حوزه علمیه و مراکز عمومی شهر بهار تبیین کرد: در وعده‌ها ی غذایی صبح، ظهر و شام و همچنین میان وعده‌ها نیز پذیرایی از ۱۰ هزار نفر را بر عهده داریم.

 

طالبی انگیزه خود را از موکب داری و خدمت به زوّار اباعبدالله الحسین(ع)، مظلومیت این امام همام عنوان کرد و افزود: شهادت امام حسین(ع) باعث شد دین اسلام زنده بماند و امروز به ما برسد پس کار زیادی نیست اگر با همه جان و مال و زندگی خود در راه خدمت به او و زوّار آستانش پیشقدم شویم.

 

وی ادامه داد: چه انگیزه‌ای در خدمت به زوّار بالاتر از عشق به حسین(ع) کارساز است؟ و با چه انگیزه و هدفی می‌توان این همه شور و شعف در خدمت به دیگران در افراد ایجاد کرد؟ این تنها عشق به حسین(ع) است که می‌تواند چنین جاذبه‌ای ایجاد کند؟

 

میزبانی عراقی‌ها ، انگیزه ما برای خدمت به زوّار شد

هادی مظاهری، متولی موکب زائرسرای شهر مریانج نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه این موکب حدود ۴ سال مفتخر به میزبانی از زوّار امام حسین(ع)در ایام اربعین است اظهار کرد: این موکب با ظرفیت پذیرایی از ۲۰۰ نفر در سالهای اولیه اغاز به کار کرده بود و امروز ظرفیت پذیرایی از ۷ هزار نفر را در وعده‌ها ی صبحانه و ناهار و شام دارد.

 

وی با اشاره به فعالیت موکب از پنجم آبان تا ۵ روز پس از اربعین حسینی عنوان کرد: به غیر از پذیرایی و اسکان، برنامه‌ها یی از قبیل نماز جماعت، توزیع بسته‌های فرهنگی ستاد اربعین و بهره مندی از مادحین و ذاکرین اهل بیت(ع) در اقامه عزای حسینی نیز در دستور کار داریم.

 

خدمت به زوّار حسینی، برکت و عزت زندگی است

خادم موکب زائرسرای شهر مریانج به حضور ۲۵۰ خادم زن و مرد در این موکب اشاره و بیان کرد: سال‌های قبل تر که در ایام اربعین به کربلا مشرف می‌شدیم شاهد میهمان‌نوازی و از خودگذشتگی مردم عراق در میزبانی از زائران اباعبدالله الحسین(ع) بودیم، همین موضوع انگیزه ای شد تا ما هم در استان خود که در مسیر زوّار قرار دارد میزبان آنها باشیم.

 

وی بیان کرد: همه کسانی که در این زائرسرا به به زوّار اهل بیت علیهم السلام خدمت می‌کنند شیفته زیارت اربعین هستند اما خدمت به زائرین حسینی کم از زیارت مرقد حضرتش در این ایام نیست و به همین علت همه ما خاک پای زائران را توتیای چشم کرده و هنگام بدرقه آنها درخواست می‌کنیم نایب الزیاره و دعاگوی ما هم باشند.

 

مظاهری با بغض و چشم پر اشک ادامه داد: برای هریک از ما حتی یک زیارت یک روزه مرقد و بارگاه اباعبدالله الحسین(ع) غنیمتی وصف‌ناپذیر است اما برای خدمت به زائران حضرتش هم سر و جان فدا می‌کنیم چراکه این کار را برکت و عزت زندگی خود می‌دانیم.

 

و اما...

سفر اربعین یکی از سفرهایی است که در احادیث و روایات بسیار تأکید شده است اگرچه زیارت اباعبدالله الحسین(ع) در همه اوقات سال  دارای ثواب و آثار پر برکت بسیاری است.

 

اربعین در سال‌های اخیر جلوه ای از حضور میلیون‌ها دلداده در آستان و بارگاه عرشی سید و سالار شهیدان است که افراد بسیاری از جمله شیفتگان اباعبدالله(ع) در عراق و ایران برای تسهیل این سفر تلاش می‌کنند.

 

بسیارعاشق و دلداده که به پای دل و کمترین بضاعت راهی سفر عشق می‌شوند و شاید اگر نبود این موکب‌ها و میزبانی‌ها ، سفر برای همه ممکن و میسور نبود اما حالا به لطف خدا و کرامت حضرت اباعبدالله و عشق اوست که همه اعم از پیر وجوان، کودک و بزرگ، کرد و بلوچ و ترک و هند و.... به راحتی به این سفر مشرف می‌شوند.

 

به عشق اوست که هرکس از هر قشر و در هر کسوت و ردایی برای خدمت به زوّار حضرتش پیشدستی می‌کند و پوشیدن این لباس خدمت را افتخار خود می‌داند.

 

همه این حضور و ظهور که به عشق تو انجام می‌شود تلاشی است که ما برای رسیدن فرزندت داریم، حسین! تلاش می‌کنیم تا این حضور میلیونی را به آمادگی جهانی برای ظهور حضرتش پیوند بزنیم و خواهیم زد... خواهیم زد اگر نظر لطف تو همچنان با ما بماند... ما پای این عهد هستیم به عشق تو! همه هستیم به عشق حسین(ع)  

 

به قلم زهرا بیگدلو

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت

پربیننده ها