آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 29 تير 1396 ساعت 10:56   |   کد مطلب: 28220
با توجه به اینکه در حال حاضر وضعیت بیکاری در کشور ما و همچنین در استان همدان رو به افزایش است و سیر صعودی را در پیش گرفته چند سالی است که بسیج سازندگی در راستای تقویت قطب های اقتصادی در عرصه های مختلف، اشتغالزایی و تولید درون زا اقدام به ارائه تسهیلاتی کرده است.

به گزارش نافع، چند سالی است که شاهد هستیم بسیج سازندگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تسهیلاتی را در هر شهرستان با توجه به ظرفیتی که برای انجام فعالیت اقتصادی دارند ارائه می دهد.

 

 به همین جهت به سراغ برخی شهرستان ها در استان همدان رفته و برای بررسی جزئیات این اقدام قابل تقدیر بسیج سازندگی به گفت و گو با چند تن از مسئولین پرداخته و در انتها وضعیت کار یکی از فعالان اقتصادی موفق را نیز جویا شدیم.

 

*فعالیت قطبهای اقتصادی در سایه حمایت های بسیج سازندگی

 

جانشین بسیج سازندگی و مسئول مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی سازمان بسیج سازندگی در گفت و گو با خبرنگار ما پیرامون قطب های اقتصادی استان همدان اظهار داشت: در استان همدان قطب های اقتصادی متفاوتی در هر شهرستان شکل گرفته است.

 

سید مجید موسوی والا ادامه داد: هر شهرستانی یک قطب دارد که بسیج سازندگی در راستای آنها تسهیلاتی ارائه می دهد.

 

وی با بیان اینکه در سالهای گذشته بسیج سازندگی نزدیک به 16 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است تصریح کرد: امسال نزدیک به یک میلیارد و 107 میلیون تومان در سطح شهرستان ها توزیع کردیم که شهرستان ها با توجه به قطب هایی که دارند تسهیلات را در آن زمینه پرداخت میکنند.

 

موسوی والا خاطرنشان کرد: اولویت امسال ما در حوزه قطب ها تشکیل تعاونی است یعنی این قطب ها به شکل تعاونی اداره شوند البته نمیخواهیم بگوییم صد در صد بلکه این یک اولویت است.

 

مسئول مدیریت منابع طبیعی و کشاورزی سازمان بسیج سازندگی  افزود: مثلا شهرستان بهار قطب خیار شور است گفته ایم یک تعاونی در زمینه تولید ترشی جات و خیارشور ایجاد بکنند و تسهیلات را در آن راستا پرداخت بکنند.

 

وی خاطرنشان کرد: تسهیلاتی هم که به تعاونی ها پرداخت می شود 105 میلیون تومان است که اگر برای هر نفر 15 میلیون در نظر بگیریم تقریبا به 7 نفر میتوان تسهیلات ارائه کرد.

 

جانشین بسیج سازندگی در بخش پایانی سخنانش با بیان اینکه همدان قطب اسانس گیری و عرقیجات و گیاهان دارویی است هر یک از قطب های سایر شهرستان های استان همدان را اینگونه عنوان کرد: شهرستان بهار قطب شوریجات و ترشی جات، اسدآباد و نهاوند قطب میوه خشک کن، تویسرکان قطب مبل و منبت، ملایرقطب شیره، رزن قطب قاب سازی، قهاوند قطب پوشاک و فامنین قطب ماشین آلات کشاورزی  است.

 

*خطری که واردات برای قطب صنعتی فامنین آورده است

 

مسئول بسیج سازندگی شهرستان فامنین در گفت و گو با خبرنگار نافع اظهار داشت: قهاوند قطب صنعتی در استان همدان است و تولید قطعات و ادوات کشاورزی را دارد.

 

روح الله ربانی ادامه داد: در شهرستان قهاوند روستایی به نام نگار خاتون است که 30-40 کارگاه تولیدی دارد و تولید قطعات و ادوات کشاورزی را مثل یونجه چین ریک و گاردان ... قطعات کمباین و تراکتور را بیشتر دارد.

 

 

وی با بیان اینکه هر کدام از کارگاه ها 5-6 نفر مشغول به کار هستند افزود:  مجموعاٌ حدود 110 نفر مغول کار هستند که اکثرا جوانان تازه متاهل شده می باشند.

ربانی گفت: سفارشات بیشتر از تهران است که اینجا کار میشود و به تهران ارسال می گردد.

 

وی در بخش دیگر از سخنانش با بیان اینکه یک مدت هم به عراق صادرات داشته اند، تصریح کرد: الان چون واردات هست تولید کنندگان ما وضعیت خوبی ندارند اجناس که وارد کشور می شود به دلیل اینکه تولید انبوه دارند برایشان به صرفه است اما دست تولید کنندگان خودمان را بسته است و از طرف دولت باید پشتیبانی شوند.

 

 

*تویسرکان قطب صنایع تبدیلی مبل و منبت

 

محمد رضا گمار در گفت و گو با خبرنگار نافع با بیان اینکه تویسرکان تقریبا از سال 1500 سال پیش اثر مبل و منبت در آن دیده شده است، اظهار داشت: در حال حاضر این شهرستان قطب صنایع تبدیلی مبل و منبت است.

 

 

مدیر بسیج سازندگی شهرستان تویسرکان افزود: در سال 93 بسیج سازندگی 423 میلیون تومان به 46 نفر در این زمینه پرداخت کرده است و در سال 95 نیز610 میلیون تومان پرداخت تسهیلات به 41 نفر داده است.

 

وی ادامه داد: در سال 96 هم 120 میلیون تومان آماده پرداخت است که هنوز پرداخت نکرده ایم.

 

گمار تصریح کرد: تویسرکان قطب مبل و منبت در کشور است و 6 تا از روستاهای مهم آن در این کار در حال فعالیت هستند و به تعداد پنج هزار و 922 نفر میرسند.

 

وی با بیان اینکه سه هزار و 957 کارگاه در شهرستان وجود دارد، بیان داشت: افراد در این کارگاه ها مشغول به کار هستند، چوب هایی هم که مورد نیازشان است چوب گردو است که از کردستان تهیه میشود و چوب راش است که از شمال کشور به صورت الوار وارد می کنندو

 

 

مسئول بسیج سازندگی شهرستان تویسرکان در پایان خاطر نشان کرد: محصولاتی هم که این کارگاه ها دارند میز و صندلی و سایر وسایل مصرفی که از چوب می توان به دست آورد.

 

*راه اندازی 15 کارگاه خیاطی در قهاوند

 

مسئول بسیج سازندگی قهاوند نیز در گفت و گو با ما گفت: با توجه به اینکه قهاوند برخلاف برخی شهرستان ها مواد خام اولیه ندارد به دلیل خشکسالی هایی که داشته و بیابانی شدن دشت هایی که اخیرا پیش آمده به همین دلیل ما شغل خیاطی را انتخاب کردیم و در همین راستا ابتدا آموزشهایی را گذاشتیم و چیزی حدود 400 نفر را آموزش دادیم.

 

احمدی ادامه داد: ما در سال گذشته موفق به راه اندازی 10 کارگاه شدیم یک سری کارگاه هایی نیز البته از قبل بود.

 

وی افزود: حُسن این طرح این است که واسط بین مصرف کننده و صنایع بالادستی است اینها بار را به صورت برش خورده از تهران تحویل میگیرند و تکمیل میکنند و مجددا به تهران تحویل میدهند مزیت این کار این است که دیگر درگیر بازار کار نیستند.

 

 

احمدی ادامه داد: مهمترین مبحث صنایع تبدیلی این است که اکثرا مشکل بازار فروش پیدا میکنند مدلی که ما پیش بینی کردیم به این صورت بود که به این مشکل بر نخورند.

 

وی خاطرنشان کرد: در سطح منطقه حدودا 15 کارگاه را ما توانستیم راه اندازی کنیم و تعدادی کارگاه را نیز مشاوره دادیم در هر کارگاه بین 3 تا 7 نفر مشغول به کار هستند و حدودا سالانه 15 الی 20 میلیون تومان سود خالص برای افراد دارد.

 

در ادامه گزارش به سراغ یکی از فعالان اقتصادی در شهر قهاوند رفته ایم، وی در گفت و گو با خبرنگار با با بیان اینکه در گذشته مشغول به کشاورزی بوده است، گفت: وقتی خشکسالی شد و آبی نبود برای کشاورزی مجبور شدیم به تهران کوچ کنیم.

 

 

*کارگاه خیاطی را با وام بسیج سازندگی را انداختیم

 

بابایی ادامه داد: چند نفر از دوستانم که به علت بی کاری به شغل خیاطی رفته بودند به ما هم پیشنهاد دادند و ما چند سال در تهران کار کردیم اما دیدیم با محیط سازگار نیستیم و موقعیت کاری از لحاظ فرهنگی زیاد با ما جور نبود، مجبور شدیم به روستا برگردیم.

 

این فعال اقتصادی اظهار داشت: دو سه تا از کارگاه ها بودند که ضعیف بودند و قدرتی نداشتند که کار بگیرند و به ما نیز کار بدهند یک سال قبل از وام گرفتن از بسیج سازندگی رفتم به بانک دیگری اما نتوانستم ضامن را جور بکنم و چند جا کارگری کردم تا اینکه بسیجی ها پیشنهاد کردند که بسیج سازندگی وام میدهند.

 

وی با بیان اینکه توانست مبلغ 30 میلیون تومان از بسیج سازندگی وام بگیرد افزود: الان مشغول به کار هستیم 8 نفر دائم کار میکنند و هرکدام ماهانه یک میلیون برایشان می ماند و بستگی به کار کردن خود اشخاص دارد و به سلیقه آنها است و آنها نیز راضی هستند.

 

بابایی در پایان گفت و گو  افزود: یک راننده نیز داریم که وظیفه بردن و آوردن اجناس را دارد و افرادی نیز نیز غیر حضوری کارهای تزئینی و دکمه زدن را بر عهده دارند و حدودا 20 نفر از این کارگاه نان خانواده در می آورند.

 

سخن پایانی...

 

با توجه به اینکه در حال حاضر وضعیت بیکاری در کشور ما و همچنین در استان همدان رو به افزایش است و سیر صعودی را در پیش گرفته است این اقدام بسیج سازندگی موجب ایجاد شغل شده است و کمی در بهتر کردن اوضاع و رفع بیکاری اثرگذار بوده است و با تمرکز در ایجاد قطب های صنایع تبدیلی و تولیدی توانسته است شغل های مناسبی را در این استان ایجاد نماید.

 

امید است که مسئولین دولتی ما نیز همچون بسیج سازندگی همت به خرج داده و در راستای اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال گام های موثری بردارند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما