آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 25 تير 1396 ساعت 23:56   |   کد مطلب: 28156
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: ۶۵ هزار هکتار از اراضی استان مستعد بیابانی و نیمه بیابانی شدن هستند که مطالعات و عملیات اجرایی برای ۱۵ هزار هکتار از این اراضی انجام شده است.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، اسفندیار خزائی ظهر امروز در نشست تخصصی علل بروز پدیده ریز گردها در استان همدان، اظهار داشت: امروزه سه چالش مهم تغییر آب و هوا، بیابانی شدن اراضی و آب‌های شنی دنیا را تهدید می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ریزگردها و گردوغبار ریشه بسیار زیادی در مناطق خشک و نیمه‌خشک دارد، افزود: در اروپا سطح زمین کم، آب زیاد و دارای رژیم حرارتی مرطوب است اما کشورهای خاورمیانه به خصوص ایران دارای رژیم حرارتی خشک و نیمه‌خشک هستند.

خزائی عنوان کرد: اگر ذرات خاک رطوبت خود را از دست بدهند ساختمان خاک تخریب و باعث جدا شدن ذرات و انتقال آن به آسمان می‌شود که در این راستا مهم‌ترین اقدام حفظ پوشش خاک با پوشش گیاهی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان، تصریح کرد: شخم زدن اراضی نیز باید زمانی انجام شود که باعث گرو غبار و انتشار آن در جو نشود.

خزائی با بیان اینکه چرای زود هنگام دام‌ها از دیگر دلایل از بین رفتن مراتع و ایجاد خشکی در اراضی است، گفت: نوع از اراضی بهره‌برداری و چرای بیش از اندازه دام‌ها از دیگر دلایل مؤثر در راستای خشک شدن مراتع هستند.

وی با تأکید بر اینکه بلای خانمان‌سوز دشت‌ها و مراتع آتش‌سوزی است، اظهار داشت: در چهارماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته آتش‌سوزی در مراتع کاهش یافته است چرا که در سال گذشته تا این مدت 30 فقره آتش‌سوزی با آسیب‌رسانی به 100 هکتار از اراضی استان اما امسال 5 فقره آتش‌سوزی با آسیب‌رسانی به 8 هکتار از اراضی اتفاق افتاده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان، تأکید کرد: 65 هزار هکتار از اراضی استان همدان مستعد بیابانی و نیمه بیابانی شدن هستند که مطالعات و عملیات اجرایی برای 15 هزار هکتار از این اراضی انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت