دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : یکشنبه 25 تیر 1396 ساعت 08:41   |   کد مطلب: 28141
مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان گفت: امسال زائران همدانی به همراه زائران آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان و کرمانشاه برای حضور در مراسم اربعین از مرز خسروی عبور می‌کنند.

به گزارش نافع، به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، مهرداد نادری‌فر ظهر امروز در جلسه ستاد اربعین استان همدان اظهار داشت: اولین جلسه ستاد اربعین سال 96 در اسفندماه سال گذشته تشکیل شده که نتایج آن امروز گزارش می‌شود.

 وی  افزود: در سال گذشته علاوه بر موکب‌هایی که به صورت خودجوش در سطح استان برپاشده بود، 28 موکب در استان همدان راه‌اندازی شد که 18 موکب از نوع تیپ یک و 11 موکب نیز از نوع تیپ 2 بودند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با اشاره به حضور گسترده اقشار مختلف مردم در پذیرایی از زائران اربعین حسینی گفت: استان همدان علاوه بر داخل کشور در عراق نیز 8 موکب برپا کرد که 7 موکب در کربلا و 1 موکب در نجف راه اندازی شده بود.

 وی با تاکید براینکه بیشترین اقدامات ما در سال گذشته بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب متمرکز بود تصریح کرد: سال گذشته موضوع پذیرایی و اسکان زائران حسینی به صورت کاملا خودجوش توسط مردم انجام شد و هیچ‌گونه اعتبارات دولتی برای این کار هزینه نشد.

نادری‌فر گفت: در مراسم اربعین سال گذشته 2 میلیون و 400 هزار نفر از استان همدان تردد کردند که امر نشان می‌دهد استان همدان از جمله راه‌های اصلی و مهم برای تردد زائران اربعین حسینی به شمار می‌آید.

وی تاکید کرد: علاوه بر استفاده چند هزار نفری زائران از ناوگان حمل و نقل عمومی همدان، در بخش بهداشت و درمان نیز اکیپ‌هایی از دانشگاه علوم پزشکی همدان در مرز مهران و شهر کربلا مستقر بوده و به زوار خدماتی را ارائه می‌دادند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه سال گذشته در کربلای معلی روزانه 27 هزار نفر اطعام شده و 100 هزار پرس غذا توزیع می‌شد افزود: موکب‌های همدانی در کشور عراق روزانه 12 هزار نفر را اسکان داده و 440 خادم نیز مسئولیت خدمت‌رسانی به زوار را برعهده داشتند.

 وی تاکید کرد: در استان همدان علاوه بر صدور ویزا برای 23 هزار نفر از زائران همدانی، 3 هزار و 800 زائر خارجی نیز پذیرایی و اسکان داده شدند.

نادری‌فر با تشریح ساختار ستاد اربعین سال 96 و تشکیل کمیته های 10 گانه در استان اظهار داشت: تامین نظم و امنیت، رعایت سنت‌ها و ارزش‌های دولت ایران و عراق، مردم‌محوری، تسهیل‌گری، هماهنگی، تقویت، انسجام و یکپارچگی پیروان مکتب تشیع، تقریب مذاهب اسلامی، رعایت حداکثری آداب اربعین از جمله اهداف این ساختار است.

 وی ابراز کرد: رعایت جایگاه و منزلت مرجعیت عراق، رعایت جایگاه میزبانی مردم عراق، رعایت قوانین و مقررات عراق، توسعه مشارکت‌های مادی و معنوی مردمی، سازماندهی گروه‌های مردمی و داوطلبان، ایجاد زیرساخت‌های ماندگار و کاهش هزینه‌های غیرضروری از دیگر اولویت‌های مراسم اربعین حسینی در سال 96 به شمار می‌آیند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری همدان توضیح داد: امسال چهار مرز مهران، خسروی، شلمچه و چزابه برای تردد زائران در نظر گرفته شده است. مرز خسروی پس از گذشت چند سال برای اولین بار بازگشایی شده و زائران همدانی به همراه زائران آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان کردستان و کرمانشاه می‌توانند از آن برای حضور در مراسم اربعین استفاده کنند.

نادری‌فر تشریح کرد: امسال استان همدان مسئولیت پذیرایی و اسکان از 5 هزار زائر اربعین حسینی را در مرز خسروی بر عهده داشته و در کربلای معلی و نجف اشرف نیز روزانه پذیرای12 هزار نفر است.

وی تصریح کرد: فرمانداران فضایی را ایجاد کنند تا در اربعین امسال از تمامی ظرفیت‌های مردمی در سطح استان استفاده شده و انتظارات مردم در این فضا نیز تامین شود.

 انتهای پیام/

دیدگاه شما