دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 24 تیر 1396 ساعت 14:21   |   کد مطلب: 28135
یک کارشناس ارشد روابط بین الملل در گفت و گو با نافع اظهار داشت: ما در بحث برجام خودمان را در شرایط پیچیده ای قرار داده ایم اما آن چیزی که مشخص است اقدامات متقابل است که باید انجام بدهیم کارهایی که موجب افزایش قدرت اتمی ما شود.

به گزارش نافع، حسین فرهادیان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در بحث برجام با مکانیزم ماشه مواجه هستیم اظهار داشت: دقت کنیم اگر طرف مقابل تخلف بکند و یا ما تخلف بکنیم دوباره به حالت قبل بخواهیم برگردیم یعنی اعمال دوباره  تحریم ها است.

 

وی در ادامه بیان داشت: هر چند در حال حاضر نیز روند اعمال تحریم ها به گونه ای نیست که درست برداشته شده باشد ویا تحریم های از پیش متوقف شده باشد ما در حال حاضر میبینیم که بهانه های مختلفی نیز برای تحریم وجود دارد و ما خودمان این راه را به آنها نشان دادیم.

 

فرهادیان افزود: ما خودمان گفتیم که راه تأثیرگذاریِ روی ما این است شما تحریم بکنید ما تغییر رفتار می دهیم.
 

این کارشناس ارشد روابط بین الملل تصریح کرد: دولت دیگر در برهه ای قرار گرفته است نه راه پس دارد نه راه پیش.

 

وی اظهار داشت: آنها نمیخواهند آن چیزی که به عنوان دستاورد مطرح شده است زیر سوال برود.
 

این کارشناس سیاسی افزود: البته ما انتقادهای کلی تری هم داریم آن هم این است که ما از موضعی وارد شدیم که درست نبود، ما هیچ وقت در مذاکرات طرف مقابل را به خاطر داشتن تسلیحات اتمی محاکمه نکردیم ولی آنها ما را به خاطر موضوعی که هیچ وقت هم تایید نشد مجازات میکردند ولی دلیل اینکه دولت هنوز به برجام پایبند مانده این است که خروج از آن یعنی بازگشت به قبل و بهم ریختن آن چیزی که دستاورد میخواندند.

 

وی با بیان اینکه از طرفی دیگر یک حالت برزخی برای دولت ایجاد شده است، تصریح کرد: دولت الان میگوید اگر ما برجام را قبول نمیکردیم به سمت قطع کامل صادرات نفت می رفتیم و ما با برجام سایه جنگ را از کشور بردیم.

 

فرهادیان افزود: یکسری گشایش نمایی ها شد که اگر از این منظر نگاه بکنیم خواهیم دید که حاضرند بدعهدی ها را از طرف مقابل بپذیرند ولو اینکه خیلی منافع آنچنانی دست ما را نگیرد و ما به حالت قبل برنگردیم.

 

وی تاکید کرد: لازم است بگویم که این مسئله قابل پیش بینی هم بود، یک سری ناتوانی های عمده ای در مذاکرات بود.

 

فرهادیان در رابطه با اینکه امروز بهترین تصمیم‌ که‌ می‌تواند ‌منافع ملی ما را در مسئله برجام برآورده کند، تصریح کرد: به نظرم تعریف گام های متقابل یک موضوعی است که در این رابطه میتواند اثرگذار باشد، پیشران های هسته ای در بحث توسعه آن و اقداماتی که ما بتوانیم جلو بیاییم جدی تر مطرح شود.

 

وی افزود: الان در شرایط پیچیده ای خودمان را قرار داده ایم اما آن چیزی که مشخص است اقدامات متقابل است که ما باید انجام بدهیم کارهایی که موجب افزایش قدرت اتمی ما شود.

 

این دانش آموخته رشته روابط بین الملل در دانشگاه تهران با بیان اینکه برجام پازلی در بحث خلع سلاح بوده است، گفت: ما دست بالایی به نام نقطه گریز را از دست داده ایم ما باید در حوزه تسلیحات متعارف به جایی برسیم که یک قدرت بازدارندگی را برای ما حفظ بکند.
 

وی در پایان افزود: توسعه موشکی ما باید هر روز گسترش پیدا بکند، برجام تجربه خوبی است که بدانیم طرف مقابل ما بد عهد است.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما