آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 19 تير 1396 ساعت 08:24   |   کد مطلب: 28004
پایگاه خبری_تحلیلی نافع در میزگردی اختصاصی با یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و دکترای علوم سیاسی و همچنین مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به تبیین هر چه بهتر زوایای مختلف سند 2030 پرداخته است.

 پایگاه خبری_تحلیلی نافع در میزگردی اختصاصی با یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه بوعلی سینا و دکترای علوم سیاسی و همچنین مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان به تبیین هر چه بهتر زوایای مختلف سند 2030 پرداخته است.

 

آیا آنگونه که گفته شد واقعا این سند کاملا لغو شده است یا دولت در حال دور زدن منتقدین در این زمینه است؟

دکتر رحیمی روشن:

در مصوبه ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی داشت صراحت قاطعی که لغو شده است وجود نداشت، چیزی که کلی در رسانه ها منتشر شد این بود که جمهوری اسلامی ایران هیچ سندی را که مخالف اسناد بالادستی باشد اجرا نخواهند کرد.

 

 

این با اعتراض برخی مواجه شد که این به نوعی مسکوت گذاشتن و آتش زیر خاکستر درست کردن که سر فرصت برای اینکه مجددا بحث اجرای آن مطرح شود.

آن مصوبه قاطعانه واژه لغو ۲۰۳۰ را نیاورده بود به همین دلیل مقداری شک برانگیز شد که دور زده شده است.

چون رئیس جمهور خودش رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است یعنی کسی که آن سند را پذیرفته است طبیعی بود که در آنجا کاری بکند که خودش هم درگیر ماجرا نشود، هم لغو کرده باشد و هم لغو نکرده باشد و یک راه میانه را انتخاب بکند.

برخی مسئولین شورای عالی انقلاب فرهنگی کفته اند که بخش آموزشی این سند لغو شده و بخشهای دیگری مثل موضوعات اقتصادی و... دارد که در جلسه شورا مطرح نشده است.

ولی من بعید میدانم این سند بتواند حالت اجرایی  پیدا بکند و آن چیزی هم که گفته شد در واقع در حد لغو است، بازی با کلمات و آبروداری برای برخی از افراد قرار بود اتفاق بیافتد که تبعات اجتماعی در پیش نداشته باشد، از این رو در کل میتوان گفت پاسخ سوال شما مثبت است وسند لغو شده و قابلیت اجرایی شدن ندارد.

 

 

شما به عنوان استاد دانشگاه در بین دانشجویان خود آگاهی نسبت به این سند را چگونه ارزیابی می کنید؟

دکتر رحیمی روشن:

با کمال تاسف باید گفت که آگاهی در این زمینه خیلی وسیع نبوده است یعنی کسانی که باید این آگاهی بخشی را انجام میدادند در این زمینه مطلوب عمل نکرده اند، بخشی هم کم کاری کرده اند و آگاهی بخشی لازم انجام نگرفته است.

 

 

حضرت آقا هم تاکید داشتند که بحث 2030 را برای مردم باز کنید و صرف اینکه فقط یک سند خارجی است و ما دلمان میخواهد مخالفت کنیم اینگونه نیست.

 

مسئله به هویت کشور و انقلاب اسلامی ما بر میگردد واقعیت امر هم همین است ما  آموزش و پرورشمان را که یک کارخانه انسان سازی و تربیت نیرو برای دهه های آینده است با چه منطقی به دست کارشناسان بیگانه دهیم؟حتی اگر هیچ منافاتی هم با دین نداشته باشد؛ که دارد.

 

آیا ما در کشوری با چنین سابقه تاریخی که 1400 سال از ورود اسلام، 40 سال از انقلاب و صد سال از انقلاب مشروطه میگذرد آموزش و پرورش سند توسعه آموزش وپرورش را بدهیم به بیگانگان بنویسند ؟چرا فکر میکنیم  خودمان نمیتوانیم این ها را انجام بدهیم.؟

 

 

اگر نمیتوانیم این کار نسبتا ساده را انجام بدهیم چطور میتوانیم آرمانهای بزرگ انقلاب را که به آن اشاره کردم یعنی تمدن سازی انقلاب اسلامی را انجام دهیم.

 

بنابراین آن آگاهی بخشی و تبیین لازم صورت نگرفته است، شاید درصد عمده ای از جامعه توجیه نشده اند که چرا این سند نباید اجرایی شود.

 

بخش عمده ای از دلیل آن این است که  موضوع را به سمت بازی های سیاسی و جناحی میبرند در حالی که واقعا قضیه این نیست و بحث تخصصی است.

 

سند 2030 یک ابزار تسلط نرم و آرامی است که ثمره آن را در چند نسل آینده خواهند گرفت، عجله ای ندارند در جنگ نرم تسخیر دلهاست و تاثیر گذاری بر ذهن ها است به جای تسخیر سرزمین.

 

اینها شاید از فردای جنگ شروع کردند و قدم به قدم  جلو آمدند و در مقاطعی نیز جای پای مهمی هم باز کردند در مقاطعی مجبور به عقب نشینی شدند و در برهه ای مجددا از پنجره بازگشتند.

درواقع پذیرش 2030 نقطه اوج این نفوذ است که حتی مشخص میکند که این جنگ نرم فرهنگی بر ادراک تصمیم گیران و تصمیم سازان ما هم متاسفانه اثر گذاشته است که این سند را میپذیرند.

 

 در ادامه این گزارش نیز به بخشی از گفت و گوی خبرنگار نافع با مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان میپردازیم.

 

با وجود ایستادگی صریح رهبری در ماجرای سند همچنان صدایی مشخص و روشن از جنبش دانشجویی شنیده نمی شود؟

 

 همانطور که جناب رحیمی گفتند چون با انتخابات همزمان داغ شد یک تلاقی ایجاد شد و برخی فکر کنند این موضوع برای تخریب دکتر روحانی مطرح شده است، وقتی یک تفکری ایجاد میشود خیلی سخت میشود آن نگاه را تغییر داد،یکسری شب نامه ها در دانشگاه بوعلی هم پخش میشد که مشخص نبود از طرف چه کسانی منتشر می شود ولی واقعا برخی بندهای من درآوردی در این شب نامه ها بود که در خود سند 2030 هم پیدا نمیشد، خود سند 2030 به اندازه کافی بد هست و لازم نبود در انتخابات بیایند تبلیغات منفی شدید انجام دهند که فرصتی برای جبهه مقابل ایجاد بشود که دفاع کوکورانه ای داشته باشند و گارد بگیرند.

 

 
بعد از اینکه انتخابات تمام شد در دانشگاه یک فضای منطقی در جهت تبیین این موضوع ایجاد نشد و فضا به سمت احساسی شدن رفت و ما این موضوع را در آموزش و پرورش و بدنه مدارس هم میدیدیم چرا که قبل از انتخابات اکثرا معلمین خیلی راحت همراه میشدند با ما که این سند به ضرر کشور است اما بعد از این همزمانی با انتخابات همین افراد در مقابل گارد گرفتند و به تعریف و تمجید پرداختند.

 

 

به همین دلیل این را در فضای دانشجویی که بررسی میکنیم چون به سمت احساسی رفته تا طیف انقلابی میخواهد حرفی بزند طیف مقابلش می آید با تخریب و ادبیاتی که این دولت دارد شروع به گارد گرفتن میکند و نمیگذارد که در دانشگاه صدا و حرکت خاصی دیده شود و از درون آن کتاب ها مقالات و مصاحبه های منظمی برای روشن شدن این موضوع در بین مردم بیرون بیاید همین درگیری ها و تقابل ها این اجازه انسجام را نمیدهد.

پایان بخش دوم

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت