دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 22 دی 1395 ساعت 22:54   |   کد مطلب: 24514
دادستان همدان از تعطیلی تعدادی از کانال‌های مروج ابتذال در همدان و برخورد با گردانندگان آنها خبر داد و گفت: حاشیه امنی برای مدیران و دست‌اندرکاران تولید محتواهای ناسالم (مبتذل و مستهجن) در شبکه‌های اجتماعی وجود نخواهد داشت.

به گزارش نافع، کامران حمزه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به دستاوردهای مثبت شبکه‌های اجتماعی، به پیامدهای ناخوشایند آن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: از رهگذر این شبکه‌ها شاهد اتفاقاتی چون ایجاد ارتباطات گروهی، اطلاع‌رسانی، تبادل نظرات هستیم که البته نباید فراموش کرد شاید در بطن این اقدامات روزمره، آسیب‌های فردی و اجتماعی فراوانی را شاهد باشیم.

وی نبود بسیاری از قیود و محدودیت‌ها در فضای مجازی که که برای سایر اقسام رسانه‌ای وجود دارد، را باعث افزایش گستره فعالیت افراد در این فضا دانست و گفت: البته همین موضوع می‌تواند انگیزه‌ فرهنگی، امنیتی و سیاسی در جنگ نرم را نیز افزایش دهد.

دادستان همدان تصریح کرد: چندی است که با گسترش استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی، گروه‌ها و کانال‌های مختلفی در همدان تحت عناوین مختلفی ایجاد شده که با انتشار مطالب مبتنی بر جاذبه‌‌های جنسی، مطالب و محتویات مبتذل و مستهجن برای قشر جوان، به صورت خزنده اقدام به قبح‌زدایی و هنجارشکنی در بین این قشر از جامعه می‌کنند.

وی یادآور شد: از دو ماه گذشته تاکنون حدود 15 کانال و گروه تلگرامی با اسامی مختلف در سطح استان راه‌اندازی شده که دارای یک وجه مشترک بوده و همگی آنها از واژه hmd (اختصار کلمه همدان) استفاده کرده‌اند.

حمزه خاطرنشان کرد: گردانندگان این کانال‌ها هرشب با برگزاری رقابت‌های مختلف بین اعضای کانال خود یا اصطلاحاً چالش اقدام به قبح‌زدایی، عادی‌سازی روابط دختر و پسر و رواج بی‌بند و باری در بین جوانان می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین اجرای صندلی داغ و مصاحبه با افراد مختلف و مطرح همدان در حوزه مدلینگ، موسیقی زیرزمینی، فیت‌نس و... بدون توجه به قید و بندهای اخلاقی از دیگر فعالیت‌های مجرمانه این کانال‌ها است.

دادستان همدان افزود: پس از گزارش‌های ارائه شده از سوی مرکز بررسی و مقابله با جرائم سازمان یافته سایبری سپاه استان همدان در خصوص تهدیدات فضای مجازی و آسیب‌های پیش‌ رو و با اشاره به افزایش جرایم در فضای مجازی به خصوص شبکه اجتماعی تلگرام، مجوز برخورد با گردانندگان کانال‌های مروج ابتذال در همدان صادر شده است.

وی گفت: در این راستا به درخواست خانواده‌های همدانی برای پالایش اخلاقی شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام و سایر سرویس‌های پرکاربرد خارجی و به منظور جلوگیری از افول ارزش‌های اخلاقی و دینی در جامعه و نقض حریم خصوصی و به منظور حفظ حریم خانواده، با گردانندگان تعداد 15 کانال تلگرامی مروج ابتذال در استان همدان توسط مرکز بررسی و مقابله با جرائم سازمان یافته سایبری سپاه همدان برخورد ارشادی، قانونی و قضایی صورت گرفت که منجر به بسته شدن تمامی این کانال‌ها و توقف فعالیت آنها شد.

وی با بیان اینکه سپاه از فرهنگ، ارزش‌ها و حریم خانواده در فضای مجازی پاسداری می‌کند، ادامه داد: این برخورد به استناد مواد قانونی 742 و 743 قانون مجازات اسلامی صورت گرفته و از ادامه فعالیت آنها جلوگیری به عمل آمد.

حمزه با بیان اینکه برخوردها با افراد و جریان‌های ضد فرهنگی و هنجارشکن در حوزه پیام‌رسان‌های تلفن همراه به ویژه تلگرام با جدیت در دستور کار قرار دارد، تأکید کرد: هیچ حاشیه امنی برای مدیران، دست‌اندرکاران تولید محتوای مبتذل و مستهجن و شبکه‌های تبلیغاتی مرتبط با آنها وجود ندارد.

وی در پایان به خانواده‌ها توصیه کرد به منظور جلوگیری از به دام افتادن فرزندان خود در گنداب فساد و ابتذال در فضای مجازی، بر فعالیت آنها نظارت بیشتری داشته باشند.

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت