دانلود نرم افزار موبایل اندروید ریکاوری
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 15 دی 1395 ساعت 07:48   |   کد مطلب: 24351
مطالبه مردم همدان از نجومی بگیران/اینجا پرونده فیش های نجومی بسته نیست
هیچ انتظاری از دولتی که نجومی بگیران را ذخایر انقلاب بداند نیست/تنها هنر دولت عقیم سازی گورخوابان است
من از این دولت هیچ مطالبه ای ندارم! از دولتی که سخنگوی آن افراد حقوق های نجومی بگیررا ذخایر انقلاب معرفی می کند، چه انتظاری می توان داشت؟

به گزارش نافع، ای کاش در دیزی ما باز نمی ماند، یا کاش که در گربه کمی شرم وحیا بود. فیش های نجومی در دهه چهارم انقلاب به یکی از پر بحث ترین موضوعات در تاریخ انقلاب اسلامی و یا حتی کشور ایران بدل شده است.

در حالی که کشور از بیکاری، فقر و آسیب های اجتماعی ناشی از نبود نگاه ساختاری به مقوله اقتصادی و وجود ایرادات متعدد به نگاه برنامه ریزان کشور در زمینه عدالت در رنج است این حقوقها و سنگینی تبعیض و بی عدالتی نهفته در آن برای گفتمان انقلاب موجب ناراحتی و دل آزردگی شدید مردم به مسئولان شده است.

برای تشریح چنین ناراحتی با چند تن از هم وطنانمان با افکار و زمینه های کاری متفاوت به گفت و گو نشسته ایم.

 

نباید گذاشت بیت المال به سفره شخصی  افراد تبدیل شود

 

معاون فرهنگی دانشگاه بوعلی سینا همدان در رابطه با حقوق های نجومی ابراز داشت: حقوق های نجومی پدیده بدی است که امیدواریم با نظارت عمیق و دقیق نهادهای نظارتی ما دیگر شاهد این پدیده در جامعه نباشیم.

اکبر عروتی موفق ابراز داشت: کاش نهادهای نظارتی ما بیدار و هشیار بودند که زودتر رصد میکردند، من یادم هست در سالهای قبل در فضای مجازی فیش حقوقی مدیرعامل یکی از بانکها پخش شد.

ما از قبل این سابقه را داشتیم اما متأسفانه اگر از همان موقع که رگه های آن دیده شد نهادهای نظارتی ما حساس و دقیق برخورد میکردند دیگر کار به اینجا نمی رسید، وقتی نهادهای نظارتی کار نکنند از این طرف مجموعه هیأت مدیره ها حساسیت نداشته باشند، باز هم شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.


عروتی افزود: اگر افرادی وجدان فردی حساسی نسبت به این موضوع نداشته و اهتمام به وضعیت بیت المال نداشته باشند یک وقتی میرسد که بیت المال به سفره شخصی تبدیل میشود و به آن دست درازی میکنند.

وی تشریح کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در رابطه با حقوق های نجومی باید چند اقدام صورت پذیرد؛ قدم اول این است با نظارت دقیق باید جلوی چنین پدیده ای بسته شود، راهکارهای قانونی وسط بیاید و قانون جلوی دست این افراد را ببندد تا کسی این چنین زیاد از حق خود به بیت المال دست درازی نکند، برای خود حق و حقوق جدا و ویژه ای نبیند، این باید قانونمند شود.

عروتی ادامه داد: در قدم دوم افرادی که حقوق های نجومی گرفته اند باید تا ریال آخر این پول ها به بیت المال را بازگردانند؛ یک تعداد از این دریافتها براساس قوانین بوده است که برمیگردد، یک تعداد نه(!) دور زدن قانون بوده است که یقینا علاوه بر بازگرداندن، با خود این افراد هم باید برخورد قانونی شود.

 

زشت تر از حقوق های نجومی عملکرد دولتی ها در این موضوع بود

 

دانشجوی ترم نهم پزشکی در همدان با اشاره به موضوع حقوق های نجومی گفت: دو مورد من را بسیارناراحت کرد؛ یکی قانونی بودن برخی از این حقوق های نجومی که واقعا جای تعجب دارد! اگر بی قانونی بود می شود گفت کسی آن را پیش بینی نکرده است اما این خیلی ناراحت کننده است که به این میزان شکاف در قانون وجود دارد که یکسری آدم هایی از این شکاف ها سوء استفاده بکنند، مسئله دوم بی توجهی برخی نسبت به این اتفاق و کم شمردن میزان این حقوق ها است.

وی ابراز داشت: مردم به دولت مردان اعتماد کردند، موضعی که دولتمردان نسبت به حقوق های نجومی گرفتند بیشتر موجب سلب اعتماد مردم شد و بی جواب ماندن درخواست پیگیری رئیس جمهور به نحوی تضعیف جایگاهش بوده است.

این دانشجو گفت: حتی من شنیدم یکی از اساتید دانشگاه ما نیز؛ مجموع کارانه ای که دریافت میکنند در بخش دولتی و حقوقشان در بیمارستان 150 میلیون میشود.

صابر دانشجوی ارشد مدیریت رسانه اظهار داشت: به نظرم زشت تر از حقوق های نجومی عملکرد دولتی ها در این موضوع بوده است، چه در شروع این جریان که آقای نوبخت مدیران نجومی را سرمایه های نظام خطاب کرد و چه در همین اواخر که یکی از وزرا مجموع این حقوق ها را بیست و چند میلیارد اعلام کرده و گفت، این مبلغ آنقدری هم نبود که به خاطرش این همه داستان راه بیافتد.

وی افزود: ظاهرا آقایان مسئول این ارقام را با جیب خودشان مقایسه میکنند نه سفره مردم، انگار نه انگار که ما بر سر سفره مردی نشسته ایم که مستضعفان را سرمایه ها و صاحبان انقلاب دانست و فرمود: آنان که طعم تلخ فقر و محرومیت را نچشیده اند تا آخر خط با ما نخواهند ماند.

با خانمی که رشته تحصیلی اش حسابداری است برخورد کردیم، وی در خصوص مدیران با حقوق های نجومی ابراز داشت: در جامعه ای که این همه کارتن خواب و گور خواب و... وجود دارد چرا باید عده ای حقوق های نجومی دریافت کنند و تنها هنر دولت در برخورد با این گونه مسائل مطرح کردن عقیم سازی افراد گور خواب باشد!

 

پولهای به غارت رفته باید به خزانه ملی باز گردانده شود

 

سعیدی دانش آموخته رشته شیمی که به تازگی پدر شده است بیان داشت: عدم برخورد شایسته با حقوق بگیران نجومی باعث کم اعتمادی مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی خواهد شد و از آن بدتر جوانان انقلابی را که مهمترین سرمایه این نظام انقلابی هستند به وجود عدالت در این نظام دلسرد خواهد کرد.

وی افزود: این دلسردی باعث خواهد شد این جوانان که بار انقلاب را بعد از ولایت فقیه، از سوریه گرفته تا ایران به دوش می کشند کم امید و کم روحیه شوند و این خسارتی جبران ناپذیر است.

 

یکی از بازاریان جوان گفت: این فیش ها دزدی های کثیف و دامنه داراست که مربوط به یک مدیر نیست، عده ای حقوق نجومی میگیرند و بسیاری از جوانان این مملکت به دنبال کار میگردند، خود من بعد از چندین سال درس خواندن در نهایت توانستم با حمایت مالی خانواده در بازار مشغول کار شوم.

 

این جوان با تأکید برعزل مدیران متخلف افزود: پولهای به غارت رفته توسط این افراد متخلف باید به خزانه ملی باز گردانده شود، و در شهر همدان نیز پیگیری و نظارت بر فیش های حقوقی مسئولین باشد تا از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری شود.

 

من از این دولت هیچ مطالبه ای ندارم!

 

یکی از فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی در همدان گفت: به عنوان یک جوان وقتی میبینم جامعه درگیر مسائلی همچون اختلاس، فیش های نجومی، باند بازی، پارتی بازی و ... است، هر روز من نسبت به روز قبل بهتر که نمیشود هیچ، روز به روز بدتر شده و از زندگی ناامید می شوم.

این جوان تحصیلکرده که در حال حاضر هیچ شغلی ندارد، ادامه داد: هم اکنون انگیزه، هدف، شور و اشتیاق جوانیم را از دست داده ام، برای خود و برای جامعه بیمارم که روز به روز بیمارتر می شود آینده روشنی را نمیبینم.

وی با ابراز نارضایتی از دولت افزود: من از این دولت هیچ مطالبه ای ندارم! از دولتی که سخنگوی آن افراد حقوق های نجومی بگیررا ذخایر انقلاب معرفی می کند، چه انتظاری می توان داشت؟
از دولتی که هر کدام از اعضای آن هر روز یک سازی می زنند، چه انتظاری می توان داشت؟ یک روز رئیس جمهور میگوید از رکود عبور کردیم و روز بعد معاون اول می گوید ما در رکودهستیم.

از دولتی که تمام هم و غم اش برجام بود و هم اکنون که "برجام شکست خورده" آن را به پای رهبری و خود مردم میگذارد، مردمی که هنوز هم از یکسری جزئیات "برجام شکست خورده" بی خبر هستند، چه انتظاری می توان داشت؟

 

رضا دانشجوی ترم آخر مدیریت بازرگانی بیان کرد: فیش های نجومی مردم را نسبت به نظام و انقلاب بدبین میکند.

وی تاکید داشت: در حالی که خون شهدای مدافع حرم، کیلومترها آن طرف تر از سرزمین ایران برای سربلندی کشور و نظام ما ریخته شده است فیش های نجومی، به این فداکاری ها ضربه میزنند.

 

از حرفهایی که زده شد میتوان گفت مردم چند مطالبه مهم در ارتباط با این اتفاق ناخوشایند دارند؛ یک برخورد با متخلفین و مجازات آنها، دوم بازگرداندن این پولها به خزانه ملی، سوم جلوگیری از رخ دادن مجدد چنین اتفاقاتی و چهارم نظارت بر فیش های حقوقی مسئولین در استان.

دیدگاه شما