وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 16 مهر 1401 ساعت 08:43   |   کد مطلب: 23106
موضوع انشاء: علم بهتر است یا ثروت؟!
یادم می آید دانش آموز ابتدایی بودیم در مدرسه محقر اما با صفای روستا در کلاس پنج پایه ای که یک معلم عضو سپاه دانش اداره اش می کرد.

به گزارش نافع، خاصیت کلاس پنچ پایه این بود که کلاس های پایین تر یعنی اول دوم وسوم ابتدایی در یک توفیق اجباری درس کلاسهای بالا تر را گوش می کردند و پیش زمینه ای می شد برای سالهای بعدی و کلاسهای بالا تر آنها و برای بچه های کلاسهای پایین تر نیز خواه نا خواه دروس سالهای گذشته تکرار می شد.

از این رو موضوعات انشا ممکن بود بارها برای یک دانش آموز تکرار شود.

موضوع انشای بچه های کلاس چهارم و پنجم اغلب این جمله بود که علم بهتر است با ثروت؟  نتیجه همه انشاها یکی بود.که علم بهتر است از ثروت! تفاوت فقط در دلایل متنوعی بود که بچه ها ردیف می کردند!

در سالهای اخیر و با بروز مشکلات اقتصادی از یک سو وثروتمند شدن یک شبه برخی افراد از سوی دیگر، وضعی رخ داده که بسیاری در قالب طنز یا حتی به صورت جدی از علم بهتر است از ثروت؛ توبه کرده و می گویند ما اقرار میکنیم که ثروت از علم بهتر است!

از آن جا که این موضوع کم کم حالت جدی به خود گرفته وامکان دارد نوجوانان وکودکان به راستی باور کنند که ثروت بهتر از علم است.انگیزه ای شد که صاحب این قلم به نگارش این یاد داشت کوتاه را مبادرت ورزد.

در مورد برتر بودن علم از ثروت ذکر این نکته ضروری است که باید بدانیم ثروت محصول علم است.البته ثرت نیز میتواند موجب تولید علم بشود اما همچنان تقدم ذاتی در این چرخه با علم است؛ چرا که علم یعنی حرکت از مجهول به سوی معلوم و تا(معلوم)به دست نیاید در طبیعت نمی توان تغییری حاصل کرد وتا تغییری در طبیعت حاصل نشود ثروتی به دست نمی آید!

پس علم لازم است که به تولید ثروت منجر شود. اشتباه کسانی که ثروت را بهتر از علم می دانند این است که پولدار شدن را برابر با ثرونمتد شدن می دانند! در حالیکه ثروتمند شدن با پولدار شدن تفاوت فراوان دارد.

ثروت یعنی توان تبدیل شیئی به شیئی دیگر در حالیکه پولدار شدن یعنی دست یابی به ثروت بی زحمت و درواقع حاصل دسترنج دیگران.

بنا براین این موضوع صحیح است که بسیاری از افراد بدون علم به ثروت(پول) رسیده اند و بسیاری عالمان و دانشمندان زندگی فقیرانه ای دارند، اما آنان که به اشتباها ثروتمندشان می نامیم در واقع پول دارند نه ثروتمند!

و ثروتمندان واقعی همان عالمان و دانشمندان هستند؛ از این رو هنوز با افتخار می گوییم علم بهتر است از ثروت! زیرا اولا؛ علم تقدم ذاتی بر ثروت مولد دارد و پولداری نیز که اصلا ثروتمندی نیست.

 

دکتر حسن رحیمی روشن

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت