وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 29 شهريور 1401 ساعت 11:27   |   کد مطلب: 42834
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان از آموزش و سازماندهی ۸۰ نویسنده در حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس، خبر داد و گفت: تدوین دانشنامه دفاع مقدس همدان را به عنوان غنی‌ترین سند تاریخی در این زمینه خواهیم داشت.

به گزارش نافع، سردار مهدی ظفری شامگاه دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع هفته دفاع مقدس، اظهار داشت:  الگوگیری از نحوه عملکرد و سیره شهدا به ویژه شهید بزرگ سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید سردار حاج حسین همدانی، شهید بزرگوار حجت‌الاسلام سید محمدتقی حسینی می‌تواند برای ما درس آموزنده و روشن کننده مسیر صحیح در تمام ابعاد زندگی و عملکردمان باشد.

وی با تاکید بر اینکه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی از لحاظ سیره، تفکر، عملکرد و ولایتمداری یک نمونه بی‌نظیر در تاریخ بشریت است، تصریح کرد: جا دارد که اندیشه‌ها، عملکرد، نگرش و سیره شهید حاج قاسم سلیمانی که ایشان به عنوان یک پیامبر و امامی در دل ولایت زمان خودش بود، به دقت تبیین شود. باید از نگرش و اندیشه ایشان به عنوان چراغ روشنگر و فروزانی برای هدایت‌گری آحاد جامعه استفاده شود، اما به نظرم ما  در مورد تبیین اندیشه شهید قاسم سلیمانی دچار یک غفلت و خمودگی و سستی شده‌ایم‌.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان عنوان کرد: شهید سردار حاج حسین همدانی بعد از سال‌های طولانی رزم و دلاوری‌هایش در هشت سال دفاع مقدس، با داشتن روحیه خستگی‌ناپذیر همچنان به مبارزه علیه کفر و دشمنان اسلام ادامه داد و از تلاش و فعالیت برای محقق شدن آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی دست نکشید.

وی با اشاره به همرزم بودن خود با شهید سردار حاج حسین همدانی و شناخت کامل زوایای شخصیتی این شهید بزرگ در حدود 30، 40  همکاری و در رکاب او بودن، گفت: شهید همدانی اینقدر عظمت روح داشت که برای تنظیم کردن رابطه بین ارتش و مردم یک کشور اسلامی که این رابطه به هم خورده بود و آسیب‌دیده بود، ورود کرد و رابطه آن‌ها را تنظیم کرد.

ظفری با تاکید بر اینکه سردار شهید همدانی فعالیت‌های خود را در سال‌ها قبل از شکل‌گیری داعش شروع کرده بود، بیان کرد: شهید حاج حسین همدانی خودش به تنهایی یک دنیای فرهنگی و اندیشه فرهنگی بود و سیره و اندیشه ایشان بسیار بزرگ منشانه و وسیع بود. شاید بتوان گفت به علت کوتاهی‌های ما اکثر مردم جامعه شخصیت و بزرگی روح سردار شهید همدانی را نمی‌شناسند. این موضوع سنگینی وظیفه ما و رسالت شما خبرنگاران و اهالی رسانه را نشان می‌دهد که باید تلاش کنیم تا منش و اندیشه این شهدای بزرگ را برای مردم تبیین کنیم.

وی در مورد شخصیت و منش شهید سید محمدتقی حسینی، اظهار داشت: بنده در دوران همرزمی با این شهید بزرگوار همواره رگه‌هایی از اندیشه شهید حاج قاسم سلیمانی را از لحاظ نحوه عملکرد در وجود شهید سید محمدتقی حسینی می‌دیدم. ایشان در ظاهر به نظر می‌آمد که صرفاً مسئول عقیدتی یک مجموعه است و فقط امام جماعت برای برگزاری نماز در آن مجموعه و بیان مسائل شرعی و اعتقادی برای نمازگزاران را بر عهده دارد، اما عملکرد ایشان به نحوی بود که با هر دستگاه اجرایی که ارتباط داشت از ارتش و سپاه و بسیج گرفته تا نهادهای دولتی و سایر ارگان‌ها، به آن نهاد آبرو می‌داد‌. شهید حسینی اینقدر ظرفیت داشت که سوار بر مرکب اخلاق و صداقت به همه اهداف انقلابی‌اش می‌رسید.

ظفری با تاکید بر اینکه هر قشری در جامعه به خصوص فعالان رسانه و خبرنگاران از وجاهت انقلابی خود نباید فاصله بگیرند، عنوان کرد: ما اگر ادعای انقلابی‌گری داریم پس باید به هدف ایجاد تحول در جامعه برای رسیدن به چشم‌اندازهای انقلاب اسلامی و اثرگذاری مطلوب‌تر درمورد ارزش‌های انقلاب و ارزش‌های دفاع مقدس در بین مردم، فکر و برنامه‌ریزی کنیم.

وی گفت: ما برای ایجاد گفتمان انقلابی در جامعه قطعاً یک مراتبی را باید بشناسیم و هم معرفی کنیم. گفتمان ایجاد نمی‌شود مگر اینکه مفاهیم گفتمانی  تبیین شوند. به نظرم ما تا کنون نتوانسته ایم آنچنان که شایسته و مطلوب است ارزش‌ها و مفاهیم انقلابی را  که در درون آن مفاهیم دفاع مقدسی هم وجود دارد  به شکل درست و دقیق تبیین کنیم، و به مردم و نسل‌های جدیدمان آنچنان که اثرگذار باشد بشناسانیم. البته ارزش‌ها را نگهداری و حفظ کرده‌ایم اما ارزش‌ها به وسیله گفتمان‌سازی باید بیمه شوند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان همدان تصریح کرد: خوشبختانه در استان همدان بحث و بررسی ایجاد یک ساختار و یک شبکه گسترده و فراگیر در این زمینه، به طوری که همه مردم احساس کنند که خود صاحب ارزش‌های جامعه‌شان هستند، در حال انجام و شکل‌گیری است. 

وی افزود: شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان‌ها، یکی از این ساختارها است. این ساختار یک شبکه هماهنگ و متصل و به هم پیوسته، شامل مجموعه‌ای از دستگاه‌های اجرایی و دولتی، نهادها، فرمانداری‌ها و ادارات کل در استان‌ها است. در سطح استان همدان هم به حمدلله این شورا شکل گرفته است‌ و ما با بهره برداری از این شبکه و ساختار منسجم می‌توانیم در حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس در استان اقدامات بزرگ و موثری را انجام دهیم.

ظفری با تاکید بر اینکه بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، طبق آنچه در اساسنامه بنیاد و نیز در سند راهبردی آن تنظیم شده  که رهبر معظم انقلاب نیز آن را تایید کرده‌اند و به عنوان یک سیاست‌گذار تعریف شده و عمل می‌کند؛ بیان کرد: رهبر انقلاب در این زمینه فرمایش دقیقی دارند که فرمودند: بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس باید سیاست گذاری کند، برنامه‌ریزی کند، هدایت کند، اما آن جایی که یک اقدامی باقی می‌ماند که در بنیاد کسی نمی‌تواند انجام دهد آن موضوع را هم به وسیله نهادها و دستگاه‌های اجرایی دیگر و با کمک آنان باید انجام دهد.

وی گفت:  طبق این فرمایش رهبر معظم انقلاب، لذا وقتی یک چنین شرایطی برای بنیاد پیش آید در آن زمان است که ایجاد ساختار شورای هماهنگی یک  ضرورت  می‌شود. بر این اساس ما نیاز داریم که گاهی مواقع کار را به وسیله هماهنگی و هم‌افزایی با دیگر دستگاه‌های اجرایی و دیگر نهادها انجام دهیم. همانطور که حضرت آقا در این زمینه تاکید کردند: همگانی کنید، دفاع از ارزش‌ها را همگانی کنید.

ظفری با اشاره به پیش رو بودن هفته دفاع مقدس افزود: بنابراین برای شروع کار ما ایجاد ساختار شورای هماهنگی را داشته‌ایم، اما در کنار آن همچون سنوات گذشته برنامه‌های اجرایی متنوع در هفته دفاع مقدس را هم خواهیم داشت، که درمورد آن جلسات ستادی برگزار شده، تقسیم کار انجام شده و شرح وظایف برای دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است. همچنین پیشنهادات این دستگاه‌ها و نهادها برای هر چه مطلوب‌تر برگزار شدن برنامه های هفته دفاع مقدس نیز دریافت و بررسی شده است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان همدان اظهار داشت: حدود 300 برنامه مرتبط با هفته دفاع مقدس در سطح استان همدان، برنامه‌ریزی و جلسات آن برگزار شده و شرح وظایف آن ارسال شده است. فراموش نکنیم که تمام اقدامات در بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس و تنظیم برنامه‌های آن بر اساس اندیشه‌های ولایت انجام می‌شود. همچون مدیریت انقلابی، روحیه جهادی، نهضت ترجمه و غیره که این‌ها مسائلی است که برای ما تکلیف شده است.

وی درباره برگزاری نمایشگاه هفته دفاع مقدس در باغ موزه استان همدان گفت: همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس یعنی 31 شهریور برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس در باغ موزه استان همدان  که طراحی این نمایشگاه با یک نگاه خلاقانه و جدید نسبت به این موضوع است را خواهیم داشت. یک نمونه آن برپایی درمانگاه صحرایی در این نمایشگاه با هدف خدمت‌رسانی به مردم است. این درمانگاه در باغ موزه همدان با حضور پزشکان و پرستاران جهادی ارائه می‌شود که در طی هفته دفاع مقدس در این مکان حضور می‌یابند و خدمات‌درمانی رایگان را به مردم ارائه خواهند داد.

ظفری گفت: بزرگترین برنامه ملی و جهانی در زمینه دفاع مقدس یعنی همایش تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در سطح کشور، به صورت مستقیم در حضور رهبر انقلاب در حسینیه حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ 30 شهریور برگزار خواهد شد، که در این برنامه همزمان ارتباط مستقیم به صورت ویدئو کنفرانس با سایر استان‌ها از جمله استان همدان، در حین اجرای این همایش برقرار می‌شود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با اشاره به اینکه همایش تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس در استان همدان در محل سالن شهدای استانداری با دعوت از 25 هزار نفر از پیشکسوتان این عرصه در استان همدان انجام خواهد شد، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب به بحث پیشکسوتان و نمادهای فداکاری و ایثار و مقاومت همواره توجه و عنایت خاصی دارند. این موضوع مهمی است که ما برخی مواقع از آن غفلت کرده‌ایم.

وی افزود: پیرو فرمایشات و تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی درباره نشر هر چه گسترده‌تر ادبیات دفاع مقدس، چاپ و نشر 100 عنوان کتاب در حوزه ادبیات پایداری و ادبیات دفاع مقدس همدان را تا پایان سال 1401 در دست اقدام داریم. که برنامه ریزی‌های آن به صورت کلان و استانی انجام شده و در سطح شهرستان‌های همدان با فرمانداری ها به عنوان روسای شورای هماهنگی شهرستان‌ها  جلسات برگزار شده است.

 ظفری تصریح کرد: ما هم اکنون در سطح استان همدان نویسندگان بزرگ و برجسته ای همچون جناب محسن صیفی کار، سرکار خانم ضرابی زاده را در حوزه ادبیات دفاع مقدس و ادبیات مقاومت و پایداری داریم. اما تا چه زمانی می‌توانیم از هنر و قلم آنان استفاده کنیم، پس قطعاً به آموزش و بهره‌برداری از نویسندگان نو قلم و جدید در این عرصه نیاز داریم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان با تاکید بر اینکه باید به سمتی حرکت کرد که در هر شهرستانی در کل استان همدان، حداقل 20 نفر نویسنده نو قلم در زمینه ادبیات دفاع مقدس داشته باشیم، اظهار داشت: در این راستا ما تاکنون آموزش و سازماندهی 80 نویسنده نو قلم و خوش قلم را در حوزه ادبیات پایداری و مقاومت، در سطح استان انجام داده‌ایم. در این زمینه از بزرگان و نویسندگان پیشکسوت برجسته حوزه ادبیات دفاع مقدس در استان همدان به عنوان اساتید مرجع برای تربیت و آموزش این نویسندگان نو قلم استفاده کرده‌ایم.

وی افزود: به عنوان یکی از طرح‌های مهم و تاثیر گذار تدوین دانشنامه دفاع مقدس را در برنامه داریم، که به نظرم با تلاش و همت مضاعف دوستان و همکاران این دانشنامه در طی یک ماه آینده تدوین و آماده خواهد شد.

ظفری با تاکید بر اینکه دانشنامه دفاع مقدس استان همدان به عنوان غنی‌ترین و متقن ترین سند تاریخی دفاع مقدس مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، بیان کرد: ما تاکنون تاریخ شفاهی دفاع مقدس استان را داشته‌ایم، و در زمینه خاطرات شفاهی دفاع مقدس در همدان کار شده و کتب بسیاری تالیف شده است، اما "دانشنامه دفاع مقدس استان همدان"، یک اثر ماندگار و بزرگی است که بی نظیرترین سند تاریخی در حوزه دفاع مقدس خواهد شد، و در همه ابعاد قابل بهره‌برداری است. 

وی اظهار داشت: در تدوین این دانشنامه دوستانی همچون سردار سیلواری و دوستان دیگر قریب به دو سال است که در حال تلاش و پیگیری هستند، این یک کار اثر گذار و خاصی است که نه تنها در سطح استان بلکه در سطح کشور به عنوان بهترین مرجع و سند تاریخی استفاده خواهد شد.

ظفری با بیان اینکه استان همدان در ساخت یادمان های شهدای گمنام جزو رده های اول در کشور محسوب می شود؛ تصریح کرد: استان همدان قریب به 149 شهید گمنام در 53 نقطه از استان به صورت یادمان دارد. که در این زمینه در هفته دفاع مقدس برنامه یادواره شهدای گمنام را هم خواهیم داشت.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان همدان از برگزاری برنامه جشن و خاطره گویی در زمینه دفاع مقدس، با هماهنگی دستگاه های اجرایی مربوطه، در هر یک شب از شب های هفته دفاع مقدس در باغ موزه استان همدان خبر داد، و ادامه داد:  همچنین برگزاری یادواره شهدای گرامی روحانیت را نیز در هفته پیش رو خواهیم داشت.

سرهنگ آزادی، مدیر اجرایی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان نیز در این نشست اظهار داشت: شاخص‌ترین برنامه‌هایی که در هفته دفاع مقدس در سطح استان همدان اجرا خواهد شد شامل عطرافشانی از مزار شهدا در روز اول از هفته دفاع مقدس، اجرای رژه نیروهای مسلح استان همدان در میدان باباطاهر،  همایش تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس در محل سالن شهدای استانداری همدان در تاریخ 30 شهریور،  تشکیل نهضت روایت‌گری دفاع مقدس در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و محلات سراسر استان با کمک نهاد آموزش و پرورش و نیز کمک راویان دفاع مقدس در استان است. 

وی افزود: حضور فرماندهان دفاع مقدس در نماز جمعه‌های سطح استان و در سخنرانی پیش از خطبه‌ها، دیدار با خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان، ایثارگران و رزمندگان در هفته دفاع مقدس که این برنامه در نهاد بسیج با عنوان "آبروی محله" هر ماه برگزار می‌شود، از برنامه‌های این هفته است.

مدیر اجرایی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان از  برپایی نمایشگاه دفاع مقدس در مساجد و مدارس و محلات در سطح شهرستان‌های استان همدان، و  برپایی این نمایشگاه به طور خاص و ویژه در شهر همدان در باغ موزه دفاع مقدس، در قالب 50 غرفه با رویکرد خدمات‌رسانی و فرهنگی، خبر داد و گفت:  افتتاح این نمایشگاه در 31 شهریور است.

آزادی با بیان اینکه  تجدید میثاق با مقام معظم رهبری و با دیدار اقشار مختلف مردم و مسئولین با نماینده محترم ولی‌فقیه در استان همدان را خواهیم داشت، اظهار داشت: تبیین نقش زنان و خانواده در دفاع مقدس که با مدیریت و هدایت دفتر امور زنان و استانداری و معاونین انور زنان فرمانداری‌ها برگزار خواهد شد. 

وی از برگزاری راهپیمایی خانوادگی، مسابقات ورزشی و سایر برنامه‌های ورزشی در طول هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: برپایی میز خدمت‌رسانی در ادارات و دستگاه‌ها در سراسر استان،  همایش تجلیل از فرماندهان دفاع مقدس در سطح استان توسط سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و  برگزاری یادواره‌های شهدای سراسر استان بیش از 31 یادواره،  برگزاری تئاترهای خیابانی، همنویسی خوشنویسان و کارگاه‌های نقاشی و سایر فعالیت‌های هنری با موضوعیت دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های این هفته است.

مدیر اجرایی شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان  از برگزاری نشست‌های بصیرتی در مساجد سراسر استان خبر داد و تصریح کرد: برنامه بازدید رایگان از باغ موزه دفاع مقدس همدان  نیز در روزهای سوم و هفتم  و مهرماه برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت