وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 28 آبان 1400 ساعت 17:44   |   کد مطلب: 42157
امام جمعه همدان با بیان اینکه نباید تنها کار شعاری در عرصه حمایت از نخبگان انجام شود گفت: یکی از مشکلات اصلی نخبگان در کشور، عدم درک صحیح مدیران از نخبگی است که دولت باید مسائل جدی در این حوزه را در نظر بگیرد.

به گزارش نافع، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران با تقدیر از تلاش دولت سیزدهم برای حل مشکلات اظهار کرد: امروز عملکرد دولت در فضای رسانه‌ای و مجازی با ۱۰۰ روز دولت سابق مورد قیاس قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت در عرصه بین‌المللی مبتنی برای آموزه‌های دینی و انقلابی ماست افزود: در عرصه تهیه واکسن مدیریت خوبی اعمال شد و در حال حاضر شرایط خوبی وجود دارد، امید است مردم نیز در امر واکسیناسیون با مسؤولان همراهی کنند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه در مدیریت جهادی و در کنار مردم بودن دولت عملکرد خوبی داشته است گفت: انجام ۱۰ سفر استانی در این مدت نشان از تحقق دولت مردمی است.

وی با بیان اینکه دولت برنامه کوتاه‌مدت برای کنترل گرانی را مطرح کرده است ادامه داد: باید سریعتر در این زمینه اقدام اساسی صورت گیرد، گاهی منطقی برای این گرانی‌ها وجود ندارد و باید برطرف شود.

شعبانی با تأکید بر اینکه تدابیر لازم برای مسأله بورس صورت گیرد خاطرنشان کرد: بالغ بر ۴۰ میلیون نفر با بورس ارتباط دارند و برخی از سرمایه مردم آسیب دیده و آنها نگران این موضوع هستند.

دولت در تعیین مدیران سرعت عمل داشته باشد

وی در ادامه ضمن اینکه از دولت خواست در تعیین مدیران سرعت عمل داشته باشند گفت: وقتی دولت می‌خواهد عملکرد مناسبی داشته باشد، باید مدیران میانی هم انتخاب شوند و لایه‌های مختلف مدیریتی تعیین تکلیف شوند که آیا قرار است بماند یا تغییر کند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه در حوزه اقتصادی این تعیین تکلیف بسیار حائز اهمیت است اظهار کرد: همچنین در حوزه آموزش و پرورش هر چه زودتر تکلیف وزرا و مدیران باید مشخص شود.

وی با اشاره به دیدار رهبر معظم انقلاب با نخبگان افزود: مدیران در سطوح مختلف رویکرد و عملکرد رهبر معظم انقلاب را الگوی خود قرار دهند و همانطور که ایشان بارها دستور حمایت از نخبگان جامعه را دادند، حمایت جدی از این قشر به عمل آید.

شعبانی با بیان اینکه نباید تنها کار شعاری در عرصه حمایت از نخبگان انجام شود تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی نخبگان در کشور، عدم درک صحیح مدیران از نخبگی است و دولت مسائل جدی در این حوزه را در نظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه منافع برخی از افراد با حضور نخبگان تهدید می‌شود ادامه داد: رانت‌خواران که منافعشان با حضور نخبگان  به خطر می‌افتد در راه حمایت واقعی از نخبگان سنگ‌اندازی می‌کنند.

یک نخبه نباید در بروکراسی اداری معطل شود

امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه یک نخبه نباید در بروکراسی اداری معطل شود خاطرنشان کرد: گاهی یک جوان نخبه آنچنان در مراحل اداری رفت و آمد می‌کند که دچار مشکل می شود.

وی با بیان اینکه در برخی از منصب‌ها نخبگان را به مهاجرت دعوت می‌کنند که یک خیانت است گفت: کشور هزینه داده تا نخبه پرورش یابد اما برخی با سوء مدیریت و گرفتاری‌ها نخبگان را به مهاجرت تشویق می‌کنند.

شعبانی با تأکید بر اینکه امروز توجه نکردن به نخبگان خیانت به کشور است اظهار کرد: ثروت ما نفت، معدن و زمین‌های کشاورزی نیست، بلکه ذهن و مغز نخبگان است، نخبگانی که اهل اندیشه و تفکر هستند.

وی با تأکید بر اینکه غربی‌ها به دنبال جذب نخبگان کشورهای دیگر هستند افزود: جذب هر نخبه یک میلیون دلار ارزش برای کشورهای غربی دارد بنابراین برنامه‌ریزی کردند تا نخبگان ما را جذب کنند، نباید اجازه دهیم و روش آن هم اهمیت دادن و میدان دادن به نخبگان در داخل کشور است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه همین شبکه‌های اجتماعی که نخبگان طراحی کردند، درآمدهای کلانی دارد ادامه داد: کشور ما ظرفیت‌های اقتصادی داریم اما افرادی که می‌توانند این ظرفیت‌ها ر ا  تبدیل به ارزش افزوده کند، جوانان نخبه هستند و ما نمی‌توانیم تا ابد خام فروشی کنیم تا مشکلات برطرف شود.

بسیج در تحقق تمدن اسلامی باید نقش داشته باشد

وی با تأکید بر اینکه نباید مانع حضور نخبگان در عرصه‌های مختلف شد خاطرنشان کرد: باید نخبه در میدان عمل احساس کند که قدر او را می‌داند و فهم درستی از نخبه وجود دارد.

شعبانی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت هفته بسیج، اظهار کرد: بسیج در عرصه‌های مختلف، فعالیت و مسئولیت بیشتری از اوایل انقلاب دارد؛ امروز بسیج در عرصه پیشرفت کشور و تحقق تمدن اسلامی باید نقش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در زلزله و حوادث غیرمترقبه بسیج همواره برای کمک به مردم و حل بحران‌ها پای کار بوده است اظهار کرد: بسیج سازندگی با یک دهم قیمت یک پروژه بزرگ را در استان همدان انجام دادند که جای قدردانی دارد.

امام جمعه همدان در پایان سخنانش یاد شهدای سومار و مرحوم خواهر دباغ را گرامی داشت و تأکید کرد: باید همیشه در راه شهدا قدم برداشت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت