وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 23 آبان 1400 ساعت 18:22   |   کد مطلب: 42155
این روزها حال سفرهای هوایی همدان خوب نیست و کمک به حل این وضعیت نیازمند عزم جدی مسؤولان است و نگذارند فرودگاه غیرفعال باشد، تجهیزات آن خاک بخورد یا از استان خارج شود.

به گزارش نافع، از وقتی که کرونا خود را بر سر زندگی مردم آوار کرد، پروازها هم به اجبار با ظرفیت کمتری مسافرگیری می‌کردند تا اینکه چند روز قبل شنیدیم از این پس پروازها با ظرفیت کامل انجام می‌شود، ناخواسته یاد فرودگاه تعطیل همدان افتادیم که ای دل غافل ما در همدان اصلا پروازی نداریم که مسافری داشته باشد!

سالهاست فریاد می‌زنیم که همدان پرواز می‌خواهد، صنعت هوایی همدان را تقویت کنید، فرودگاه همدان از رکود خارج شود و... اما فقط می‌گوییم و فریادمان به جایی نمی‌رسد.

تلاش نیکبخت استاندار اسبق همدان و نمایندگان وقت مجلس برای برقراری پروازهای فرودگاه همدان، تنها به دو تا سه پرواز مشهد، تهران و کیش ختم شد که آن‌ها هم یکی پس از دیگری به دلایل مختلف پس از مدتی تعطیل شد.

اما در دوران شاهرخی استاندار سابق همدان نیز تا چندین ماه پروازها را برقرار بود که البته مجدد کان لم یکن شد و همین چند مورد پرواز هم تعطیل؛ هرچند شیوع بیماری کرونا هم مزید بر علت شد و کلا فرودگاه همدان در سکوت فرو رفت!

روزها و سال‌هاست که می‌گذرد، تجهیزات فرودگاه همدان به شهر دیگری می‌رود و هیچ مسؤولی پیگیر قضایا نمی‌شود،گویا دیگر عزمی برای برقراری پروازهای همدان نیست.

فرودگاه همدان که از ابتدا هم جزو فعال‌ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور نبود، روزگاری با توجه مسوولان جانی تازه گرفت و پروازهای حج تمتع و در مواقعی عمره را بدرقه کرد، هفته‌ای سه بار به مشهد پرواز داشت و کیش و تهران هم جزو برنامه‌ها قرار گرفت و در آستانه این بود که نام فرودگاه بین‌المللی به خود بگیرد اما به یکباره با لغو سفرهای حج باز هم همه آنچه رشته بودیم، پنبه شد.

این وضعیت آن چیزی نبود که برای فرودگاه همدان متصور شده بودیم، زیرا با قول استاندار اسبق و نمایندگان مجلس وقت قرار بود هواپیمای کوچکی مختص همدان خریداری شود و با استقرار در فرودگاه همدان بتواند بخشی از پروازها را پوشش دهد، اما این موضوع نیز سال‌هاست محقق نشده است.

پروژه‌های زیادی برای فرودگاه همدان پیش‌بینی شده بود، پهنای باند انجام شد، سردر فرودگاه طراحی و ساخته شد، فرودگاه آماده پذیرش هواپیماهای پهن پیکر شد، برج مراقبت تجهیز شد و قرار بود ترمینال پروازهای خارجی ساخته شود اما وقتی کاخ آرزوهایمان فرو ریخت که هیچ کدام از اینها مانع از تعطیلی فرودگاه نشد و همدان نتوانست میزبان پروازهای اربعین از همدان به نجف و بالعکس باشد.

 مرثیه برای فرودگاه همدان کم نیست و بارها و بارها از آن نوشته‌ایم اما این مسئله عزمی جدی از سوی مسوولان را می‌طلبد؛ استاندار تازه‌نفس و نمایندگانی که خود اذعان به این دغدغه مردم دارند گردشگری و صنعت هوایی را در اولویت بگذارند، تا بار دیگر بتوانیم رد پای پرواز هواپیماها را در آسمان همدان داشته باشیم.

این روزها با اندک فروکش کردن تب کرونا گردشگری داخلی و خارجی فعال‌تر شده است و همدانی که دلخوش به صنعت گردشگری برای پویایی استان است، نیازمند تاسیسات گردشگری در همه زمینه‌هاست که فرودگاه نیز جزو لاینفک این صنعت است.

برخی از مسؤولان فرودگاه می‌گویند برقراری پروازها نیازمند پیگیری مسؤولان استانی است، پس امیدواریم نمایندگان مجلس، استاندار و دیگر مدیران مرتبط وارد کار شده و این فرودگاه را به روزهای اوج خود برسانند، روزهایی که پایانی نداشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت