وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 28 مهر 1400 ساعت 17:38   |   کد مطلب: 42075
ارزیابان یونسکو به منظور ثبت جهانی دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد، این آثار تاریخی را از نزدیک مورد ارزیابی قرار دادند.

به گزارش نافع، سرانجام موعد حضور ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد به همراه مجموعه کاروانسراهای ایران فرا رسید و ۲۸ مهرماه همدان میزبان ارزیابان شد.

دقایقی پیش ارزیابان یونسکو با حضور در کاروانسرای فرسفج از این اثر تاریخی بازدید کردند که البته نظر نهایی خود را پس از بررسی شرایط موجود و تطبیق با مستندات اعلام می‌کنند.

در این رویداد دو کاروانسرای تاریخی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، ارزیابان در ابتدا از کاروانسرای "فرسفج" شهرستان تویسرکان و سپس از کاروانسرای تاج‌آباد شهرستان بهار بازدید خواهند کرد.

کارشناسان ارزیاب یونسکو در پی تدوین پرونده زنجیره‌ای ثبت جهانی کاروانسراهای ایران و به منظور بررسی ویژگی‌های کالبدی و مستندات پرونده کاروانسراهای "فرسفج" شهرستان تویسرکان و "تاج‌آباد" شهرستان بهار، راهی همدان شده و از این دو بنای تاریخی بازدید کردند.

 کاروانسرای "تاج‌آباد" یکی از معدود کاروانسراهای مدور ایران و تنها کاروانسرای دایره‌ای شکل غرب کشور، در روستای تاج‌آباد شهرستان بهار استان همدان قرار دارد، این کاروانسرا در سال ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۷۲ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

کاروانسرای شاه‌عباسی"فرسفج" نیز یکی از ابنیه تاریخی و ارزشمند تویسرکان و متعلق به دوران صفویه است که در میان طبیعت روح‌ افزای دشت قلقلرود و شهر فرسفج خودنمایی می‌کند.

ارزیابان وضعیت موجود تاریخی و معماری دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد در استان همدان را مورد بررسی قرار داده و ظرفیت‌های تاریخی که در قالب پرونده به آنها ارسال شده را از نزدیک صحت‌سنجی کردند.

به گزارش فارس، وزارت میراث‌ فرهنگی سال گذشته تصمیم گرفت تا در یک پرونده زنجیره‌ای اقدام به ثبت جهانی کاروانسرای ایرانی کند و به این دلیل اقدام به ارسال پرونده زنجیره‌ای کاروانسرای ایرانی به یونسکو برای ثبت جهانی ‌کرد و موفق شد پرونده ثبت که شامل ۵۶ کاروانسرا می‌شد را برای یونسکو ارسال کند، اتفاقی مبارک که نام دو کاروانسرای فرسفج و تاج‌آباد از استان همدان نیز در بین آنها قرار گرفت.

البته رقابت شدید و رایزنی‌های پیچیده‌ای برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو وجود دارد؛ تا جایی که بسیاری از کشورها با ظرفیت میراث جهانی از قافله عقب می‌مانند و برخی کشورها حاضرند هزینه سنگینی برای این ثبت بپردازند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت