وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 23 مهر 1400 ساعت 17:41   |   کد مطلب: 42045
استفاده از «بالشتک هوا» نوآوری جدیدی در صنعت بسته‌بندی است که برای کالاهای شکستنی به کار برده می‌شود، این نوع بسته‌بندی که در انحصار چین قرار دارد با مهندسی معکوس توسط یک جوان همدانی، جانی تازه به صنعت بسته‌بندی کشور بخشیده است.

به گزارش نافع، صنعت بسته‌بندی ترکیبی از علم، هنر و فناوری است و همواره در عرصه تجارت و بازرگانی بسته‌بندی یکی از دغدغه‌های فروشنده و خریدار محسوب می‌شود. همانطور که بسته‌بندی محصولات باید از استحکام کافی برای محافظت برخوردار باشند، زیبایی و خلاقیت نیز در عرصه تبادل کالا اهمیت دارد و طراحی مطلوب آن می‌تواند توجه مشتریان را به کالا جلب کنند.

 صنعت بسته‌بندی توانمندی زیادی در رشد کسب و کارها دارد به طوری که برخی با ورود به این عرصه نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی را رو کرده‌اند که در دنیای تجارت امروز کاربرد زیادی دارد.

در دنیای امروز که انواع خرید و تجارت به صورت غیر حضوری و سفارشی شده، نیاز به بسته‌بندی مطلوب و مرغوب بیش از پیش احساس می‌شود به طوری که جوانان نیز دست به کار شده و دست به مهندسی معکوسی زده‌‌اند و آثار خوبی از آن بر جای مانده است.

حسین خانی متولد سال ۱۳۷۱ یکی از جوانان خلاق و جویای نام همدان است که طی یک سال اخیر با مهندسی معکوس یکی از دستگاه‌های چینی، دست به تولید «بالشتک هوا» زده که در صنعت بسته‌بندی کاربرد زیادی دارد.

این بسته‌بندی که بسیار مورد استقبال پستچی‌ها قرار گرفته است، در حفاظت و حراست از امانات پستی نقش مهمی داشته و امروز پست مشتری پروپاقرص این بسته‌بندی شده است.

در همین راستا خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با خانی داشته که در زیر می‌خوانید.

فارس: ابتدا خود را کامل معرفی کنید و بفرمایید بالشتک هوا چه شد که در صنعت بسته‌بندی ما وارد شد؟

حسین خانی هستم متولد ۱۳۷۱ فارغ التحصیل رشته مهندسی مدیریت پروژه.

بالشتک هوا در بسته‌بندی جزو تکنولوژی روز دنیاست و برای کالاهای شکستنی قابل استفاده است، این نوع بسته‌بندی که از جنس پلاستیک است، در انحصار چین است اما ما با مهندسی معکوس دستگاه بومی، حتی بهتر از نوع چینی را ساختیم و بالشتک‌های هوا برای بسته‌بندی تولید می‌کنیم، بالشتک‌هایی که مواد اولیه آن سازگاری و کیفیت بهتری دارد.

فارس: از کاربرد بالشتک‌ها در بسته‌بندی‌ها بفرمایید.

از این بالشتک‌ها برای پر کردن فضای خالی بسته‌بندی اجناس شکستنی پستی می‌توان استفاده کرد، همچنین تولیدی‌های کیف و کفش که از پوشال در داخل اجناس خود استفاده می‌کردند، می‌توانند از بالشتک استفاده کنند که صرفه‌جویی در هزینه نیز هست.

این بالشتک‌ها امنیت کالا را تضمین می‌کند زیرا قبلا کالای شکستی با پست تبادل نمی‌شد اما اکنون بالای ۹۸ درصد کالاها با پست تبادل می‌شود که این بالشتک‌ها می‌تواند امنیت آنها را بالا ببرد.

همچنین کاهش هزینه بسته‌بندی از دیگر قابلیت‌های بالشتک‌ هوا است، بالشتک‌ هوا شکیل است و کسی که بسته‌بندی را باز می‌کند، می‌تواند با نگهداری آن مجدد در بسته‌بندی‌های دیگر هم از آن استفاده کند.

کاهش زمان بسته‌بندی از دیگر مزایای آن است به طوری که پست برای بسته‌بندی امانات با سایر موارد بیش از نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه زمان نیاز داشت اما با این بالشتک پنج دقیقه بیشتر زمان نیاز نیست و ایمنی هم ۹۸ درصد افزایش می‌یابد.
 
فارس: این بالشتک‌ها در چه سایزهایی طراحی شده است؟ و آیا محدودیتی در بسته‌بندی اجناس برزگ و کوچک دارد؟

 بالشتک‌ها در دو سایز۲۰ در ۱۰ و ۲۰ در ۲۰ سانتی متر طراحی شده و محدودیتی در حجم کالا ندارد. این نوع بسته‌بندی تکنولوزژی برتری است که در همه بسته‌بندی‌ها و در همه دنیا از آن استفاده می‌کنند.

فارس: به لحاظ محیط زیستی این نوع بسته‌بندی چه کمکی می‌کند؟

با توجه به اینکه در بسیاری از بسته‌بندی‌ها از کاغذ استفاده می‌شد، این بسته‌بندی کاغذ را حذف کرده است اما به دنبال این هستیم بالشتک‌ها را با موادی که تجزیه‌پذیر باشند، تولید کنیم زیرا این تکنولوژی عملا خود دوستدار محیط زیست است.

فارس: در حال حاضر این تکنولوژی تنها در همدان است یا در استان‌‌های دیگر نیز وجود دارد؟

از این دستگاه اکنون چند دستگاه در تهران است که آنها را هم خود ما در اختیار آنها گذاشتیم و در اصفهان نیز که شرکت همکار ماست و از این دستگاه استفاده می‌شود البته با اصفهان کار تیمی در مهندسی معکوس انجام دادیم و اکنون هم باهم کار می‌کنیم.

طی چند ماه قبل اگر کسی بالشتک هوا برای بسته‌بندی می‌خواست باید از خارج کشور مانند چین وارد می‌کرد، اما الان با جستجوی ساده‌ در اینترنت هم می‌تواند بالشتک آماده بسته‌بندی بگیرد و اگر با تعداد بالا هم بخواهد می‌تواند دستگاه را خریده و رول هم به آنها می‌دهیم و خود تولید کند.

فارس: صنعت بسته‌بندی بالشتک هوا چگونه در اختیار کارخانه‌‌ها و تولیدکنندگان قرار می‌گیرد؟

 این نوع بسته‌بندی در دو نوع فروخته می‌شود یکی اینکه به هرکسی که کسب و کار تجاری دارند، تولید کننده کیف و کفش هستند و... این بالشتک‌ها عرضه می‌شود که پست کشور و اداره‌کل پست استان نیز در این خصوص تجهیز شده‌اند و سمنان و خراسان شمالی نیز درخواست داده‌اند.

اما نوع دوم فروش خرید دستگاه از ماست که خود اقدام به تولید بالشتک کرده و در بسته‌بندی‌های خود استفاده کنند که معمولا درخواست مشتری خرید بالشتک به صورت آماده است.

حتی کارخانه‌های بزرگ هم متقاضی دستگاه نیستند زیرا تولید آن اپراتور خاص خود را می‌خواهد بنابراین کسی کلا سمت دستگاه نمی‌رود.

فارس: چند نفر در این صنعت مشغول کار هستید؟

در همدان سه نفر و در اصفهان پنج نفر در این صنعت مشغول کار هستیم.

فارس: این تکنولوژی از چه زمانی وارد کشورمان شده است؟

کمتر از یک سال است شاید حدودا اواسط سال قبل بود که که این تکنولوژی وارد کشورمان شده است و قابلیت دسترسی برای همگان را دارد.

فارس: از چگونگی حذف چسب رولی و کاغذی  در بسته‌بندی‌ها هم توضیحی بفرمایید.

 ما با استفاده از ترکیبی از یک چسب، چسب‌های کاغذی و پلاستیکی را حذف کردیم، از چسب‌هایی استفاده کردیم که قابل مقایسه با چسب کاغذی نیست، اداره پست از این نوع چسب نیز استقبال کرده و امیدواریم زودتر فراگیر شود.

این نوع چسب، چسبی است مایع که برای بسته‌بندی استفاده می‌شود، هزینه آن بسیار به صرفه است و در زمان کوتاهی نیز انجام می‌شود، این چسب تولید داخل است و با نوآوری برای صنعت بسته‌بندی استفاده می‌شود.

فارس: گویا شما اختراع دیگری هم داشتید، توضیح می‌فرمایید.

بله من و دوستانم در زمینه پهپادهای سمپاش هم تولیداتی داشتیم که در سطح استان استفاده از آن ضعیف است در حالی که تنها شرکتی هستیم که مجوز پهپادی از سازمان هوایپمایی دارد.

فارس: سپاسگزارم از اینکه پاسخگوی سوالات ما بودید اگر مطلبی وجود دارد بفرمایید.

ممنون و متشکرم که به تکنولوژی و نوآوری جوانان بها دادید و این ابداعات را برای فراگیری بیشتر در رسانه خود منعکس می‌کنید.

 

منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت