وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 27 شهريور 1400 ساعت 14:19   |   کد مطلب: 41884
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: در شرایط کنونی که استان همدان با بحران کم آبی مواجه است، با برنامه ریزی دقیق و راهبردی مشکل کم آبی این استان گره گشایی می شود.

به گزارش نافع، «فرهاد فرزانه» روز شنبه در نشست اعضای شورای حفاظت از منابع آبی استان همدان، با تاکید بر لزوم برنامه ریزی اصولی برای حل مشکل کمبود آب این استان، افزود: در حالی که چند روزی به پایان سال آبی جاری باقی نمانده است، آمار نشان می دهد استان همدان بیش از ۵۰ درصد کاهش بارندگی در یک سال گذشته داشته است.

وی اظهار داشت: این میزان کاهش بارندگی در چند سال گذشته کم سابقه و موجب ایجاد مشکلاتی در حوزه کشاورزی، صنعت و حتی تامین آب آشامیدنی این استان شده است.

فرزانه عنوان کرد: با وجود کاهش بارندکی و ایجاد بحران کم آبی، باید با برنامه ریزی دقیق از این بحران سخت عبور کنیم و حل این مشکل را جدی بگیریم.

وی با اشاره به اینکه تا یکی ۲ ماه آینده از بارش های پاییزی خبری نیست، تصریح کرد: منابع آبی استان همدان محدود است و باید با مدیریت دقیق این میزان آب ذخیره شده در پشت سدها را تا زمان بارش نزولات آسمانی مدیریت کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف باید به صورت دقیق برنامه ریزی و اجرا شود و همه راه‌های صرفه جویی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: هر ۲ شرکت آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان همدان وظیفه دارند به منظور تأمین آب اضطرای، برنامه ریزی و از چاه ها برای تأمین آب شهرها استفاده کنند.

فرزانه تاکید کرد: با توجه به بحران کم آبی و به منظور اولویت بندی مصارف آب، سهمیه مورد نیاز آبیاری باغ‌ها از ابتدای مهر ماه قطع می شود.

وی با اشاره به اینکه باید از سهمیه آب مورد نیاز آبیاری باغ ها برای مصرف آب آشامیدنی استفاده شود، اظهار داشت: نحوه سهمیه بندی و ساعت های سهمیه بندی آب آشامیدنی هر شهر نیز باید با نظر فرمانداری و شورای تامین تعیین شود.

با کاهش بارندگی استان همدان در وضعیت خشکسالی قرار گرفته است و با اعلام شرکت آب منطقه ای استان، مخزن سد اکباتان تا کمتر از ۲ ماه دیگر می تواند آب آشامیدنی مشترکان را تامین کند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما