وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 26 شهريور 1400 ساعت 17:43   |   کد مطلب: 41880
برداشتن محدودیت سنی واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۱۸ سال و رایگان شدن خدمات باوری در همدان، از جمله دستاوردها و خبرهای خوش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مردم استان در سفر به دیار هگمتانه بود.

به گزارش نافع، استان همدان عصر پنجشنبه میزبان وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی بود، دکتر «بهرام عین اللهی» ابتدا از مرکز واکسیناسیون اسدآباد بازدید کردند وسپس با حضور در گلزار شهدای دانشگاه علوم پزشکی شهر همدان آخرین وضعیت واکسیناسیون را با حضور در پایگاه تجمیعی واکسیناسیون تالار قرآن مورد بررسی قرار داد.

وزیر بهداشت در این سفر حامل خبری خوش برای اهالی این استان بود و با حضور در جمع رسانه ها از برداشته شدن محدودیت سنی تزریق واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال خبر داد که این خبر بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه ها داشت و با استقبال خوب و گسترده الوندنشینان مواجه شد.

طبق آخرین اطلاعات ارائه شده از سوی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان جمعیت بالای ۱۸ سال استان همدان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که واکسینه شدن همه این افراد نیازمند ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دُز واکسن کرونا است.

استان همدان از آغازین روزهای تزریق واکسن کرونا تاکنون توانسته است ۵۵۰ هزار در دُز نخست و حدود ۳۰۰ هزار واکسن در دُز دوم واکسن تزریق کند که سهم ساکنان روستاها از این آمار نسبت به شهرنشینان کمتر است.

وزیر بهداشت پس از شنیدن گزارش آخرین وضعیت و آمار واکسیناسیون در همدان، با توجه به ظرفیت های موجود در این استان محدودیت سنی تزریق واکسن را برداشت و خواستار واکسینه شدن تمامی افراد بالای ۱۸ سال در یک هفته تا ۱۰ روز آینده شد.

بهرام عین اللهی تاکید کرد که نباید هیچ واکسنی را دپو و ذخیره کرد بلکه باید بلافاصله پس از رسیدن محموله ها نسبت به تزریق همه واکسن های موجود اقدام شود، البته در این باره با بیان اینکه نگران تامین واکسن برای دُز دوم نباشید به دغدغه مسئولان علوم پزشکی همدان در این زمینه نیز پایان داد.

استاندار همدان نیز با تقدیر از تدابیر ارزنده وزیر بهداشت، از آمادگی استان برای در اختیار قرار دادن همه امکانات و ظرفیت های برای عملی شدن تزریق ۲ دُز واکسن به افراد بالای ۱۸ سال حداکثر تا ۱۰ روز اینده خبر داد.

به گفته "سیدسعید شاهرخی"، همدان آمادگی در اختیار قرار دادن فضاهای آموزشی و ۲ هزار مدرسه موجود در استان به عنوان پایگاه تزریق واکسن کرونا را دارد.

وزیر بهداشت همچنین در ادامه این سفر با حضور در جلسه ستاد مدیریت استانی ویروس کرونا، از رکورد داری ایران در تزریق واکسن کرونا خبر داد و گفت که هفته جاری بیش از ۹ میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شده و از هفته آینده این رقم به بیش از ۱۰ میلیون دُز در هفته می رسد.

نسخه وزیر بهداشت برای جلوگیری از پیری جمعیت همدان 

رایگان شدن خدمات باروری در همدان یکی دیگر از خبرهای خوش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اهالی دیار هگمتانه بود، نسخه ای که می تواند روند شتابان پیری جمعیت در استان همدان را بکاهد چرا که به گفته عین اللهی همدان چهارمین استان پیر کشور است.

اتخاذ این تصمیم از سوی وزیر بهداشت نشان از اهمیت جمعیت و میزان باروری به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های تحولات جمعیتی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت سیزدهم است.

نوسان جمعیتی و کاهش نرخ موالید در استان همدان از سالهای نخست دهه ۹۰ آغاز شده و اولین و بیشترین میزان کاهش موالید پس از سال های متمادی در سال ۹۵ رخ داد؛ با این توضیح که از سال ۹۰ تا پایان سال ۹۳ شاهد روند صعودی جمعیت بوده ولی از سال ۹۴ به بعد این روند کاهشی شده است.

البته همدان امسال تاکنون هم وضعیت کاهشی در نرخ موالید داشته که طبق اخرین گزارش ارائه شده از سوی مدیرکل ثبت احوال استان همدان سه‌ماهه ابتدایی سال جاری پنج هزار و ۷۰۸ مورد ولادت به ثبت رسید که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶.۱ درصد کاهش داشته است.

طبق آمار نفوس و مسکن، سال ۹۵ به نسبت سال ۹۰ حدود ۱۳۱ هزار و ۵۲۸ نفر از جمعیت این استان مهاجرت کرده اند که این کاهش زنگ خطر جدی برای نرخ جمعیت همدان است چون این استان بیشترین نرخ کاهش جمعیت را در کشور به خود اختصاص داده است.

هر چند راه اندازی ۲ مرکز درمان ناباروری در همدان شامل مرکز جامع زنان و ناباروری جهاد دانشگاهی و مرکز ناباروری علوم پزشکی در فاطمیه امید به فرزند دار شدن برای زوج هایی که با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می کنند را بیشتر کرد اما هزینه های سرسام اور درمان ناباروری برخی خانواده ها را از ادامه فرایند درمان باز می داشت.

خبر خوش وزیر بهداشت برای همدانی ها در زمینه رایگان شدن خدمات ناباروری نشان از توجه دولت به پایداری کانون خانواده و افزایش زاد و ولد با توجه به وضعیت قرمز نرخ موالید در استان همدان در کنار دیگر مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

دکتر «بهرام عین‌اللهی»، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر دیروز به منظور بررسی آخرین وضعیت اپیدمی کرونا در استان وارد همدان شد. بازدید از بیمارستان فرشچیان و روند واکسیناسیون در تالار قرآن شهر همدان از جمله برنامه‌های وزیر بهداشت در استان بود.

دیدگاه شما