وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 20 شهريور 1400 ساعت 13:19   |   کد مطلب: 41830
تمبر یادبود شهید محراب آیت الله «سیداسدالله مدنی» روز شنبه همزمان با چهلمین سالگرد شهادت وی و در جریان برگزاری کنگره ملی بزرگداشت این عالم ربانی در همدان رونمایی شد.

به گزارش نافع، این آیین با حضور «محمدعلی زلفی گل» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام «محمد جواد حاج علی اکبری» رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، «علی آقا محمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، «محمد علی زلفی گل» وزیر علوم تحقیقات و فناوری، «حمیدرضا حاجی بابایی» رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، نماینده ولی فقیه در استان همدان، امام جمعه زنجان و جمعی از مسئولان محلی برگزار شد.

رونمایی از تندیس آیت الله مدنی، مرمت بیت این عالم فرزانه در شهر همدان و چاپ و نشر مقاله های ارائه شده به کنگره و تجمیع آثار این علم فرهیخته در اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب و بهره برداری از چند طرح عمرانی در مناطق مختلف شهر همدان و انتشار زندگی نامه وی برخی از جمله برنامه های پیش بینی شده در برگزاری کنگره ملی آیت الله مدنی است.

انتشار تمبر اختصاصی آیت الله مدنی و چاپ و نشر هفت عنوان کتاب با موضوع این عالم ربانی و توزیع سه هزار بسته معیشتی بین نیازمندان از دیگر برنامه های جنبی برگزاری کنگره ملی شهید آیت الله مدنی در استان همدان است.

فرماندار شهرستان همدان در تشریح فعالیت های انجام شده برای برگزاری این کنگره ملی ضمن اشاره به خدمات ارزنده آیت الله مدنی در این استان، گفت: آیین چهلمین سالگرد شهادت ایشان به عنوان دومین شهید محراب با شایستگی و بهترین شکل ممکن در همدان برگزار می‌شود چراکه آثار و ثمرات این عالم وارسته در زمان حیات و بعد از شهادتشان همواره ساری و جاری است. 

«محمدعلی محمدی» اظهار داشت: برای برگزاری مطلوب این کنگره هشت کمیته در استان همدان تشکیل شده که مسئولیت کمیته های امنیتی، انتظامی و امور زیربنایی به شهرستان همدان واگذار شده است.

محمدی با بیان اینکه شهید مدنی یار محرومان و همراه انقلاب بود، افزود: ثمره فعالیت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و رفاهی شهید مدنی در زمان حیات و بعد از شهادتشان عامل المنفعه است. 

وی گفت: درهمین رابطه ۲ پروژه فرهنگی به مناسبت بزرگداشت سالروز شهادت آیت الله مدنی درشهرک شهید مدنی شهر همدان افتتاح خواهد شد.

مدیر موسسه فرهنگی شهید مدنی نیز دراین خصوص گفت: بیت شهید مدنی به‌عنوان خانه انقلاب استان همدان نامگذاری شده است.

«سید کاظم حجازی» به حمایت های بی دریغ شهید مدنی از حضرت امام(ره) در نجف اشرف اشاره کرد و افزود: رویکرد اخلاص و خدمت شهید مدنی در چهلمین سالگرد شهادت ایشان باید برای نسل جدید تبیین شود.

آیت الله مدنی(۱۲۹۳ -۱۳۶۰ش) به دنبال مبارزاتش  در دهه ۱۳۴۰ چندین بار توسط ساواک دستگیر و تبعید شد و در چنین شرایطی به بیماری سل ریوی مبتلا شد که با بررسی پرونده پزشکی و قوت گرفتن احتمال درگذشت او در اثر این بیماری، ساواک برای فرار از فشارهای طیف مذهبی جامعه در سال ۱۳۵۱ آیت الله مدنی را به دره مرادبیک در حوالی همدان تبعید کرد.

پس از درگذشت روح‌الله کمالوند بنیانگذار حوزه علمیه کمالیه، آیت الله مدنی به خرم‌آباد مهاجرت کرد و تا سال ۱۳۵۴ اقدام به انتشار توضیح‌المسائل و تحریرالوسیله از آثار امام خمینی(ره) کرد و سخنرانی او به مناسبت دوازهمین سالگرد قیام ۱۵ خرداد در مسجد شاه خرم‌آباد ساواک را نسبت به اقدامات او حساس کرد.

پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران برای حل مشکلات مردم همدان به امامت جمعه این شهر منصوب شد و در اولین انتخابات مجلس خبرگان به نمایندگی از همدان به مجلس راه یافت و در آبان سال ۱۳۵۸ امام راحل وی را به عنوان امام جمعه تبریز منصوب کرد.

این مجاهد نستوه سرانجام در ۲۰ شهریورماه ۱۳۶۰ در حال اقامهٔ نماز جمعه ترور شد و مسئولیت ترور او را سازمان مجاهدین خلق بر عهده گرفت و آیت الله مدنی دومین شهید محراب انقلاب اسلامی نامیده شد.  

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت