وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 1 مرداد 1400 ساعت 23:35   |   کد مطلب: 41512
معاون دادستان شهرستان همدان در امور فضای مجازی گفت: برخی بانک های این شهرستان بر خلاف بخشنامه ها از ارائه خدمات غیرحضوری بر پایه رمزهای پویا امتناع می کنند که این کار تخلف محسوب شده و برای آنها پرونده قضایی تشکیل می شود.

به گزارش نافع، «سیدهادی مصطفوی» روز جمعه با اشاره لزوم ارایه خدمات غیرحضوری بانک ها براساس قانون، افزود:  با توجه به بخشنامه های متعدد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای خرداد ۱۳۹۸ ارائه خدمات غیرحضوری در بانک ها مستلزم استفاده از رمزهای پویا است.
وی اظهار داشت: بنابراین هرگونه استفاده از رمزهای دوم ایستا در تراکنش های غیرضروری ممنوع است چراکه بکارگیری رمز دوم ایستا از مصادیق آسیب پذیری امنیتی خدمات بانکی محسوب می شود.

معاون دادستان مرکز استان همدان در امور فضای مجازی افزود: در صورت بکارگیری رمز دوم ایستا از سوی بانک ها، این مسئله دارای ضمانت اجرای جبران خسارت مشتریان در موارد تائید مراجع قضایی است، با این وجود به تازگی برخی از بانک های سطح استان از اجرای دستورات قضایی و بخشنامه های بانک مرکزی امتناع می کنند.

مصطفوی تصریح کرد: استدلال بانک ها این است که بخشنامه های مربوطه دلالتی بر اجباری کردن رمز دوم پویا ندارند.

وی عنوان کرد: این در حالی است که دوری از اجرای بخشنامه ها همچنان سبب آسیب پذیری امنیت خدمات غیرحضوری و ورود خسارت به مشتریان شده و زمینه ساز تشکیل پرونده های متعدد قضایی در دادسرا و پلیس فتای استان می شود.

معاون دادستان مرکز استان همدان ادامه داد: بنابراین در مکاتبه با شورای هماهنگی بانک های استان همدان، مقرر شد ارائه خدمات غیرحضوری بر پایه رمزهای پویا را به همه بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری ابلاغ کنند.

مصطفوی تصریح کرد: همچنین تأکید شده تا اقدامات لازم برای اجرای دستورالعمل الزامات رمزهای پویا در تراکنش های مبتنی بر کارت انجام شود.

وی اظهار کرد: بدیهی است رعایت نکردن بخشنامه های ذکر شده و رفع نکردن آسیب پذیری امنیتی، واجد ضمانت اجرای جبران خسارت مشتریان بوده و در صورت امتناع از اجرای مقررات مطرح شده با تشکیل پرونده قضایی در دادسرای مرکز استان، مراتب به دادستانی کل کشور برای تعقیب کیفری بالاترین مسئول اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت