وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 12 اسفند 1399 ساعت 14:24   |   کد مطلب: 40664
مدیرکل زندان های استان همدان گفت: ۱۱ محکوم به قصاص در سالجاری با وساطت و پیگیری های صورت گرفته از طناب دار رهایی یافتند.

به گزارش نافع، رضا ذوالفعلی نژاد روز سه شنبه در مراسم آزادسازی زندانیان نیازمند استان همدان با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) اظهار داشت: ۲ تن از محکومان به قصاص با رضایت اولیای دم از زندان آزاد شدند و محکومیت ۹ تن دیگر تبدیل به پرداخت دیه شد.

وی اضافه کرد: به دنبال پیگیری های صورت گرفته به ویژه از سوی رییس کل دادگستری همدان یک هزار و ۶۹۰ نفر از زندانیان این استان مشمول عفو یا تخفیف مجازات شدند و  به تازگی ۳۶۴ نفر آزاد شدند که ۱۰ درصد مجموع عفو های کشور را شامل می شود.

مدیرکل زندان های استان همدان اضافه کرد: به دنبال حضور رییس قوه قضاییه در خراسان رضوی و مطرح شدن طرح «نذر هشتم» از این استان کلید خورد و اجرای آن به دیگر استان ها نیز ابلاغ شد بنابراین هشتم هر ماه هشت زندانی عمد و غیرعمد آزاد می شوند.

ذوالفعلی نژاد بیان کرد: امسال تاکنون ۲۵۰ زندانی جرائم غیرعمد با کمک ستاد دیه آزاد شده اند همچنین با کمک و حمایت سازمان بسیج حقوق دانان استان همدان ۶۶ تن از زندانیان و با مساعدت انجمن حمایت از زندانیان ۲۱ مددجوی غیرعمد به آغوش خانواده بازگشتند.

وی ادامه داد: با توجه به نقش محوری اشتغال و حرفه آموزی در کاهش ورود مجدد زندانیان آزاد شده به زندان در حال حاضر یک هزار و ۱۰۰ زندانی در بخش خصوصی و واحدهای تولیدی و اشتغال درجا (نشسته) مشغول به کار شده و حقوق دریافت می کنند.

مدیرکل زندان های استان همدان اظهار داشت: امسال ۲ هزار بسته معیشتی از طریق انجمن حمایت از زندانیان، سپاه انصارالحسین(ع) خیران و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بین خانواده های زندانیان توزیع شده است.

ذوالفعلی نژاد گفت: فلسفه وجودی زندان تنها نگهداری محکومان نیست بلکه اصلاح و تربیت آنان است بنابراین در این راستا از سوی سازمان زندان ها برنامه‌هایی تدوین شده تا به نقطه مطلوب یعنی اصلاح مجرمان برسیم.

وی رویکرد نظام زندان بانی سابق را پلیسی و تنها نگهداری مجرمان عنوان کرد و افزود: با پیروزی انقلاب این دیدگاه تغییر کرده و حقوق زندانیان، کرامت و شخصیت آنان در نظر گرفته می شود.

مدیرکل زندان های استان همدان اضافه کرد: به منظور فراهم کردن زمینه پیشگیری از بازگشت مجدد زندانیان به زندان، دوره های آموزشی در نظر گرفته شده است تا فرد پس از آزادی شخصی سالم، متنبه و موثر برای خانواده و جامعه باشد.

ذوالفعلی نژاد ادامه داد: علاوه بر حرفه آموزی کارهای فرهنگی، عقیدتی، اخلاقی، احکام، قرآن، حفظ و تفسیر، قرائت و روخوانی قرآن در زندان های استان همدان دایر بوده و زندان تبدیل به آموزشکاهی برای افراد شده است.

وی تاکید کرد: هدف دستگاه قضایی نگاه تربیتی و اصلاحی به جای تنبیه و مجازات صرف به افراد است چرا که بسیاری از مجرمان از روی ناآگاهی و کم سوادی دچار لغزش شدند بنابراین وظیفه ما آموزش آنها است.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما